Op de woelige baren, bij storm en bij wind Verkoop abonnement Maximaal 24.000 mensen toegelaten zwembaden gestart bij finish Tour op stormvloedkering 66 De tablet en de apps kunnen en zullen uiteraard de reguliere zorg niet vervangen 20 ZEEUWS-VLAANDEREN Vlaming wint 'eblouissante' Breskens Dictee Curamus wil cliënten door middel van een tablet en handige apps steunen langer zelfstandig thuis te wonen. HULST - Zorgstichting Curamus, Delta en app-ontwikkelaar Cubi- go zijn een proefproject aange gaan met als doel ouderen langer zelfstandig thuis te laten wonen. Door de nieuwe wet- en regelge ving in de zorg moeten mensen langer thuis blijven wonen en moeten ze vaker een beroep doen op mantelzorgers. Een tablet met speciale apps kan dit voor zowel de oudere als de mantelzorger makkelijker maken. Curamus, Delta en Cubigo willen dit mogelijk maken door extramu raal wonende cliënten van Cura mus een pakket aan te bieden met daarin een tablet (iPad) en daarop een reeks aangepaste apps. Bij het pakket hoort ook een bege leidingstraject om de ouderen te leren hoe ze hoe de tablet en apps moeten gebruiken. Een tablet is door de eenvoud in gebruik en de vele mogelijkheden al bijna niet meer weg te denken bij de meeste gezinnen. Ook (zelf standig wonende) ouderen kun nen volgens de drie partijen veel gemak hebben van de iPad en de speciaal voor hen geselecteerde apps. Zo biedt het pakket van Cu bigo de seniore gebruikers de mo gelijkheid om via een beeldverbin ding met de zorgverleners in con tact te komen. De app voorziet ook in een kalender die gedeeld kan worden met familie, het in stellen van medicijnherinnering en een zorgschriftje waarvan de inhoud ook inzichtelijk is voor fa milie en zorgverleners. De Curamuscliënten die de app willen gaan gebruiken, krijgen be- geleiding. Alles wordt voor hen geïnstalleerd en ze krijgen daarna een eerste uitgebreide instructie. Hulst Voor Elkaar is ingeschakeld om op verschillende plaatsen in de gemeente Hulst geregeld een 'tabletcafé' te houden. Hier kun nen zowel cliënten van Curamus als hun familie specifieke vragen stellen over het gebruik van het pakket. De drie partijen benadruk ken dat de tablet en de apps uiter aard de reguliere zorg niet vervan gen. „Het is wel een handige en welkome aanvulling." Het project start in juni voor ex tramurale cliënten bij De Blaau- we Hoeve in Hulst. Bij succes wordt het initiatief uitgebreid. BRESKENS - Of je nu tsadiek, geek, computerfreak of whizzkid dan wel een gijsje goochem bent, Unes- co-adept of Esperanto-insignedrager, het eblouissante Breskense dictee schrijven met veel éclat, ja, dat is u al ler streven. Tot zover het welkomstwoord van het achtste Groot Breskens Dictee van taalpurist Rein Leent- faar. De winst (met 8 van moge lijk too fouten) ging zaterdag naar Vlaming Robert Joosen. Samen met nog tien andere deelnemers in de specialistenklasse, had hij onder meer vast graag een echte cobbler-marccocktail gehad, in plaats van deze alcoholische drank te moeten spellen. De tien deelnemers in de liefhebbersklas se worstelden met begrippen zo als schabouwelijk, woorden waar aan velen een pokkenhekel hebben. Iets makkelijker was het voor de acht beginners, die moesten stoei en met woorden zoals bramzeils- gast. Leentfaar gebruikt bij het op stellen van zijn dictees de Grote van Dale van 2014, een versie die (nog) niet iedereen in zijn bezit heeft. Winnaar bij de liefhebbers werd (met 14 van de 50 mogelijke fou ten) ]an Deroover, bij de begin ners won Reggie Corijn, met 10 van de 50 mogelijke fouten. Tot kort na de middag was de Leng, het tweede en kleinere, schip van reddingstation Bres kens, steeds maar in het kielzog van zijn grote broer De Zeemans- hoop, te vinden. Na een oproep van station Veere vertrok de Leng met spoed naar de overkant. Daar hadden ze te kampen met een ka pot schip. Station Breskens kon veertig nieu we donateurs inschrijven onder wie zeven jeugdleden. Ook zij mochten