Geboorte Guusjes in Polderhuis fenomeen Bouwgrond is alleen te koop voor duurzaam huis Duiker verbaasd 28 WALCHEREN HERDENKING 0 r over zoekactie ii We komen uit Sliedrecht en zijn hier op vakantie. We wilden de herdenking hier meemaken, en niet alleen thuis voor de buis kijken. Her denken is belangrijk, we wil len weten wat er is gebeurd ii Ik ben voor de eerste keer aanwezig bij de do denherdenking. In andere ja ren keken we het thuis op tele visie. Ik vind het belangrijk dat we blijven herdenken dat mensen zijn overleden, omdat ze voor ons hebben gestreden De moeder van Sifra Dasberg uit Goes werd vergast in Auschwitz. Sifra deelt haar verhaal met anderen, in woord en gebaar Elke derde donderdagmiddag van de maand worden nieuwe Guus jes geboren in het Polderhuis. Een groep van acht vrouwen maakt de figuurtjes. De dames noemen zich de Mutsenclub, omdat de ba sis voor deze grote versie van het figuurtje een wollen muts is. Mor gen worden de nieuwe Guusjes verkocht tijdens de eerste Guus- jesparty in het Polderhuis. Ada van Hoof van het Polderhuis ontwierp het figuurtje op haar computer, samen met haar inmid dels overleden partner Jacky. Guusje begon als stripversie van een dijkwerkertje. Een afgerond driehoekje vormt de basis van het figuurtje. Die basis blijft hetzelf de, de invulling van het lijfje en de achtergrond varieert. Inmid dels zijn er verschillende Guusjes; van troost- en kuffelguusje tot Guusje Steenzetter. Een aantal kindercoaches gebruikt het figuur tje ook om in gesprek te gaan met kinderen. De wollen Guusjes zijn er ook in soorten en maten. Ada van Hooff: „Ik had niet dur ven dromen dat Guusje zich zo zou ontwikkelen. Het groeit nog steeds. De Mutsenclub is ook erg leuk, ik zit er ook bij. Net een theekransje af en toe. De Guusjes zijn alleen te koop op die party's, een soort tupperware. We willen die dan ook regelmatig houden." Ik ga ook altijd op 5 mei naar het Bevrijdingsfesti val. Ik vind het goed om niet alleen bij de bevrijding stil te staan, maar ook bij de herden king van de slachtoffers. Dat hoort voor mij bij elkaar ma Dasberg-Baumgarten na ver raad - twee agenten wachtten haar buiten de winkel op - werd opgepakt. Sifra's vader kreeg te ho ren dat hij zijn vrouw alleen te rug zou zien als hij twee mensen van de ondergrondse zou aanbren gen. Met twee verzonnen namen deed hij een - tevergeefse - po ging om haar vrij te krijgen. Daar mee was meteen de noodzaak ge boren om zelf onder te duiken. Va der en dochter zagen elkaar pas na de oorlog, drie jaar later, terug. Een weerzien met haar moeder bleef uit. Sifra's moeder kwam via kamp Ravensbrück in Auschwitz terecht, waar ze nog datzelfde jaar werd vergast. In het Bos van de Toekomst in Schuddebeurs plant te Sifra jaren later - vanaf 2002 - drie bomen, ter nagedachtenis aan haar moeder en haar in Sobi- bor vergaste oma én als eerbetoon aan de familie Kuiper. Bij het ge zin van Koenraad Kuiper, destijds directeur van Diergaarde Blijdorp, vond onderduikstertje Sifra - zo genaamd als nichtje Sietske Das - jarenlang een veilig onderdak. „Toen ik die bomen plantte, ben ik me voor het eerst een beetje gaan uiten. Ik wilde zo graag iets tastbaars, er was geen graf, niets. Ik vond het doodgriezelig om er over te vertellen, maar ik denk dat ik er wel gelukkiger door ben ge worden." Want het bleef niet bij het planten van bomen alleen. Jaarlijks doet Sifra haar verhaal op de Rotterdamse school de Pijler en zondag nog gaf ze lezingen in Verhalenhuis Belvédère, op een steenworp afstand van de plek waar ze in 1934 is geboren. Daar is nog tot en met 24 mei de exposi tie 'Het verhaal van Sifra' te zien, met onder meer jeugdfoto's van Sifra Dasberg (www.verhalenhuis- belvedere.nl). Sifra heeft niet de il lusie dat ze met haar inzet de we reld 'minder verdeeld' maakt. „Maar mijn doel is wel om te de len. Of het nu om een groet gaat of om iets anders. Je krijgt er zo'n leuk leven voor terug." GOES - Sifra Dasberg was acht jaar oud toen haar moeder in 1942 werd opgepakt en afgevoerd om dat ze zonder de verplichte David ster op haar borst een snelle bood schap bij de melkwinkel om de hoek deed. De van oorsprong Rot terdamse maar al 41 jaar in Zee land wonende Sifra vertelt sinds een aantal jaren openhartig haar verhaal. „Ik vind het buitenge woon belangrijk om dit steeds weer