€129 Ict-fiasco bij Defensie compleet: Hennis stopt met duur project IN HET NIEUWS 5 Duitsland wil pal op de grens bij het lommerrijke Groesbeek en Gennep twaalf megawindmolens plaatsen. effeweg.nl ervan kunnen overtuigen dat windmolens hier niet horen", zegt Harry Keereweer, burgemeester van Groesbeek. „We zijn niet tegen windenergie, maar het hoort niet in dit landschap." Wel dus. De verrassing kwam uit het oos ten. „Anderhalfjaar geleden kregen we een brief van de gemeente Kranenburg, dat het initiatief heeft genomen voor het windmo lenpark. Het werd keurig uitgelegd. Dit zijn we van plan, daar komen de molens te staan." Groesbeek, en ook de Limburgse buurge meente Gennep, hadden uiteraard bezwa ren en stuurden meteen een brief. Er zijn niet alleen zorgen over het uitzicht van de bewoners en over de slagschaduw van de enorme wieken. De vrees bestaat dat de molens de lokale economie, die voor een groot deel op toerisme drijft, om zeep hel pen. „Jaarlijks zijn erin onze gemeente 320.000 overnachtingen in hotels en op campings. Dat biedt veel werkgelegenheid. Komen die mensen nog steeds als die windmolens er staan? Ze komen hier niet voor de mooie snelwegen." Je grieven uiten, is helaas iets anders dan er ook daadwerkelijk iets over te zeggen hebben. Keereweer: „Dat is een probleem. Er is in Duitsland een strikte scheiding tus sen nationale en grensoverschrijdende be langen." Om te ontdekken of de Nederland se gemeenten überhaupt een poot hebben om op te staan, besloot het college Duits ju ridisch advies in te huren. De uitkomst is nog ongewis. Voelt hij zich, in goed Nederlands, niet ge woon genaaid door zijn collega Günther Steinz, burgemeester van het Duitse Kra nenburg? „Dat zijn geen woorden die een burgemeester gebruikt. Ik ga niet gissen of ze die molens expres zo dicht tegen de Ne derlandse grens aan willen zetten." Maar even later: „Ze zadelen de buren gewoon met de ellende op. In Duitsland heeft nie mand er last van. In Goch zien ze die din gen niet, en in Kleve en Kranenburg ook niet." Bij de testopstelling, die de Duitse bou wers bij Ven-Zelderhove plaatsten, laten Dianne van den Berk en Ria Hendriks hun honden uit. Ze maken zich grote zorgen over de impact van de molens op hun dorp. ,,'s Avonds branden er lampjes op die paal", zegt Van den Berk. „Dan lijkt het wel kermis." De vrouwen complimenteren actievoerster Roselie met haar inzet voor de goede zaak, maar vrezen het ergste. Hen driks: „Voor mijn gevoel is het al lang beslo ten." Mocht het protest van de grensbewo ners vruchteloos blijken, dan staan de mo lens er in 2017. GROESBEEK - Toen Iris Roselie een jaar of tien geleden in Groesbeek neerstreek, kon ze haar ogen nauwelijks geloven. Van het geld waarvoor ze haar Amsterdamse drie-hoog-achter appartementje verkocht, kon ze een vrijstaand huisje kopen. En dat uitzicht... „Ik wist niet dat zoiets in Neder land bestond. Iedereen lacht hier, en dat is niet voor niets." Pal voor haar voordeur ligt het in Neder land wereldberoemde Pieterpad. Vanuit haar huiskamer kijkt Roselie neer op de in een klein dal gelegen Groesbeekse dorps kern. En als ze iets verder kijkt, ziet ze het heerlijk groene Duitse Reichswald. Tel daar een luid musicerend vogelkoor in de achtertuin bij op, en het geluk van de 56-jarige schilderes zou compleet moeten zijn. Maar echt gelukkig oogt ze niet meer. En er komt al tijden geen fatsoenlijk doek uit haar kwasten. De oorzaak: het plan van de Duitse buurgemeente Kranenburg om twaalf windmolens in het Reichswald neer te zetten. Die molens