'Top Gear* weer in opspraak door Jeremy Clarkson 10 BUITENLAND VOORZITTERSCHAP EUROGROEP Dijsselbloem is voorzitter van de Eurogroep. Een Spanjaard wil dat worden. Gevecht om een topfunctie. BRUSSEL - Officieel is Jeroen Dijs selbloem nog tot 21 juli voorzitter van de Eurogroep, maar het ge zaag aan zijn stoelpoten is tot ver buiten Brussel te horen. Met zijn conservatieve Spaanse collega Luis De Guindos als tegenkandi daat, tekent zich een Europese ti tanenstrijd af. Zo zal het gaan, verwacht econo mieminister De Guindos. Op de Europese top van juni draagt zijn premier Mariano Rajoy hem offici eel voor. Daarna wordt hij onder donderend applaus op de schou ders gehesen. Dijsselbloem? Die zal zich al lang hebben terugge trokken. Ook ervaren Europawatchers in Brussel verbazen zich over het on gekend harde spel waarmee Span je zich meester wil maken van de nu door Dijsselbloem uitgeoefen de topfunctie. „Of ze hebben die al binnen, of ze zijn wel heel erg dom bezig", zegt een ingewijde. Dat Dijsselbloem zich vol schrik terugtrekt zodra superman De Guindos wordt gekandideerd, is een verhaal dat in Spaanse krin gen al dagen de ronde doet, maar dat de Spaanse missie in Brussel ontkent: „Het is in elk geval door ons niet officieel gezegd." Officieel is ook niet gezegd dat Spanje de vacature op leidersni veau wil afhandelen. Maar ook daar zijn veel bronnen voor. Intus sen claimt De Guindos openlijk de 'steun van grote landen' te heb- ben. Welke? Daar wil de Spaanse missie in Brussel niets over kwijt. Wel dat het 'recht' heeft op de post, omdat Spanje als vierde eco nomie van de eurozone geen en kele financiële toppositie heeft. Dat is al zo sinds het in 2012 zijn zetel in het ECB-bestuur aan een Luxemburger verloor. Voor De Guindos, als gewoon eu rogroeplid, is het moeilijk zich op een normale manier te profileren. Dijsselbloem is aan de lopende band in het nieuws. Hij kan ook makkelijk, zoals deze week, Euro pa rondreizen. Vandaag bezoekt hij premier Valls en zijn Franse collega Sapin, morgen zijn Duitse Of ze hebben die topfunctie al binnen, of ze zijn wel heel erg dom bezig Het helpt wel als Jeroen de kwestie- Griekenland tot een goed einde brengt collega Schauble en vicekanselier Gabriël, vrijdag zijn Italiaanse col lega Padoan. Officieel om te pra ten over de toekomst van Europa en Griekenland, maar natuurlijk komt ook zijn herverkiezing daar aan de orde, zegt partijgenoot en PvdA-leider in Europa Paul Tang. De Guindos heeft zich in de kij ker gewerkt door binnen de Euro groep een paar maal ongenadig hard naar de Grieken uit te halen, volgens ingewijden nog net zon der het schuim op zijn mond. „Dat maakt je misschien sympa thiek bij een paar landen, maar het roept ook twijfel op over je ge schiktheid als voorzitter", meent een bron. Dijsselbloem stelde zich tegen Griekenland ook hard op, maar wel correct, een voorzitter waar dig. Dan kun je daarna je rol als bruggenbouwer nog vervullen. Dijsselbloem heeft ook op De Guindos voor dat hij de functie al bekleedt, en hij in principe nog tot 2017 minister is. Spanje heeft in november verkiezingen, en het is zeer de vraag of De Guindos' Partido Popular die overleeft. Voor Paul Tang is het nog geen ge lopen race en wordt het, meer dan een strijd Dijsselbloem/De Guindos, een strijd tussen een so ciaal-democraat en conservatief. „Intussen helpt het natuurlijk wel als Jeroen de kwestie-Grieken land tot een goed einde brengt. Met de manier waarop hij dat doet, en hoe hij al die tijd de ove rige achttien landen op één lijn heeft gehouden, dwingt hij res pect af." Grinnikend: „Al moet ik zeggen dat Griekenland en zeker Varoufakis hem daarbij wel een aardig handje hebben geholpen." Interpol waarschuwt voor dieetpil Wereldwijd zijn er gevaarlijke dieetpillen in omloop, zo waar schuwt Interpol. Een 21-jarige Britse is overleden na het inne men van dergelijke pillen. Een Fransman is er ernstig ziek van geworden, meldde Sky News. De Britse Eloise Perry overleed op 12 april toen ze pillen met 2.4-Dinitrophenol (DNP) had genomen. Vermoedelijk had ze acht pillen ingenomen, vier keer de dodelijke dosis. Haar stofwisseling sloeg volledig door. Interpol waarschuwt nu in 190 landen voor het goedje, dat op internet wordt verkocht in pillen- en crèmevorm. Dronken Chinees laat auto staan, steelt paard Een Chinese man was zo verstan dig zijn auto te laten staan, toen hij bij de paardenraces in de buurt van Peking te diep in het glaasje had gekeken. Het leek hem wel een goed idee een paard te stelen om daarop naar huis te rijden, meldden Chinese media gisteren. De man vertelde dat hij zich de rit van zo'n drie uur slechts vaag kan herinneren. Maandagochtend ontdekte Wang het paard in zijn tuin, maar hij had naar eigen zeggen geen idee meer waar hij het vandaan had. Vandaar dat hij opnieuw de straat op ging, ditmaal om de eigenaar te vinden. Het programma Top Gear mag dan voorlopig van de buis zijn, toch is het opnieuw in opspraak. De Brit se mediawaakhond Ofcom onder zoekt of een uitzending van vorig jaar beledigend was. Presentator Jeremy Clarkson gebruikte daarin het woord 'pikey'. Dat is een deni grerende term voor mensen die een rondtrekkend bestaan leiden, zoals zigeuners. The Traveller Movement, een or ganisatie die onder anderen zigeu ners en Roma vertegenwoordigt, had eerder al geklaagd bij de BBC. Die legde de klacht in maart naast zich neer, waarna The Traveller Movement naar Ofcom stapte. Clarkson gebruikte het woord 'pi key* om zijn collega-presentator Richard Hammond te bespotten. Die had voor een uitzending van het BBC-programma een auto ge kozen, die volgens Clarkson voor namelijk gebruikt wordt doorpi- keys'een Vauxhall Nova, de vroe gere versie van de Opel Corsa voor de Britse markt. Het autoprogramma is voorlopig niet op tv, omdat Clarkson tij dens opnames een producer sloeg. Hij werd ontslagen. Huckabee doet mee Oud-gouverneur Mike Hucka bee (59) van de staat Arkansas doet mee aan de strijd om de Republikeinse kandidatuur voor de Amerikaanse presi dentsverkiezingen volgend jaar. In 2008 deed hij ook al een gooi naar de kandidatuur. Ongeluk op zee Tientallen bootvluchtelingen zijn gisteren vermoedelijk ver dronken bij weer een ongeluk op de Middellandse Zee. Over levenden meldden dat moge lijk zo'n veertig migranten overboord vielen tijdens de tocht van Libië naar Italië. Titanenstri j d in Europa door onze correspondent Frans Boogaard Links: Luis De Guindos foto EPA Rechts: Jeroen Dijsselbloem foto Novum Ingewijde Brussel PvdA'er Paul Tang LYON PEKING LONDEN HOPE CATANIA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10