inschepen op De Zee- manshoop. Kiki (4) uit Goorle, zocht aan boord een plekje tussen de benen van opa, zij vond het toch een beetje eng. Haar twee jaar oudere broer Sebas (6) bleef aan de reling staan. Zijn menig was: „Stoer!" Plaatsvervangend schipper Bram Verhage deed er dan ook alles aan om zijn gasten te laten zien hoe snel zijn schip wel niet was en hoe kort het kon draaien. Een draaimolen zou er ja loers op worden. Ook aan de wal was veel vertier. In een loods stonden marktkra men van zowel de KNRM als het visserijmuseum. De brandweer Breskens was present en zij de monstreerden met groot materi eel twee keer een bevrijding van een slachtoffer uit een gecrashte auto. De vrijwilliger heeft het overleeft, de auto's niet. Het eerste bad wat de deuren dit seizoen opent, is zwembad De Honte in Kloosterzande. Daar kan vanaf zaterdag gezwommen wor den. Zaterdag 23 mei opent recrea- tiebad De Elderschans in Aarden burg de deuren voor het publiek en een week later zijn de vijf openluchtbaden in de gemeente Terneuzen weer te bezoeken. Wie van zins is vaak te gaan zwemmen, kan zich kosten en aanschuiven voor de kassa bespa ren door (in de voorverkoop) een zwemabonnement te bestellen. Voor de baden in de gemeente Terneuzen verloopt het bestel len van abonnementen dit jaar anders dan voorheen. Er is nu maar één zwempas nodig voor toegang in alle baden. Via https:// webshopterneuzen.recreatex.be kan de pas worden aangeschaft. Een abonnement voor De Honte in Kloosterzande is te koop via de website van de gemeente: www.ge- meentehulst.nl en wie, met flink veel korting een abonnement voor De Elderschans wil, kan dit al reserveren via www.zwem- bad-aardenburg.nl. „Dat heeft allemaal te maken met met veiligheid", bevestigt direc teur Gerrie Ruijs van de Veilig heidsregio Zeeland (VRZ) de inge stelde publiekslimiet. „Als er iets gebeurt, moet je de mensen snel weg zien te krijgen. En zoveel vluchtmogelijkheden zijn daar niet." In het veiligheidsplan staat dat de kering binnen zes minuten moet kunnen worden ontruimd. Bij de opgang komen toegangs hekken te staan. Daar wordt het toestromende publiek geteld. Is het maximum aantal bereikt, dan worden verdere belangstellenden doorverwezen naar een 'overloop terrein' in de buurt. Daar staan grote tv-schermen opgesteld. Vol gens informatiemanager Mare Na- gelkerke van de VRZ wordt ook gekeken naar de beschikbare in zet van beveiligers en EHBO'ers bij het evenement. Bal is geschrokken van de plan nen voor een aanslag bij een Duit se wielerwedstrijd vorge week. „Het geeft aan dat we alert moe ten zijn. Als iemand publiciteit zoekt met een aanslag, dan is de Tour daar een groot podium voor. De Tour wordt altijd heel goed be veiligd. Neeltje Jans geldt wel als een wat minder veilige aankomst, omdat je maar twee kanten op kunt." De VRZ-taakgroep Grote Evene menten is voorbereid op dergelij ke calamiteiten. Deskundigen heb ben 27 rampscenario's uitgewerkt. Ook die van een terroristische aanslag op de stormvloedkering tijdens de finish op zondag 5 juli. Langer thuis wonen door iPad door Sheila van Doorsselaer Curamus, Delta en Cubigo door Wilma Valk BRESKENS - Reddingstation Bres kens telde zaterdag zeshonderd bezoekers tijdens de jaarlijkse KNRM-dag. Het overgrote deel van de bezoekers maakte ook een tochtje met reddingboot De Zee- manshoop, de rest had blijkbaar geen zeebenen. Anne-Ruth de Bruine (10) houden zich stevig vast aan boord van De Zeemans- Jonge redder Jozian de Bruine (8) en hoop. foto Ronald den Dekker TERNEUZEN - Met het seizoen voor de openluchtbaden weer voor de deur, is nu ook de verkoop van zwemabonnementen gestart. door Maurice Steketee en Marcel Modde VLISSINGEN - Tijdens de finish van de Tour de France op Neeltje Jans worden maximaal 24.000 mensen op de stormvloedkering toegela ten. Dat zegt Kees Bal, één van de initiatiefnemers van de Zeeuwse etappe van de grote wielerstrijd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 68