komen weliswaar op Duits grondgebied, maar daar is alles mee ge zegd. Over een lijn van vijf kilometer verrij zen ze pal naast de Nederlandse grens, met het Limburgse Ven-Zelderheide aan de zuidkant van de lijn en het Gelderse Bree- deweg aan de noordkant. Waar de inwoners van beide dorpjes op hooguit twee kilometer van de locatie wo nen, zitten de bewoners van de Duitse plaatsjes Goch, Kleve en Kranenburg op een kilometer of tien. En o ja, de molens worden tot de top van de wiek 200 meter hoog. In Nederland vind je geen grotere exemplaren. Met bezorgde streekgenoten, ook uit Duits land, verenigde Roselie zich in Tegenwind Reichswald, dat fel ageert tegen het plan. Op Koningsdag deelden ze flyers uit bij de oosterburen. „Het slokt al mijn tijd op. Het is gewoon een volledige baan. Dit mag niet gebeuren. Het is zo'n mooi gebied!" Een kort ritje door het grensgebied volstaat om te constateren dat de boosheid van de ze burgers verder gaat dan een standaard Not in my backyard-teüex. Door de aanwe zigheid van een ondergrondse stuwwal, een presentje uit de voorlaatste ijstijd, be zit het gebied ten zuiden van Nijmegen een voor ons land unieke combinatie van bossen en zachte glooiingen. Een bordje met 'Boulangerie' aan de gevel, en je waant je in Frankrijk. Het was de reden dat de provincie Gelder land ervan afzag dit gebied aan te wijzen als potentiële windlocatie. „We hebben ze 4-daagse busreis, vertrek in: juli en augustus DEN HAAG - Er is opnieuw ophef rond het duurste ict-project van de overheid ooit. Defensie is ge stopt met de ontwikkeling van het automatiseringssysteem ERP, dat volgens ingewijden een fiasco is. Kosten: 900 miljoen euro. ERP werd 10 jaar geleden opgezet om alle informatie over materieel, logistiek en financiën samen te brengen en te automatiseren. In 2009 had het volledig moeten draaien, maar zover is het nog al tijd niet. Onder het personeel be staan bovendien veel klachten over het functioneren ervan. Minister Jeanine Hennis (Defen sie) zei onlangs dat de invoering van ERP voor onderdelen waar het wel goed werkt, in 2016 klaar is. Maar voor onderdelen waar het systeem nog niet is ingevoerd, gaat Defensie ook naar andere op ties kijken. Daarmee is het drama rond het peperdure systeem com pleet. Hennis worstelt al langer met grote iet-problemen in de krijgsmacht, een erfenis uit het vorige decennium. Hennis worstelt al langer met gro te iet-problemen in de krijgs macht, een erfenis uit het vorige decennium. Vooral CDA en D66 zijn kritisch over de manier waar op Hennis de problemen aanpakt. „Het is een grote bende," zegt CDA-Kamerlid Raymond Knops. „Er verdwijnt veel belastinggeld in de zakken van bedrijven die hun beloftes niet waarmaken." SP-Kamerlid Paul Ulenbelt is nog bozer: hij twitterde zaterdag dat 'met de laatste euro's een touw voor de ict-leveranciers moet wor den gekocht'. Dat trok hij later op de dag in. „Ik was zo boos dat ik me liet gaan." www.effeweg.nl/summer of bel 0529 - 46 96 67 a MAANDAG 4 MEI 2015 door Sander van Mersbergen 'Ze zadelen ons op met de ellende' 4 DAGEN VA. Inclusief: 3x hotelovernachting, 3x ontbijt en vervoer per luxe touringcar Highlights: Eiffeltoren, Champs Elysées, Montmartre, Louvre, Notre Dame, Seine Bezoek Disneyland® Paris eenvoudig bij te boeken! Ook stedentrips mogelijk naar: Berlijn - Londen - Praag - Kopenhagen - Antwerpen door Peter Groenendijk Fouten voorbehouden. Prijzen vanaf p.p. o.b.v. 2 pers. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds. Ijsgl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5