Vrij op 5 mei, of toch niet? Jeugd ziet gevaarlijke shotjes als vloeibaar snoepgoed BINNENLAND 7 66 Het is hard nodig dat we extra benadrukken wat vrijheid betekent 66 Wie jaarlijks vrij wil, moet zelf maar een vakantiedag op nemen 66 Ongemerkt drinken jongeren hoge alcoholpercentages Johan Kaart Prijs voor Kleinsma Simone Kleinsma heeft de Johan Kaart Prijs gewonnen. De actrice krijgt de onder scheiding voor haar rol in de musical Moeder, ik wil bij de re vue. Kleinsma krijgt de thea terprijs op 29 mei overhan digd in het DeLaMar Thea ter in Amsterdam. De jury roemt de actrice voor haar rol als Riet Hogendoorn: 'Zo'n allround personage neerzetten, zo herkenbaar en diepmenselijk, dat kan Si mone Kleinsma als geen an der". Eerder gingen onder an deren Huub Stapel, Tjitske Reidinga en Tineke Schou ten er met de prijs vandoor. Nederlander vast voor bommelding Twee verdachten zijn opge pakt voor een valse bommel ding maandag in het station van Gent. Een van hen is een 23-jarige Nederlander, meld den Vlaamse media maan dag. De bommelding werd telefonisch gedaan. Daarin werd verwezen naar de ter reuraanslag in Parijs op het satirische tijdschrift Charlie Hebdo begin januari, waar bij twaalf doden vielen. Een van de twee verdachten zei bij zijn arrestatie dat het ging om een grap. Het druk ke station werd rond 12.00 uur ontruimd en al het trein verkeer van en naar Gent kwam stil te liggen. Reizigers dupe van Duitse spoorstaking De aangekondigde staking bij de Duitse spoorwegen treft deze week 10.000 inter nationale reizigers die van ons land richting Duitsland willen. Dat zei een woord voerder van de Nederlandse Spoorwegen gisteren. De NS bereidt zich voor op een lan ge periode van stakingen in Duitsland, uitgeroepen door machinistenvakbond GDL. De staking begint vandaag en duurt tot en met zonda- gochtend.De NS adviseert reizigers voor vertrek te kij ken op www.nsinternatio- nal.nl. Ruim de helft van de werkne mers geeft aan eens in de vijfjaar vrij te krijgen op Bevrijdingsdag. Ambtenaren mogen op 5 mei al tijd thuisblijven. In andere branches is dat een ander verhaal. Er bestaat veel verwarring, zegt Olga Kleinlooh van Nationale Va caturebank. „Er is geen eenduidi ge richtlijn. Is er geen cao, dan be paalt de werkgever. Heldere re gels voor het hele land zouden on begrip kunnen voorkomen", stelt Kleinlooh. Dat 5 mei niet standaard een vrije dag is, is het Comité 4 en 5 mei een doorn in het oog. Het pleit al lang voor een nationale verlofdag. Dit jaar gaat het comité verder: samen met de veertien Bevrij dingsfestivals is het een petitie ge start. „5 mei is een van de belang rijkste dagen. Het is nu zeventig jaar geleden dat ons land werd be vrijd en het is hard nodig dat we extra benadrukken wat vrijheid voor ons betekent", zegt John Ar- kes namens de initiatiefnemers van de petitie. 3500 mensen heb ben die al ondertekend. „Werkge vers en overheid moeten weten dat iedereen 5 mei een vrije dag waard vindt." Werkgevers zien daar geen brood in. „We zijn daar op tegen", zegt Roelf van der Kooij namens on dernemingsorganisatie VNO- NCW en MKB-Nederland. „Wie jaarlijks vrij wil, moet zelf maar een vakantiedag opnemen." De bazen zien vooral op tegen de kosten. Als er tussen Koningsdag en Hemelvaart nóg een jaarlijkse vrije dag bijkomt, ligt de produc tie volgens hen te lang stil. De kos ten bedragen volgens het Cen traal Bureau voor de Statistiek 1 tot 1,5 miljard euro. Volgens werkgeversvereniging AWVN staan ook de werknemers niet te springen om een vaste vrije dag op 5 mei. Zij willen voor al flexibiliteit bij het kiezen van hun verlof. Dat wordt bevestigd door het onderzoek van Nationale- Vacaturebank. Eén op de tien ziet deze 'feestdag' net zo lief verdwij