Geruststellend KOETS Eerste sepia's m Middelburg krijgt Etty Hillesum Centrum 66 Je moet een muur optrekken, want je wilt geen open deur zijn waar de hele wereld door loopt 66 Mijn dromen ZEELAND 27 commentaar Ambassadeur van de Vrijheid Caro Emerald geeft 5 mei in Vlissingen de aftrap voor alle Bevrijdingsfestivals. Festival wordt op spectaculaire wijze geopend Oranjefonds: 3,5 ton naar Zeeland isuai.eiai.iieiue Het wordt een extra groots Bevrijdings festival dit jaar, in Vlissingen. Daar wordt het start schot gegeven voor alle Bevrij dingsfestivals in Nederland. Met als topattractie Caro Emerald, één van de vier Ambassadeurs van de Vrijheid. „Dit is echt een erebaantje", zegt de zangeres. „Vrijheid - en het ge brek daaraan - is iets dat mij enorm bezighoudt. Dat gaat van discriminatie tot mensen die zich niet vrij voelen om hun leven te leven zoals ze dat zouden willen. Het is schrijnend als mensen dat niet kunnen ervaren, dat leven niet kunnen hebben." Wat gaat Caro haar publiek mee geven? „Ik wil dat de mensen die er dan zijn, vooral de jongeren, een ul tiem gevoel van vrijheid ervaren. Er zijn veel mensen voor wie vrij heid niet zo vanzelfsprekend is. Die niet zo gefortuneerd zijn als wij. Dat ga ik benadrukken. En dat ze anderen vrijheid moeten gunnen, door tolerant te zijn. Ik ben opgegroeid in een Amster damse wijk waar de mensen prat gaan op hun tolerantie. Naarmate ik ouder werd zag ik dat het mis plaatste trots was. Want er werd wel degelijk onderscheid ge maakt. Alleen al het feit dat je als mens wordt buitengesloten, dat je er blijkbaar niet helemaal bij hoort, kan heel blokkerend zijn. Of het nu gaat om homoseksue- len of andere bevolkingsgroe pen." Na Vlissingen staat Caro op de fes tivals in Rotterdam en Almere. Eén van de liedjes die ze daar zal brengen, is ongetwijfeld haar nieuwste single Quicksand. Een mix van de typerende, vintage Ca- ro-sound en verrassende, poppy elementen. De single is net een paar weken uit. Ze schreef zelf de melodie en ook een deel van de tekst. „Dat heb ik nog niet veel gedaan, zelf muziek en teksten schrijven. Maar het begint steeds meer te ko men. Ik doe het in een schrijvers collectief, met twee vaste produ cers. Dat werkt voor mij het best, in een groep. Ik heb sparringpart ners nodig." Quicksand maakt deel uit van een album dat later dit jaar verschijnt en waarop Caro nieuwe muzikale horizonten verkent. „De basis blijft hetzelfde, met lied jes die geschreven zijn in een ech te pop-structuur met hier en daar een jazzakkoord. We zijn aan het experimenteren met nieuwe stij len, opnametechnieken, effectjes of samples van geluidsfragmen ten. Daaroverheen zit dat vinta ge-sausje maar we experimente ren net zo goed met dingen uit de jaren negentig. Heel veel zelfs", zegt Caro Emerald. Het is nu vijf jaar geleden dat de geboren Amsterdamse onder die naam doorbrak met Back it up. Zo wel haar debuut-cd Deleted Sce nes From The Cutting Room Floor als opvolger The Shocking Miss Emerald (2013) werden plati na. „De kracht waarmee dat gebeurde was overrompelend", zegt ze over haar doorbraak. „Niemand kan zich daarop voorbereiden. Maar ik had daarvóór, als studiozangeres en zangdocent, al gezien wat be roemdheid met iemand doet. Ie mand wordt moeilijker te berei ken. Je moet een muur optrekken, want je wil geen open deur zijn waar de hele wereld doorheen loopt. Je moet een zekere afstand bewaren, maar het is wel jammer. In het begin vond ik het heel inti miderend dat overal mensen naar