'Afscheid nemen van niets, dat kan ik niet' 66 Wie hoger inschrijft, prijst zichzelf uit de markt m 'Veel kinderen gaan hongerig em ongewassen naar school' 6 BINNENLAND Deurwaarders willen niet worden onderbetaald door het Centraal Justitieel Incasso Bureau (CJIB). DEN HAAG - De nieuwe aanbeste ding van het CJIB zorgt voor on rust bij deurwaarderskantoren, waarvan velen in zwaar weer ver keren. Met ruim 334.000 vorderin gen per jaar is het CJIB hun groot ste opdrachtgever. Maar van die machtspositie maakt het CJIB nu misbruik, stellen zij. Het CJIB koerst in de aanbeste ding af op een bedrag van slechts 87 eurocent per vordering. „Wie hoger inschrijft, prijst zichzelf uit de markt", zegt een deelnemende deurwaarder die net als zijn colle ga's anoniem wil blijven. Geheim houding is één van de voorwaar den van de aanbesteding. Van die 'bodemprijs' van 87 euro cent kan het werk bij lange na niet uitgevoerd worden, stellen de deurwaarders. Gemaakte kos ten moeten dan worden afgewen teld op de burger. Omdat alleen betalende burgers geld in het laatje brengen, draaien die onge wild op voor de kosten van men sen die hun boete niet betalen. De lage vergoeding zal zelfs frau de in de hand werken, vrezen en kele deurwaarders. „Sommigen kunnen hierdoor in de verleiding komen om niet strikt noodzakelij ke handelingen in rekening te brengen." Er is meer kritiek op de wijze van aanbesteden. Zo vinden deurwaar ders het 'een aanfluiting' dat bij gelijke geschiktheid wordt geloot tussen kantoren. „Er zou op kwali teit moeten worden geselec teerd." Ook zouden kleine kanto ren weinig kans maken. Meer dan vijf kantoren zeggen de aanbesteding via de rechter te wil len aanvechten. Een eerdere po ging tot aanbesteding van het CJIB werd eind vorig jaar al onder dreiging van juridische processen teruggetrokken. Voorzitter Wilbert van de Donk van de Koninklijke Beroepsorgani satie van Gerechtsdeurwaarders bevestigt dat er kritiek leeft bin nen de branche, met name vanwe ge de lage vergoeding. Dat zal vol gens hem negatief uitpakken voor het incassoresultaat. „Voor dat be drag mag de overheid niet ver wachten dat deurwaarders in moeilijke dossiers heel hard hun best doen." Kamerlid Michiel van Nispen (SP) wil opheldering van het mi nisterie van Justitie. „De overheid zou maatschappelijk verantwoord moeten incasseren en deurwaar ders moeten kiezen die rekening houden met de positie van men sen met schulden. In plaats daar van wordt puur op prijs geselec teerd. Als dat ertoe leidt dat deur waarders onnodige kosten in reke ning gaan brengen, is dat ern stig." Het ministerie wil zolang de aanbesteding loopt nog niet in gaan op de kritiek. sa MAARSSEN - Op vliegveld Eindhoven kwa men zaterdag zeven kisten met stoffelijke resten van slachtoffers van de MHi7-ramp aan. Piet Ploeg was erbij. „Het kan toch niet anders dan dat er nu wel iets bij zit van mijn broer?" Piet Ploeg verloor zijn broer, schoonzus en neef bij de MHi7-ramp. Broer Alex is één van de twee Nederlandse slachtoffers die nog steeds niet zijn geïdentifi ceerd. „De afgelopen dagen heb ben we vaak gehoord dat de mis sie is afgerond. Veel mensen zien dat moment ook als een emotione le afsluiting. Er is tevredenheid over hoever ze zijn gekomen. Maar voor ons is dat gemakkelijk praten, zo ver is het nog niet." De woorden die missieleider Pie- ter-Jaap Aalbersberg onlangs sprak zijn door hem bijna op een goud schaaltje gewogen. „Hij had het over 'voorlopig' het laatste transport. Het kan pas de laatste zijn als iedereen is geïdenti ficeerd", vindt de Maarssenaar. In november al vond de uitvaart plaats van Ploegs schoonzus en neef, de vrouw en zoon van broer Alex. Van Alex zelf werd afscheid genomen met een foto. „Ik had het van tevoren niet kunnen ver tellen, maar afscheid nemen van niets, dat kan ik niet", zegt Ploeg. „Identificatie. Niet normaal toch, dat je daar blij mee kunt zijn? Er is een sinds juli vorig jaar een hoop verschoven. Er was een dag dat het niet in je op kwam dat dit zou kun