nen. Mensen krijgen liever vrij op Goede Vrijdag. Slechts 4 procent zegt altijd vrij te willen, vooral om naar een bevrijdingsfestival te kunnen gaan. Een ander argument tegen een extra vrije dag is het verlies aan ar beidsproductiviteit. Al lijken we ons daar nauwelijks zorgen over te hoeven maken. Nederlanders hebben de minste vakantiedagen van West-Europa. We kennen acht nationale feestdagen. En daar kan er volgens de Bevrijdingsfesti vals en het Nationaal Comité dus best eentje bij. Achthonderd jongeren zuipen zich jaarlijks knock-out en belan den in het ziekenhuis. Dat is on der meer de schuld van de popu laire shotjes, stelt Lex Lemmers van het Trimbos. „De shotjes worden vaak als ex traatje gedronken, bij bier en an dere alcoholische dranken. Zo'n shotje drink je gemakkelijk weg. Hup, één slok, maar jongeren we ten vaak niet hoeveel alcohol daar inzit", waarschuwt hij. De hoeveelheid alcohol van shot jes varieert van 10 procent (bij voorbeeld in het drankje Flugel) tot 40 procent. Ter vergelijking: een biertje bevat 5 procent alco hol. „Ongemerkt gooien jongeren hoge alcoholpercentages naar binnen. Ze zien het niet als drank, maar als vloeibaar snoep goed." Het Trimbos Instituut raadt het drinken van shotjes ten zeerste af. In de kroeg The Starter in het Franse Clermont-Ferrand werden de borrels juist gepromoot. Daar hing een bordje: 'record shotjes drinken op één avond: 55'. Een 57-jarige man verbrak op 24 okto ber dat record in minder dan twee uur. Thuis kreeg hij een hartstilstand en overleed. Zijn dochter klaagt nu de kastelein aan, omdat die haar vader zou hebben aangemoe digd tot drinken. De uitbater wordt verdacht van dood door schuld. Wat tegen de kroeghou- der spreekt, is dat hij de man in een minuut tijd maar liefst 30 shotjes voerde. Een onervaren drinker kan van een beperkt aan tal shotjes al zijn bewustzijn ver liezen, waarschuwt alcoholpreven tie-expert Lemmers. Bij kinderen stijgt de bloedalco- holspiegel sneller dan bij volwas senen. Jongeren hebben het effect van de alcohol vaak niet op tijd door, zegt hij. „Waar het gedrag van dronken volwassenen duidelijk verandert - ze worden slaperig, of eventjes vrolijk - kunnen jongeren lang de indruk wekken dat ze niet of nauwelijks alcohol gedronken hebben. Opeens gaan ze 'pats boem' knock-out. Dat maakt die shotjes extra verraderlijk." DINSDAG 5 MEI 2015 AMSTERDAM GENT UTRECHT door Natasja de Groot ROTTERDAM - Eén op de drie werk nemers moet vandaag 'gewoon' aan het werk. Hoewel Bevrijdings dag dit jaar een officiële feestdag is, betekent dat niet automatisch dat de baas vrijaf geeft, blijkt uit onderzoek van NationaleVacature- bank.nl. John Arkes, petitie-maker Roelf van der Kooij, VNO-NCW „Het is ons verteld, zoals de zee zo veelzijdig", sprak de 14-jarige Isa Hamerlinck gisteren op de Dam in Amsterdam haar gedicht uit. Even daarvoor was het twee minuten stil in heel Nederland. Om klokslag acht uur werden zo, in aanwezigheid van koning Willem-Alexander en koningin Maxima, de oorlogs slachtoffers herdacht die sinds het begin van de Tweede Wereldoorlog zijn omgekomen. De traditionele kransen werden gelegd en diverse oorlogsvetera nen woonden de Nationale Dodenherdenking bij. Prinses Beatrix was er dit jaar niet bij aanwezig, foto Robin van Lonkhuijsen/ANP door Hanneke van Houwelingen CLERMONT-FERRAND - Een Franse kroegbaas moet voor de rechter verschijnen, omdat een klant be zweek aan de 56 shotjes sterke drank die hem werden ingeschon ken. Ook Nederlandse jeugd zou de verraderlijke drankjes 'als vloei baar snoepgoed' achterover gooien, waarschuwt het Trimbos Instituut. Lex Lemmers, Trimbos Instituut foto Getty Images/iStockphoto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7