Zeilen is hightech en avontuurlijk Steeds minder jonge ren stappen in een zeilboot. Charlotte en Tessa hebben slechts één advies: doe het gewoon een keer. i 32 ZEELAND NATIONALE ZEILDAG Met de nationale zeildag probeert de Hiswa meer jongeren aan het zeilen te krijgen. Want de zeilsport vergrijst Char, je moet echt een keer tje mee, zei Tessa tegen me. En ik dacht 'waarom ook niet?' Toen ben ik een keertje meegegaan en ik wist het meteen: zeilen is echt geweldig, ik ga niet meer weg uit het zeilkamp. Zeilen is actief, anders en gezellig." Charlotte Werner (16) en Tessa Rijlaars dam (15) hebben net een boterham achter de kiezen en staan op het punt weer het Veerse Meer op te gaan. Ze kennen elkaar al van de basisschool en noemen zich ook wel 'zusjes'. De meiden bivakkeren deze week bij zeilschool De Viking in Wol phaartsdijk en doen hun stinkende best om hun instructeursdiploma (CWO4) te halen. „Mijn broers gingen hier vroeger al tijd al naartoe", vertelt Tessa. „Toen ik acht was, was ik eindelijk oud genoeg om ook te gaan. Ik ben hier als klein meisje in mijn eentje heen gekomen, heb een fantastische week gehad en ben sindsdien elke zomer teruggekomen." Charlotte was meer van het surfen, maar ging finaal om toen ze een paar jaar gele den met Tessa mee ging naar De Viking. „Het leuke aan zeilen is dat je droog blijft. Grapje. In de zomer is het heel fijn. Als je nat wilt worden spring je gewoon in het water. Zeilen kan heel sportief en intens zijn, maar het is ook chillen op het water. Net wat je zelf wilt. En als je de juiste din gen toepast, kun je écht hard gaan." Meestal zeilen de dames in een kielboot. Soms in een zwaardboot. „Een kielboot is stabieler en kan bijna niet omslaan", legt Tessa uit. „Maar met wat voor soort boot je ook vaart, je speelt voortdurend met de wind. Je bent constant bezig met: als ik aan die kant van de boot ga zitten, gaat mijn zeil naar die kant, dus dan ontstaat er een kracht die kant op en dan vaar je naar die kant. Je moet erbij nadenken en veel om je heen kijken. Je moet gefocust zijn en toch is zeilen heel ontspannend." De focus heeft ook te maken met het 'se rieuze Zeeuwse vaarwater'. „Hier heb je veel schepen die door de sluis gaan", zegt Tessa. „Het is hier wel lastiger om te varen. Als je je niet aan de regels houdt, gaat het sowieso mis. Komt er een groot schip, dan moet je echt weg wezen. Kleinere bootjes gaan vaak wel opzij." De meiden blijven de hele week bij De Vi king. Charlotte: „De hele dag zijn we op het water, 's Avonds koken we en tussen door zorgen we dat het enigszins opge ruimd is. Iedereen blijft. Het is hier ook 's avonds heel gezellig." Tessa: „Er is hier zo'n gezellige sfeer, zo an ders dan op school. Daar is het ook gezellig hoor, maar dit is echt anders. Je bent met zo'n grote groep, maar je kunt met ieder een gemakkelijk omgaan. En je leert meer dan zeilen alleen." Charlotte: „Net als op school, moet je hier ook van alles. Maar het voelt niet als moeten. Je hebt veeJ vrijheid en mag veel zelf veel regelen en uitprobe ren. Het is een gezellige week. Mijn school staat middenin Rotterdam. Daar is het heel druk, en dan kom je hier... heerlijk. Je raakt met het zeilen wel moe, want je bent heel veel bezig, maar het is ook heel erg ont spannend." Op school zijn er ook wel een paar mensen die zeilen, vertelt Charlotte. „Maar als je er over vertelt, is het wel zo van: zó, je zeilt: wow. De meeste mensen zitten op hockey of voetbal." Als het even kan, zijn de dames in de mei-, zomer- en herfstvakantie op de zeilschool in Wolphaartsdijk. Charlotte: „Naar Zee land verhuizen? Nee. Rotterdam heeft ook wel voordelen. Voor rust is het niet de bes te plek, maar voor kleding wel. Alles zit lek ker dicht bij elkaar." Voor ze het water opgaan, hebben de twee nog wel een advies aan iedereen die twij felt om te gaan zeilen. „Ik vind dat je het op zijn minst een keer moet proberen", vindt Charlotte. „Je bent lekker op het wa ter en bezig met andere mensen." „En", zegt Tessa, „je leert ook goed commu niceren, dingen afspreken en om je heen te kijken. Het is echt een leuke ervaring. En daarom moeten anderen het doen. Zeilen, gewoon doen." Zeilen leeft niet onder de Zeeuw se jeugd. Die is daarmee niet bij zonder, want het is een landelij ke trend. En dat wil de Hiswa, de brancheorganisatie van de watersport, veranderen. Op de nationale zeildag laten zeilscholen zien dat zeilen niet suf, maar juist hightech, spannend en snel is. Bij 24 zeilscholen door het hele land kan woensdag 6 mei worden kennisgemaakt met watersport. In Zeeland doen drie zeil scholen aan de zeildag mee. Opvallend is dat veel jonge leerlingen van Zeeuwse zeilscholen niet uit Zeeland, maar uit de Randstad, België of zelfs Duits land komen. Een eenduidige verklaring is er niet. „Er wonen natuurlijk niet veel men sen in Zeeland", zegt Luc Smid van zeil school De Viking in Wolphaartsdijk. „De klassieke verklaring is dat het met de wa tersnoodramp te maken heeft. Maar dat is al zolang geleden en staat ver van de kids vandaan. Wel missen we de aanmoediging om te gaan varen van ouders en grootou ders. De hele watersport vergrijst. Dat is een groot probleem." De Viking wil, zoals Smid zegt, 'kinderen verliefd maken op zeilen'. „Het begint er mee dat je ze de drempel over helpt om eens in zo'n boot te stappen." Dat valt niet mee, want de trend gaat rich ting snelheid, spanning en avontuur, weet Smid. „Standaard-boten krijgen draagvleu- gels en gaan harder dan auto's in de be bouwde kom mogen rijden." Ook zeilschool Aquavitesse in Bruinisse maakt de omslag. „We varen nu met RS zeilboten", vertelt Marieke Gijzel. „Die gaan sneller en zijn instabieler. Daarin vaar je ook met een wetsuit. We merken wel dat je als zeilschool steeds meer een uitda ging moet bieden om jongeren te trekken." Een andere trend is dat mensen steeds va ker zeilboten huren in plaats van kopen. „Een eigen boot hebben hoeft niet meer", vertelt Ellen Epke van zeilschool Het Veer se Gat in Veere. „Velen huren en delen de kosten met vrienden." Dat herkent Smid van De Viking ook. „Je ziet ook dat mensen met een paar vrien den zeilles nemen. Dan betalen ze voor een halve dag bijvoorbeeld 25 euro per per soon. Daar is de boot bij inbegrepen. Doe je dat een paar dagen, dan kun je zelf va ren. Als je op die manier zeilt, kun je ook eens elders een boot huren en een stuk gaan varen." Zeilen is sportief en chillen op net water door Jeffrey Kutterink Y/.CM. Zeilies op het Veerse Meer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 32