me keken. Ik heb geleerd het te ne geren." Ook voor haar omgeving was het enorm wennen. „Vooral in het be gin kregen mijn goede vriendin nen duizend vragen als ze naar een feestje gingen. Hoe is het met haar, hoe gaat dat, hoeveel ver dient ze? Ook daar is rust geko men." Haar privéleven schermt ze zorg vuldig af. „Ten eerste is het dat van mij en niet van anderen", zegt de Distant Diva. „Twee we ken na mijn doorbraak liep ik rug letsel op door een val, later kreeg ik een poliep op een stemband; dat zijn dingen die ik wel móest delen, omdat ik er optredens voor moest afzeggen. Maar verder? Als je heel persoonlijke liedjes schrijft is dat anders. Adèle, die staat met haar ass on the line, die legt al haar hartenzeer in haar liedjes. Bij mij voegt het niets toe. Ik heb geen bizar verhaal, geen gekke ziektes of rare familie. Wat zou ze beginnende artiesten willen meegeven? „Ten eerste: wil je dat hele circus wel? En ver der: denk na wat voor 'merk' je wil zijn. Klinkt hard en zakelijk, maar het is belangrijk dat het hele maal klopt. Muziek, visueel: the whole package. Je wil een sfeer creëren en de luisteraar daarin meenemen." Caro Emerald zit nu midden in dat circus. Wilde zij het wel? „Ik zag mezelf meer als een goede backing vocal; ik werk graag in teamverband. Ik heb een beschei den kant, maar weet tegelijk goed hoe ik in het middelpunt van de belangstelling moet staan. Ja, mijn dromen waren groots, maar ik dacht: waarom zou ik het ma ken, van al die vette artiesten? Toen de kans kwam, heb ik hem met duizend handen aangegre pen. Ik wil het! En ik weet nu dat ik het kan. Dat is heerlijk." waren groots, maar ik dacht: waarom zou ik het juist maken? Gisteren hingen de vlaggen halfstok. Vandaag vieren we de bevrijding. Beide dagen staat het begrip vrijheid centraal. De naoorlogse genera tie kreeg het verhaal van de be zetting en de jodenvervolging met de paplepel ingegoten. Te genwoordig staan festivals cen traal. Vanaf de podia wordt ver draagzaamheid gepredikt. Dat doet Caro Emerald vandaag in Vlissingen als Ambassadeur van de Vrijheid tijdens de af trap voor de festivals. Gisteren wees minister Jeanine Hennis op het gevaar van onverdraag zaamheid, racisme en discrimi natie. Het bouwwerk van onze vrijheid, zo betoogde de minis ter van Defensie, staat in feite permanent in de steigers. De boodschap is bij alle gelegenhe den telkens een variatie op het zelfde thema: wees waakzaam. Het is niet voldoende dat die boodschap een keer per jaar klinkt. Maar het is geruststel lend dat dankzij dodenherden king en de viering van de be vrijding die boodschap nooit vergeten zal worden. VLISSINGEN - Het Oranjefonds heeft het afgelopen jaar voor in to taal 344.870 euro toegekend aan projecten in Zeeland. In de provin cie kregen 146 sociale initiatieven geld van het fonds. Zo kreeg bij- vooorbeeld het Dorpshuis Waar de 40.000 euro. Het fonds steunt jaarlijks ruim 7.500 initiatieven in Nederland en de Nederlandse An tillen met 27,4 miljoen. SLAGERIJ Slagerij Koets 5 mei 2000 - 5 mei 2015 15 jaar in Westkapelle ZIERIKZEE - In de Oosterschelde zijn de eerste sepia's van dit sei zoen gezien, meldt de Nederland se Onderwatersportbond. Als de Oosterschelde een graad of 12 is zwemmen de zeekatten mas saal naar de Oosterschelde om te paren, hun eieren af te zetten en te verzorgen, én om er uiteinde lijk te sterven. Voor veel sportdui- kers is de komst van de sepia's het startschot en meteen ook het hoogtepunt van het duikseizoen. Het EHOC is