44 De grootste 44 De internationale aanwezigheid geeft de mensen hier het gevoel dat ze niet vergeten zijn stiid tegen Houthi-rebeen 8 BUITENLAND AARDBEVING NEPAL Meer dan een week na de aardbeving in Nepal vervliegt de hoop nog mensen levend te vinden onder de puinhopen. Toch zijn er wonderbaarlijke reddingen. KATHMANDU - In Nepal was vrij dag de hoop al opgegeven, maar zaterdag en zondag werden toch nog minstens vijf mensen levend onder de puinhopen van de ver woestende aardbeving vandaan gehaald. Onder hen een kind van vijf jaar en een man van zeker honderd. Het officiële dodental steeg naar 7040 en het aantal gewonden naar 14.123. Reddingswerkers zijn nog altijd bezig met het zoeken naar en het bergen van lichamen. Zo'n vijftig lichamen werden gevonden op een route die populair is bij berg beklimmers. Ze zijn omgekomen door een sneeuwlawine. Onder de doden zijn ook buitenlandse toeristen, maar de lichamen zijn nog niet geïdentificeerd. De route gaat langs het dorp Langtang, dat volledig is verwoest door de lawi ne. Er stonden 55 toeristenpen sions in Langtang. Het vinden van overlevenden vormt spaarzame momenten van geluk voor reddingswerkers. De hoogbejaarde Nepalese man van zeker honderd werd onder het puin van zijn huis in Kimtang vandaan gehaald. Hij is gewond maar buiten levensgevaar. In het dorp Kerabari werden acht dagen na de aardbeving drie over levenden gevonden. Twee vrou wen en een man lagen daar bedol ven. Het is niet bekend hoe de drie eraan toe zijn. Het vijfjarige jongetje dat zater dag bij een verwoest huis in Ne pal werd gevonden, is buiten le vensgevaar. Nederlandse reddings werkers van Urban Search And Rescue (USAR.NL) hebben zater dagavond eerste hulp verleend. beloning is iemand levend onder het puin vandaan trekken Marcel van Vugt Marcel Huijbrechts Een Canadees reddingsteam vond het jongetje aan het einde van de middag in een afgelegen dorp in de bergachtige regio Sindhul- palchok. De Nederlandse reddingswerkers van USAR.NL vertrekken vandaag uit Nepal en verlaten het land met een dubbel gevoel, zei woord voerder Marcel van Vugt zondag. „De grootste beloning voor een reddingswerker is iemand levend onder het puin vandaan trekken, maar dat heeft er hier niet ingeze ten. Aan de andere kant zijn we er volgens mij wel in geslaagd structuur aan te brengen in het werk van alle teams." In totaal hebben ruim zestig internationa le reddingsteams vijftien mensen gered. USAR.NL arriveerde 26 april, een dag na de zware aardbeving, als een van de eerste reddingsteams in Kathmandu. Het team had daar om aanvankelijk een coördineren de rol, die later is overgenomen door de VN. De Nederlanders merkten dat hun aanwezigheid erg werd ge waardeerd. „Op sommige plekken werden we bijna toegejuicht", zei Marcel Huijbrechts, leidinggeven de van een van de vier reddings- groepen van USAR.NL in Nepal. „De internationale aanwezigheid geeft de mensen hier het gevoel dat ze niet vergeten zijn." a 'Clusterbommen gebruikt in schiet zich in bil Navo heeft weer 'hotline' met Moskou De Navo heeft voor het eerst sinds de Koude Oorlog weer een 'hotline' met het Russische leger. Een woordvoerder van de alliantie bevestigde gisteren berichten daarover in Duitse media. De Duitse krant Frankfurter Al- lgemeine Zeitung berichtte zondag dat de Russen afgelo pen week contactgegevens met Navo hebben uitgewisseld. De betere communicatie moet mis verstanden voorkomen nu de spanningen tussen oost en west de afgelopen maanden zijn opgelopen door de crisis in Oekraïne. Een man heeft zichzelf in de bil geschoten tijdens een huwelijks feest in het Belgische Namen. Dat meldde het parket van Namen za terdag. De schutter was te gast bij een huwelijk in Albanese krin gen. Hij wilde de feestvreugde vergroten door in de lucht te schieten en haalde een wapen te voorschijn. Nadat hij een schot had afge vuurd, stopte hij het wapen terug in zijn broekzak. Het ging daarbij nog een keer af, waardoor hij in zijn bil werd geraakt. Justitie nam het wapen in beslag. De man had geen vergunning. Er raakte verder niemand gewond. De landen die onder leiding van Saudi-Arabië strijden tegen Houthi-rebellen in Jemen, heb ben daarbij clusterbommen inge zet. Dat heeft mensenrechtenorga nisatie Human Rights Watch (HRW) vastgesteld. De organisa tie baseert zich onder meer op fo to's, video's en satellietbeelden. De clusterbommen zijn volgens HRW afkomstig uit de VS. De Sau di's, die geregeld luchtaanvallen uitvoeren op Houthi-doelen, heb ben de clusterbommen in de buurt van dorpen laten vallen. Dat gebeurde in een gebied tegen de grens met Saudi-Arabië. Het is onduidelijk of en hoeveel mensen gewond raakten of omkwamen. Clusterbommen vallen na het af vuren uiteen in honderden kleine re bommen, die over een groot ge bied afgaan. In 2008 hebben 116 landen afgesproken clusterbom men in de ban te doen. Dit ver drag is niet ondertekend door de VS, Saudi-Arabië of Jemen. Volgens de Arabische nieuwszen der al-Jazeera zijn Arabische grondtroepen aangekomen in Je men en onderweg naar de zuide lijke stad Aden. 'Ziekenhuis stal zwarte baby's' In de Amerikaanse staat Mis souri zijn tientallen baby's mis schien onterecht voor adoptie opgegeven door een zieken huis in St. Louis. Arme zwarte vrouwen die daar bevielen tus sen de jaren vijftig en zestig van de vorige eeuw werd ver teld dat hun kinderen waren overleden, maar dat was mis schien niet waar. De zaak kwam aan het licht nadat een moeder en dochter na 49 jaar werden herenigd, terwijl het ziekenhuis had gezegd dat het meisje tijdens de geboorte was gestorven. Ze vonden elkaar via Facebook. Overlevenden gevonden onder puin Funchu Tamang is naar een ziekenhuis gebracht. De zeker 100-jarige man overleefde een week onder het puin. foto AFP NAMEN JEMEN BRUSSEL ST. LOUIS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8