,g Q S Programma geschiedenis Tintje 42 SPORT VROUWENVOETBAL Kapelle was eind jaren zestig de bakermat van het vrouwenvoetbal. Voetbalsters van toen halen herinneringen op. Het was een goede voetbal- week voor Nederland. Zo las ik verheugende nieuwskoppen als 'Scorende Sneijder zet met Galatasaray grote stap richting bekerfinale' en 'Huntelaar en Dost trefzeker'. Buitenlands voetbal is vooral nieuwswaar dig als er Nederlanders bij be trokken zijn. Wat dat betreft viel er vanuit Engeland genoeg te melden. Wie verslag doet van de Premier League kan te genwoordig volstaan met Ne derlandse namen: 'Advocaat verslaat Koeman', 'Cruciale ze ge VI aar' en 'Van Gaal kan weer beschikken over Van Per- sie'. De titel in Engeland ging dit weekeinde naar Chelsea. De winnende coach José Mou- rinho heeft het vak geleerd on der van Louis van Gaal, als as sistent bij FC Barcelona. De NOS kopte 'Chelsea verovert Engelse landstitel', maar dat had dus eigenlijk 'Van Gaal-adept wint Premier Lea gue' moeten zijn. In Italië ging de scudetto voor het vierde jaar op rij naar Ju- ventus. Inderdaad: sinds onze eigen Eljero Elia in augustus 2011 naar de bianconeri ver huisde, is de ploeg elk jaar kampioen geworden. Dat Elia voornamelijk op de tribune zat en na één seizoen weer ver trok, doet daar niets aan af: 'Ju- ve zet lijn Elia voort'. In Andalusië won FC Barcelo na met 8-0 bij Córdoba, onder meer door drie goals van Luis Suarez die natuurlijk groot ge worden is bij FC Groningen. Oftewel: 'Monsterzege Barga door hattrick oud-Groninger'. De voormalige ploeg van Sua rez won gisteren de bekerfina le dankzij twee goals van de Slowaak Albert Rusnak. Rusnak werd geboren in Vys- kov, een Tsjechisch stadje met als burgemeester Petr Hajek, die in zijn jeugd een kortston dige romance gehad zou heb ben met het achternichtje van Faas Wilkes. Met andere woor den: 'Nederlands tintje aan be kerwinst FC Groningen'. KAPELLE - De reünie van de voet balsters van het eerste uur is al even aan de gang als er plots een prachtig relikwie opduikt. Mien te Selle hult zich in het Kapelse gymzaaltje in een oranje shirt, met rugnummer 7. Het stamt uit eind jaren zestig, toen de voetbal bond het vrouwenvoetbal als 'onesthetisch' kwalificeerde en het verbood. „Daarom ontbreekt het leeuwtje ook op het shirt", zeggen de internationals van toen. „Dat was heiligschennis." Nu 47 jaar later is er dan eindelijk de erkenning. De paria's van wel eer worden tegenwoordig als pio niers aangeduid en spelen de hoofdrol in het programma 'Ande re Tijden' van de NTR. De makers hebben in het komende WK in Canada, waar Oranje voor het eerst aan meedoet, een mooie ge legenheid gevonden om de ge schiedenis van het vrouwenvoet bal in Nederland te belichten. En dus wordt deze zaterdag Kapelle aangedaan. Het dorpje was eind jaren zestig de bakermat van het vrouwen voetbal, in een periode dat eman cipatie nog niet tot de burelen van de KNVB was doorgedron gen. Het leidde tot een eigen club (Eerste Zeeuwse Dames Voetbal Vereniging, EDZVV), een eigen competitie met Brabantse en Zuid-Hollandse ploegen, een wil de bond (Algemene Nederlandse Damesvoetbal Bond) en een ei gen Nederlands elftal. Twaalf speelsters uit die tijd, trainer/bondscoach Robert Ver- bruggen en oprichter Gerard Kor- suize kruipen deze morgen in ho tel-café-restaurant De Zwaan in Kapelle dicht tegen elkaar aan. Er wordt gelachen, de plakboeken gaan van hand tot hand, de anek dotes volgen elkaar in rap tempo op en de camera registreert. Mar ja Versprille, tegenwoordig woonachtig in Ovezande, vindt dat er in al die jaren qua beeldvor ming nog niet zoveel is veran derd. „Ik zag laatst bij Ivo Niehe een aantal speelsters van het hui dige Oranje en toen ging het