nen gebeuren. Dat je niet wilde geloven dat het was gebeurd. En nu ben je blij als je bericht krijgt dat er opnieuw iets is ge vonden." Misschien is er niets gevonden, mis schien wordt dna gematcht, mis schien keert er een horloge terug, een trouwring. „De ring van zijn vrouw is ook teruggekomen. Dat is iets belangrijks, iets tastbaars, ook voor hun dochters", zegt Ploeg. „Of dat genoeg is om het ook af te sluiten, weet ik dan pas." De bijeenkomst van zaterdag in Eindhoven was volgens Ploeg bij zonder. „Er waren veel meer men sen dan de voorgaande keer. Er waren ook veel aanwezigen wier nabestaanden al lang geleden zijn geïdentificeerd. Het was een ge baar van betrokkenheid dat ze er waren." Contact met de andere familie die nog op identificatie van een dierbare wacht, heeft Ploeg niet. „We delen ons verdriet in kleine kring. Met mijn ouders, die een kind hebben verloren. Met Alex' dochters. Hun jeugdige veerkracht is bewonderens waardig." Velen spraken zaterdag volgens Ploeg de hoop en verwachting uit dat er nu einde lijk toch duidelijkheid moet komen. „Ze ven kisten, duizenden body parts - een vreselijk woord. Je zou zeggen, het kan toch niet anders..." Claudia de Breij Politiehelikopter kiekt populair bij uitvaart bruidspaar Claudia de Breij lijkt met haar lied Mag ik dan bij jou uit 2011 een heuse begrafenishymne te hebben gecomponeerd. Ze steekt daarmee het vermaarde Waarheen, Waarvoor van Mieke Telkamp naar de kroon. Uitvaartverzorger Monuta in ventariseerde dat driekwart van de begrafenisondernemers dat Mag ik dan bij jou 'erg vaak' op begrafenissen en crematies is te horen. Ook nog altijd hoog genoteerd bij het laatste af scheid: Time to Say Goodbye (Andrea Bocelli) en De hemel heeft er een engel bij van Frans Bauer. Een bruidspaar is zaterdag niets vermoedend vanuit de lucht gefo tografeerd door een politieheli kopter. Het pasgetrouwde stel stond midden in een kleurrijk bloembollenveld bij Voorhout (Zuid-Holland). De politie is nu naar de bruid en bruidegom op zoek, zodat ze de luchtfoto's 'bij wijze van hoge uitzondering' ca deau kunnen krijgen. Het paar heeft zich nog niet ge meld, zegt een woordvoerster van de politie Haaglanden. Ze bena drukt dat de helikopterbeman ning gewoon aan het werk was en het bruidspaar toevallig voor de lens kreeg. Vele honderden kinderen komen 's ochtends met honger, met ka potte kleding en ongewassen op school. Dat blijkt uit een rond gang van RTL Nieuws langs basis scholen. Scholen geven kinderen eten, kleding en regelen onder dak. In een enkel geval nemen do centen kinderen zelfs noodge dwongen in huis. Van de vijfduizend benaderde ba sisscholen melden er 160 melden dat kinderen van hun ouders of verzorgers niet de primaire le vensbehoeften mee krijgen als ge noeg eten en fatsoenlijke kleding. Ook worden ze niet gewassen of blijven hun tanden ongepoetst. Het gaat in totaal om elfhonderd kinderen. Soms zijn er meer dan twintig van deze schrijnende ge vallen per school. Jeugdzorg Nederland zegt gere geld dit soort meldingen binnen te krijgen. Vaak spelen er meerde re problemen in de gezinnen. „Ar moede, alcoholproblemen, of ouders die vooral met zichzelf be zig zijn", zegt Jan-Dirk Sprokke- reef, bestuurslid van Jeugdzorg Nederland en lid van de taskforce Kindermishandeling. Rijksmuseum dicht na vondst pakketje Het Rijksmuseum in Amster dam is zondagochtend tijdelijk gesloten geweest na de vondst van een verdacht pakket bij de ingang. Na onderzoek van poli tie en de Explosieven Oprui mingsdienst Defensie (EOD) bleek het loos alarm. Wat er in het pakket zat, wilde de politie niet zeggen. Zowel het museum als de onderdoor gang werden korte tijd afgeslo ten. Het museum hoefde niet te worden ontruimd. In het Rijksmuseum heerst een top drukte vanwege de succesvolle tentoonstelling Late Rem brandt. In de clinch met CJIB over tarief door Koen Voskuil Een deurwaarder door Maaike Kooistra Piet Ploeg APELDOORN VOORHOUT HILVERSUM AMSTERDAM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6