1 r Andere Tijden duikt in de van het vrouwenvoetbal 44 Wij zijn Zeeuwen hè. Wij worstelen en komen altijd boven 44 Hij wilde me graag bij het Nederlands elftal hebben. Dat was een droom voor me 44 In die tijd keken 44 Ik was fanatiek, 44 Wanneer we naar de KNVB zouden overgaan, zou het afgelopen zijn SPORT 43 team in Zeist oog in oog kwam te staan met de mannen van Oranje, zoals Johan Cruijff en Willem van Hanegem. Het Nederlands da mesteam was er om een afscheids- wedstrijd te spelen en liep de mannen tegen het lijf. Een foto graaf vond dat een prachtig mo ment om de aanvoerders van bei de teams te vereeuwigen. Lia Rie- dijk uit Krabbendijke samen met Johan Cruijff, dat moest het ultie me plaatje worden. „Maar uitein delijk vond Cruijff het toch niet zo'n goed idee", zegt Riedijk. „Toen de foto was genomen, ging hij naar de fotograaf en trok hij het rolletje er uit." Gerard Korsuize, de man achter het 'project' EZDW, geniet deze morgen. Hij heeft speciaal voor de ze gelegenheid de sleutel van het gymzaaltje, waar vroeger werd ge traind, geregeld. „We zijn destijds in Kapelle be gonnen, omdat er niet zo heel veel vertier was. De korfbalvereni ging Elto was opgeheven, je had alleen nog mannenvoetbal en gymnastiek. Vervolgens hebben we EDZW opgericht. Het was een mooie tijd." „Het was eigenlijk de bedoeling dat ik niet zo heel lang trainer zou blijven van de dames", zegt de inmiddels 69-jarige Robert Ver- bruggen. „Gerard was geblesseerd en ik zou het tijdelijk overnemen. Maar het klikte en ik vond het leuk. Ik gaf dezelfde training als bij de mannen. In het begin ging het stroef, maar op den duur boek ten we steeds meer vooruitgang. We trainden op het veldje waar nu de ijsbaan is. Als het slecht weer was, trainden we in de zaal. En soms gingen we ook de dui nen in om te trainen. De conditie was ontzettend goed en dan ga je vanzelf ook beter voetballen. Ik was fanatiek, maar die meiden ook hoor. Ze waren er altijd. Toen de KNVB het damesvoetbal accep teerde, was mijn rol uitgespeeld." „Mijn idee was altijd om zelfstan dig te blijven, in die wilde bond dus", zegt Korsuize. „Dan konden we het allemaal zelf beslissen. Ik heb het ook voorspeld destijds. Wanneer we naar de KNVB zou den overgaan, zou het afgelopen zijn. Nou, dat is ook uitgekomen. Bijna al die meiden werden niet meer geselecteerd voor Oranje. Weet je, eigenlijk is er 47 jaar niet zo heel veel veranderd. Dan hoor ik meneer Blatter op televisie zeg gen dat 2015 tot het jaar van vrou wenvoetbal is uitgeroepen. Daar mee zegt hij dus eigenlijk dat er de afgelopen jaren niets is ge beurd op dat terrein." ze op ons neer en vond men damesvoetbal niet interessant ging (EDZW) in Kapelle. Ik was benieuwd naar de persoonlijke verhalen. We waren met onze ploeg al bezig met de verhalen op een moment dat Nederland zich nog niet had geplaatst voor het WK. Gelukkig is dat wel gebeurd, zodat het allemaal mooi samen valt." Zaterdag was Evrengün met regis seur, cameraman en geluidsman in Kapelle. Er was een heuse reü nie georganiseerd in café-restau rant De Zwaan. Daarnaast werd er geflimd in het gymzaaltje aan de Vroonlandseweg. Daar train den de voetbalsters vroeger. Zaterdag herleefden oude tijden en trapten de dames er onder lei ding van trainer Robert Verbrug- gen weer een balletje. „Destijds zijn er ook beelden gemaakt van de trainingen", vertelt Evrengün. „Dan zie je de dames bokspringen en worden vooral de billen ge toond. Dat is tenenkrommend. Ook het Polygoon-journaal heeft er destijd aandacht aan besteed. Het commentaar is nogal denigre rend. Als dat nu zou gebeuren, zou de wereld te klein zijn." De uitzending op 26 mei heeft als titel 'Andere Meiden' meegekre gen en wordt om 21.20 uur op NPO 2 uitgezonden. Wie nog meer van vrouwenvoet bal wil weten, kan van maandag 18 mei tot en met 5 juli terecht in de bibliotheek van Atria in Am sterdam. Daar is van dinsdag tot vrijdag de expositie Oranje Leeu winnen te zien. maar die meiden ook hoor. Ze waren er altijd, elke training MAANDAG 4 MEI 2015 Terug op de trainingslocatie van weleer. Mien te Selle, gehuld in het oranje shirt van weleer, trapt een balletje. De camera van de NTR registreert. foto's Johan van der Heijden Marja Versprille Mien te Selle Elly Voet Robert Verbruggen Gerard Korsuize Gerard Korsuize, de bevlogen pionier van het vrouwenvoetbal eind jaren zestig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 44