toch ook weer om het uiterlijk. Dat was in onze tijd ook. Dan kwa men ze filmen en werd er inge zoomd op onze benen. Het was al tijd een beetje denigrerend, al trok ik me daar niks van aan. Ik weet nog dat we de journalisten van Panorama nog eens hebben uitgedaagd. Die hadden een beet je lacherig over ons gedaan. Het werd 2-2 en er werd flink door ons gebeukt. Nou, toen spraken ze wel anders over ons." Elly Voet begon als keepster, maar werd als snel tot middenvelder omgeturnd. Daar kon ze haar energie meer kwijt. Tot twee jaar geleden trainde ze nog de meisjes van Kapelle. „Bij de vereniging die ons destijds niet wilde", zegt ze. „In die tijd keken ze op ons neer en vond men damesvoetbal niet interessant." Er wordt naar Corrie Zuidweg gewezen. „Zij was scheidsrechter in die tijd, maar mocht van de KNVB niet meer fluiten, omdat ze was gaan voetballen en zich bij de wilde bond had aangesloten", legt Voet uit. „Maar wij zijn Zeeuwen hè", zegt Versprille. „Wij worstelen en komen altijd boven." Het waren niet louter Zeeuwen die bij EZDVV onderdak vonden. Neem nu Mien te Selle. Ze woon de destijds in Winterswijk, speel de handbal op hoog niveau, maar vond het ook wel leuk om tegen een balletje te trappen. „Meneer Korsuize vroeg of ik een keer als gastspeelster wilde meedoen. Ik heb vervolgens de trein gepakt en was vier uur onderweg om hier in Kapelle te komen. Ik werd op het middenveld geposteerd. Mar ja (Versprille) was de topspeelster, maar niet echt een teamplayer, ze was best egoïstisch. Toen dacht ik dat ga ik ook doen en vervolgens maakte ik drie doelpunten. Daar na moest ik weer terug naar Win terswijk, maar het was al laat en ik kwam niet verder dan Doetin- chem. Ben ik daar op de veemarkt, tussen de balen stro, gaan zitten en ben ik 's morgens door mijn broer opgepikt." „Na die eerste wedstrijd heb ik een gesprek gehad met Robert Verbruggen, de trainer. Hij wilde me graag bij het Nederlands elftal hebben. Dat was een droom voor me. Ik mocht altijd bij Marja Ver sprille thuis blijven slapen. Later heeft Robert nog een baantje voor me geregeld bij de Prijsslag in Goes. Daar heb ik tweeënhalf jaar gewerkt. Ik bleef in die tijd ook nog handballen. Dan kwam ik op maandag in Kapelle uit Win- terswijk aan, trainde ik op dins dag met de voetbal, op woensdag handbaltraining bij EMM in Mid delburg, op donderdag was de vrije avond, op vrijdag trainde ik met het Nederlands elftal en op zaterdag nog een wedstrijd. Ja, en vervolgens ging ik daarna snel met de trein terug, zodat ik op zondag weer kon handballen met mijn club in Winterswijk. Ik was best wel fanatiek hoor." Inmiddels is ze 65, is ze in het be zit van het diploma oefenmeester II en heeft ze op hoog niveau da mesteams getraind. „En komende zomer ga ik naar het WK om Oranje aan het werk te zien." De vrouwen lieten zich destijds door niemand en niets uit het veld slaan. Zelfs niet toen het KAPELLE - Andere Tijden is het ge schiedenisprogramma van de NTR en de VPRO dat wekelijks wordt uitgezonden op NPO 2. De laatste uitzending van dit seizoen op dinsdag 26 mei is gewijd aan de geschiedenis van het vrouwen voetbal in Nederland. Aanleiding is de deelname van Oranje aan het WK in Canada komende zo mer. Hasan Evrengün is lid van de re dactie en bedacht het onderwerp. „Een van mijn dochters voetbalt ook en vervolgens is het balletje snel gaan rollen. Ik wilde weten hoe het vroeger zat met het da mesvoetbal en alle taboes er omheen. Ik ben research gaan doen en stuitte op de Eerste Zeeuwse Dames Voetbal Vereni- Een leeuwt j e op het shirt was heiligschennis door jan Dagevos De voetbalsters van EZDW en het Nederlands elftal bijeen in Kapelle.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 43