IS vermoordt weer honderden yezidi's' Finland bereidt reservisten in brief voor op rol in crisis LEVERING BINNEN 1 DAG korting molenaar BUITENLAND 9 www.molenaar.nl i\ bét l&lek! BIJZONDERE REDDINGEN BAGDAD - Mogelijk zijn opnieuw honderden yezidi's vermoord door terreurgroep Islamitische Staat (IS). In een kamp in Irak waar leden van de Iraakse bevol kingsgroep worden vastgehou den, zijn 300 mensen gedood, zeg gen politici van een yezidipartij. Dat zou vrijdag zijn gebeurd in Tal Afar, vijftig kilometer ten wes ten van Mosul. Het is onduidelijk om hoeveel mensen het echt gaat. Volgens de mensenrechtencom missie van Irak gaat het om zeven tig mensen. De Koerdische parle mentariër Mahma Khalil, die met De reservisten worden in de brief ook opgeroepen hun contactgege vens te actualiseren en hun huidi ge rang door te geven. De brief werd afgelopen week al aangekon digd met een tv-spotje. Daarin werden de reservisten omschre ven als 'de hoeksteen van onze de fensie'. Finland (5,5 miljoen inwoners) heeft een van de kleinste beroeps legers in de EU. De dienstplicht is echter nog altijd van kracht, waar door een mobilisatie 230.000 mili tairen op de been kan brengen. Finland is geen lid van de Navo. De Finse minister van Defensie Carl Haglund houdt vol dat de campagne niets van doen heeft met de inmenging van Rusland in Oekraïne, noch met de regelma tige schendingen van het Finse luchtruim en de territoriale wate ren door de Russische defensie. „Veel reservisten willen weten wat voor rol ze zouden spelen in een crisis en ze zijn vastberaden deel uit te maken van onze verde diging", zei Haglund tegen de Fin se omroep YLE. Andersom wil de regering weten wat de reservisten kunnen doen en hoe hun situatie veranderd is sinds ze uit dienst traden. De beslissing voor de campagne werd volgens Helsinki twee jaar geleden genomen, nadat een kri tisch rapport de regering aanraad- Minister Haglund houdt vol dat de campagne niets van doen heeft met schendin gen van het Finse luchtruim de de banden met de voormalige dienstplichtigen aan te halen. De timing van de brief is hoe dan ook saillant. De Finse marine liet vorige week dieptebommen ont ploffen in de wateren in de buurt van Helsinki. Dit diende om 'een onbekend object te waarschu wen'. Vermoedens dat het om een Russische onderzeeër zou gaan, zijn niet bevestigd. Het deed denken aan een vergelijkba re actie van de Zweedse marine bij Stockholm in oktober. Al veel langer dringen Russische ge vechtsvliegtuigen regelmatig het Finse luchtruim binnen. Steun voor Navo-lidmaatschap blijft laag onder de Finnen, bleek uit een peiling in maart. Een meerderheid steunt wel een ver hoging van het defensiebudget. Finland deelt een 1300 kilometer lange grens met Rusland, dat de derde handelspartner is. Om die reden is minister Haglund voor zichtig in zijn uitspraken richting Moskou. Hij bleef opvallend stil toen alle Scandinavische landen en Finland begin april een verre gaande militaire samenwerking bekendmaakten. Wilde geruch ten gonzen nu rond in Finland, dat twee weken geleden naar de stembus ging. De krijgsmacht zou de onderhandelende partijen proberen te beïnvloeden om een groter budget los te peuteren. vier getuigen sprak, schat dat het om ten minste 25 yezidi's gaat, doodgeschoten op zaterdag. „Ze willen hen met zulke verschrik kingen dwingen zich te bekeren tot de islam, of om iets anders te doen," denkt Khalil. Yezidipolitici roepen het Iraakse leger op de gevangenen van IS te bevrijden. Er worden volgens schattingen van de mensenrech tencommissie nog altijd zo'n 3000 geloofsgenoten gevangen ge houden door de terroristen. Yezidi's vormen een Koerdische religieuze minderheid in Irak. IS beschouwt hen als duivelaanbid- ders. Benieuwd naar de mogelijkheden? Bel 0800 - 27 40 400 MAANDAG 4 MEI 2015 Bangladesh, april 2013 Na het instorten van Rana Plaza weet Reshma Begum onder het puin 17 dagen te overleven. Op vier pakjes biscuit en een paar slokken regenwater. De jonge vrouw slaat met een metalen pijp om de aandacht van de red dingswerkers te trekken. Beel den van de redding gaan de we reld over. De regering beloont Be gum met een baan. Ze is nu gast vrouw in een vijfsterrenhotel in hoofdstad Dakha en verdient 350 euro per maand. Zeven keer meer dan in Rana Plaza. Japan, maart 2011 Sumi Abe (80) en haar 16-jarige kleinzoon Jin zitten opgesloten in de keuken van hun ingestorte houten huis. Ze staan doodsang sten uit als na de aardbeving een tsunami hun woonplaats Ishino- maki de genadeslag toebrengt. Sumi en Jin hebben gelukkig ge noeg te eten en te drinken en de kens binnen handbereik. Jin trekt aan de balken en de stenen om zich een uitweg te verschaffen. Het lukt. Na negen dagen zijn de twee in veiligheid en pakken ze hun leven weer op. Sumi stapt op de bus om boodschappen te doen. Haiti, januari 2010 Cola houdt Darlene Etienne in le ven als een aardbeving de Haïti- aanse hoofdstad Port-au-Prince volledig versplintert. Onder het puin in de badkamer lest ze haar dorst met het flesje dat ze toeval lig bij zich heeft. Pas na vijftien dagen horen mensen haar roe pen. Heel zachtjes. Franse red dingswerkers trekken het 16-jari- ge meisje tussen de brokstukken vandaan. Darlene is uitgedroogd en gewond aan haar been. Korte tijd later gaat Darlene weer naar school. Chili, augustus 2010 Mario Sepülveda zit met nog 32 kompels vast nadat de mijn schacht in Copiapo instort. Hij weet zijn metgezellen op te beu ren door te zingen en moppen te tappen. Na 67 dagen bereiken reddingswerkers de kompels. Sepülveda is de tweede die bun gelend aan een lier de mijn uit komt. Hij is beroemd tegen wil en dank. Chilenen noemen hem Super Mario. Later dit jaar gaat een film over de mijnramp in pre miere: 'The 33'. Sepülveda krijgt, zo is hem beloofd, een deel van de filmopbrengst. door Karlijn van Houwelingen door onze correspondent Koen Verhelst RIGA - Het Finse leger stuurt deze maand een brief aan 900.000 reser visten. Daarin staat wat er van hen wordt verwacht in een crisissitua tie. Defensie ontkent dat de timing van de actie te maken heeft met de gespannen verhoudingen met buurland Rusland. Minister Carl Haglund foto Koen Verhelst Heeft u direct een traplift nodig? Dat kan met onze Modul traplift. Deze traplift wordt samen met de modulaire rail in serieproductie vervaardigd. Hierdoor is hij altijd direct uit voorraad leverbaar en kunnen we hem vaak al binnen 1 dag bij u installeren. Vraag de brochure aan via 0800-27 40 400 ofkijkopwww.molenaar.nl ADVIES Op basis van uw situatie en wensen bespreekt onze thuisadviseurde mogelijkheden. MONTAGE Eenmaal een keuze gemaakt, dan wordt de traplift vakkundig geïnstalleerd. UITLEG De monteur geeft een instructie over de werking van de lift. Alleen geldig bij aanschafvan de Modul traplift, geldig tot 1 juni niet i.c.m. andere acties

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9