in 2006 opgericht door de Universiteit Gent en coör dineert en stimuleert onderzoek naar de oorlogsdagboeken en -brieven van Etty Hillesum (1914-1943). Deze joodse vrouw werd geboren in Middelburg en omgebracht in het vernietigings kamp Auschwitz. Zij schreef net als Anne Frank dagboeken over haar leven en die zijn ook in het buitenland zeer bekend. Haar ge boortehuis aan het Molenwater is er nog steeds. De verhuizing van het onder zoekscentrum naar Middelburg maakt deel uit van de verbreding van de activiteiten van het Univer sity College Roosevelt en het Roosevelt Studie Centrum. In welk gebouw het Etty Hillesum Onderzoekscentrum wordt onder gebracht, is nog niet bekend. Komst Etty Hillesum Onder zoekscentrum van Gent naar Middelburg past bij ver breding UCR en RSC. Burgemeester Bergmann stond in zijn toespraak tijdens de herden kingsplechtigheid uitgebreid stil bij Etty Hillesum, haar leven en haar boeken. Hij benadrukte de band tussen Hillesum en Middel burg. Die wordt behalve door de komst van het Gentse onderzoeks centrum nog verder verstevigd, zei hij. In de nieuwbouwwijk Rit- tenburg die aan de westelijke rand van Middelburg wordt ge bouwd, wordt een straat naar Et ty Hillesum vernoemd. DINSDAG 5 MEI 2015 nieuwe einders door Ondine van der Vleuten Caro over beroemd zijn Caro Emerald Om 12.30 uur vindt vandaag de ope ningsceremonie plaats van het Bevrij dingsfestival Zeeland en daarmee van alle Bevrijdingsfestivals in het land. Theatergoep Gajes neemt het publiek mee in een theatrale optocht, waarin het gevoel van vrijheid en onvrijheid op spectaculaire manier wordt uitge beeld. Vervolgens verschijnen de hard lopers uit Wageningen met het Bevrij dingsvuur, begeleid door tien histori sche militaire voertuigen van het Bevrij dingsmuseum Zeeland. Beide optochten komen samen voor het hoofdpodium, waar minister-presi dent Mark Rutte de fakkel ontvangt van veteraan Rob, die meegelopen heeft in de Bevrijdingsvuurestafette. Exact om 13.00 uur wordt het Bevrij dingsvuur ontstoken. Tegelijkertijd vlie gen vier historische vliegtuigen over. Daarna, om 13.15 uur, begint het op treden van Caro Emerald. Go Back To The Zoo Het Bevrijdingsfestival kent een uitge breid programma, met optredens en activiteiten op in totaal tien locaties in de Vlissingse binnenstad: Hoofdpodium: na Caro Emerald vol gen Go Back To The Zoo (14.30 uur), Koffie (17.00 uur), Danny Vera (19.00 uur), Jungle By Night (21.00 uur) en Wipneus Pim (22.30 uur). Sena Talent Stage (Bellamypark), met Stillwave, Causes, Het Universum- pje, Reazun en Leeways. Blues Roots Podium (Oude Markt), met The Blue Clay, Hat Fitz Cara, Boo Boo Davis en Hackensaw Boys. Dans Doeplein (Spuistraat), te vens Plein van de Vrijheid Liberty Urban/Liberty Dance (Spuikom) Fanfare! (Scheldeplein), met Ons Genoegen (13.15 uur) en Vlijt en Vol harding (15.00 uur) Zeeuwse Belofte (Kleine Markt), fi nale met Hatred Defined, Keaton, Clear Clamour en Django Boegheim Worldstage (Zeilmarkt) Local Heroes (De Piek) Studentenplein (Nieuwendijk), met optredens, debatten en 's avonds het 100% Feest. Voor alle tijden en informatie zie: www.bevrijdingsfestivalzeeland.nl Deze week veel jubileumaanbiedingen! door Maurits Sep MIDDELBURG - Het Etty Hillesum Onderzoekscentrum in Gent ver huist in het najaar naar Middel burg. Dat heeft burgemeester Ha- rald Bergmann gisteravond bekend gemaakt tijdens de dodenherden king op het Abdijplein in Middel burg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 27