aan kinderen te vertellen. Misschien gebeurt er over 20 jaar iets waardoor die kinderen den ken: 'hé, daar zijn wij het niet mee eens'. En misschien zullen ze dan denken, zélf denken: 'wat is goed?' Dat bewustzijn, daar doe ik het voor." De kleine Sifra had een 'ongeloof lijk gelukkig leventje' op Katen- drecht, met opa en oma vlak in de buurt en ouders die hun enig kind flink in de watten legden. Aan dat onbezorgde leven kwam abrupt een einde toen haar 'vrolij ke en blijmoedige' moeder Ruha- Dat heeft het college van B en W besloten om ervoor te zorgen dat Middelburg de doelstelling haalt om in 2050 een energieneutrale gemeente te zijn. Die ambitie is in 2012 uitgespro ken, maar in de praktijk blijkt dat tot nu toe projectontwikkelaars zijn geselecteerd die slechts vol doen aan wat in het Bouwbesluit over energiezuinigheid staat; en dat is te weinig, vinden B en W. Ook bij nieuwbouw van gemeen telijke accommodaties wordt veel te weinig gedaan aan beperking van het energiegebruik. Duurzaamheid wordt nu echt van af het begin van de ontwikkeling van nieuwe bouwplannen een be langrijk aandachtspunt. Bij de uit gifte van bouwgrond krijgen pro jectontwikkelaars die energiezui nige huizen bouwen, de voorkeur boven andere ontwikkelaars. Dan gaat het om het beperken van energieverliezen door ingrijpende isolatie, luchtdichtheid en het be perken van plekken waar koude lucht naar binnen kan komen en warme lucht kan weglekken. Een kleine uitweg is er nog voor de bouwers die minder ver gaan in hun plannen. Zij kunnen wel bouwgrond kopen als ze hun hui zen zo bouwen dat die niet nu energieneutraal zijn, maar later wel simpel energieneutraal te ma ken zijn. verkrijgbaar Duurzame en energieneutrale huizen zijn niet alleen beter voor het milieu, ze zijn ook goedkoper voor de bewoners omdat de woon lasten lager zijn. Dat geldt zowel voor kopers als huurders. Daarom vraagt de markt ook om zulke hui- zen, merken B en W op. Boven dien zijn duurzame en energiezui nige gebouwen meer waard. Een energieneutraal rijtjeshuis bouwen kost eenmalig 14.000 eu ro meer, berekent de gemeente. Maar daar staat een netto voor deel in energielasten tegenover van 97 euro per maand. Om zelf een goed voorbeeld te ge ven, gaat de gemeente Middel burg bij de nieuwbouw van eigen gebouwen ook veel meer aan dacht besteden aan duurzaam heid en energiebesparing. Al schuift zij daarbij een deel van de rekening ook weer door: onder zocht gaat worden of de kosten om gebouwen energieneutraal te maken, doorberekend kunnen worden aan de huurder. ZIERIKZEE - Politie, ambulance, brandweer en traumahelikopter werden zondag rond 23.30 uur ge alarmeerd voor een vermiste dui ker. De Belg was bij de Zeeland- brug te water gegaan voor een duik die 1,5 uur zou duren. Rond dezelfde tijd gingen drie ander duikers beneden. Toen zij na drie kwartier boven kwam, zagen zij de auto van de Vlaming staan. Na een tijdje werden zij ongerust en sloegen alarm. Toen de Belg op dook, toonde hij zich verbaasd over 'de poppenkast'. Hij zei wel vaker 's nachts alleen te duiken bij de brug. Hij droeg twee lucht- flessen. Overigens is 's nachts op je eentje duiken toegestaan voor mensen die ervoor zijn opgeleid. door Annemarie Zevenbergen WESTKAPELE - Guusje, de mascotte van het Polderhuis in Westkapelle, is uitgegroeid tot een heus feno meen. Met spelletjes, een lespak ket, speurtocht, dialect-placemat en een educatief project. Nieuwe loot aan de Guusjestam is de Mut senclub. Guusjeparty, woensdag tussen 13.00 en 17.00 uur, tijdens de 'Leuke Din gen Doen Middag' in het Polderhuis. Een Guusje kost 15 Guusje loopt als een trein. De stripversie van een dijk werkertje is uitgegroeid tot een educatief project. Opdat kinderen zélf zullen denken Auke van Laar (25), Middelburg Emma Verwij (13, links) en Dianne Hoogendoorn (13), Middelburg. «9 A> Jesse Wagemaker, Goes door Esme Soesman Sifra Dasberg (81) uit Goes foto Johan van der Heijden door Maurits Sep MIDDELBURG - Projectontwikke laars die in Middelburg nog bouw grond willen kopen, moeten er duurzame huizen op bouwen. De gemeente geeft vanaf nu voorrang aan ontwikkelaars die energieneu- trale woningen gaan bouwen. Middelburg doet extra in spanning om ambitie voor energieneutrale gemeente in 2050 waar te maken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 28