Vitaliteitsprofessional Het verschil tussen coach en therapeut Werkgebied van een jonge beroepsgroep De pedicure GEZOND 17 en diabetes maken diens leven zwaarder dan nodig is. „Hoe zetten we jouw kwalitei ten in?", vraagt Van Lit. „Wat is het je waard om gezonder en vitaler te worden?" Het heeft te maken met intrinsieke motiva tie, legt hij vervolgens uit. Dat is immers on ontbeerlijk om tot nieuw gedrag te kunnen komen: „Ik zwaai niet met een waarschu wend vingertje. Zelf drink ik ook graag een glas wijn. Maar laten we inventariseren wat je zoal eet en dan eens onderzoeken of er - ook bij zakelijke bijeenkomsten - nieuwe pa tronen aan te leren zijn." Iedere dinsdagavond komt er onder Van Lit's begeleiding een groepje dames teza men op het Abdijplein in Middelburg. „Goe denavond! Fijn dat jullie er zijn!" En het pro gramma 'Het Stadse LIJV' vangt aan. Rond jes wandelen, sprintjes trekken, opdrukken, door de knieën, en allerlei oefeningen voor rug,- arm- en beenspieren met de elastische banden die hij aan de stalen hekken rond de Koorkerk bevestigt. „Neurologisch onderzoek heeft bewezen dat hoe meer je overdag beweegt, hoe meer energie je hebt", vertelt Van Lit. „Dus toon je meer initiatief. En versterk je je wils- kracht." Zo kan regelmatig sporten een goe de gewoonte worden. En zullen tussendoor tjes van het menu verdwijnen. „Het is im mers een hunkering", glimlacht hij. „Dat ge voel is best uit te houden. Probeer het eens. Want een hunkering duurt maar even." Elke (zorg)professional er kent het belang van leef stijlaanpassingen in preven tie, prestatie en revalidatie. Maar leefstijlinterventie gaat verder dan alleen het ver strekken van advies; het ver eist kennis van menselijke motivatie en gedrag. En daar in is de vitaliteitsprofessio nal gespecialiseerd. Hij is ge traind in gesprekstechnie ken, verander- en emotiema- nagement. De beroepsorganisatie voor vitaliteitsprofessio- nals (BOvVerkent twee professies: de vitaliteitscoach en de vitaliteitstherapeut. De eerste richt zich op pre ventie en prestatie bij gezon de mensen, en de tweede richt zich op prestatie en re validatie en heeft relevante kennis van chronische ziek ten en de bijbehorende zorg. Vitaliteitsprofessionals zijn werkzaam in de pre ventieve zorg, bij begelei ding van atleten, in het be drijfsleven, maar ook in para medische centra. Naast de competenties die noodzake lijk zijn om leefstijlinterven ties bespreekbaar te maken en te implementeren, heb ben vitaliteitsprofessionals vaardigheden om de kans op duurzaam succes van leefstijl interventies te vergroten: stressmanagement, trainings vaardigheden voor fysieke in spanningen en (klinische) psychoneuroimmunologie (de studie naar de wisselwer king tussen de psyche, het zenuwstelsel en het im muunsysteem). Informatie over de beroeps vereniging: www.bow.nu In de Praktijk lopen we vol gende week een dagje mee met Georgette Diepenbroek, zelfstandig gevestigd pedicu re. Wij kijken toe hoe zij uiteen lopende voetproblemen be handelt. Heeft u een vraag over eksterogen, jubeltenen of aanslibbend eelt? Stuur een brief naar de PZC, post bus 5046,4380 KA in Vlissin- gen. Liever via de mail? Dat kan ook, mail dan naar gezond-pzc@wegenermail.nl onder vermelding van 'De Praktijk'. De redactie maakt een keuze uit de ingezonden vragen. Het antwoord komt in een van de volgende edi ties van De Praktijk te staan. DINSDAG 5 MEI 2015 ledere dinsdagavond komt er onder Peter van Lits begeleiding een groepje tezamen op het Abdijplein in Middelburg, foto Lex de Meester Meebewegen met de vitaliteitscoach? Peter van Lit LIJV vitaliteitsstudio Schenge 4 4335 XS Middelburg telefoon: 06 28714288 e-mail: info@lijvbeweegcoach.nl website: www.lijvbeweegcoach.nl €c

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17