Europarlement heeft bar weinig te doen in Straatsburg IN HET NIEUWS 3 49 mensen voor rechter om doden Afghaanse 'Organisatie is aansprakelijk' Griekenland: nog geen doorbraak, wel goede sfeer KABUL - 49 mensen, onder wie een agent, staan dit weekend in Afghanistan terecht omdat ze be trokken zouden zijn geweest bij de lynchpartij van een 27-jarige Afghaanse. De vrouw, Farkhunda, werd door een uitzinnige menigte doodgesla gen en -geschopt. Haar lichaam werd in brand gestoken onder het oog van een aantal agenten. Beelden van de aanval veroorzaak ten grote internationale veront waardiging, zelfs nog voordat be kend werd dat de vrouw helemaal niet een koran had verbrand, zo als haar aanvallers dachten. „Ik schopte haar een of twee keer maar deed niet de hele tijd mee", getuigde een van de verdachten volgens de Pakistaanse krant Da wn. „Anderen vroegen om lucifers, dus ik gaf mijn aanste ker." Feit is dat de hoogwerker onderdeel is van het evenement is in de tussentijd naar het wei land gerend. Onder de kraan ligt zijn zwager die hij net nog op een afstandje had begroet met een jo viale zwaai. „Aart was net drie mi nuten op het terrein. Hij stond bij de zaagmachine te kijken, toen het gebeurde." Van de Werfhorst belt het vreselijke nieuws door aan zijn schoonzus en de drie kin deren. Tien gewonden worden afgevoerd naar het ziekenhuis. Ze komen uit dorpjes als Oldebroek, Kam perveen, Doornspijk. Een jongetje heeft een inwendige bloeding. Een vrouw is door de val met haar buik op de railing van de hoogwerker terechtgekomen. Van een jonge tweeling breekt de één twee benen, de ander één been. Vijf gewonden hebben het zieken huis gisteren weer verlaten. Van de Werfhorst bezocht gister ochtend de machinist van de hoogwerker Tymen Klos, ook een bekende. De man zit helemaal stuk, vertelt hij. „Het is niet zijn schuld," herhaalt de organisator. De machinist staat te boek als een zeer ervaren bestuurder. Onge veer zeven keer eerder bediende hij de hoogwerker op dit dorps feest. Vorig jaar kreeg de man nog een erepenning voor zijn vele in spanningen als vrijwilliger. Volgens Van de Werfhorst was al les, ook de vergunning, 'tip top' geregeld. Dat bevestigde burge meester Adriaan Hoogendoorn van de gemeente Oldebroek zater dag. „Feit is dat de hoogwerker on derdeel is van het evenement." Er is echter géén melding gemaakt van het voertuig, blijkt uit de ge meentestukken. Dat had wel ge moeten, menen experts. Hoogen doorn verwijst naar het politieon derzoek. Er is nog wat anders aan de hand met de vergunning. Het organise rend comité kreeg in 2013 een ver gunning voor drie jaar. De stich ting had het evenement in novem ber moeten aanmelden maar deed dat pas in januari. De ge meente had er een streep door moeten zetten, maar vond dat 'een te zware sanctie'. Voor gebruik van de hoogwerker was niet specifiek een vergun ning aangevraagd. „Dit is precies zo'n voorbeeld van: we doen het al jaren zo, dus het zal wel goed gaan," zegt letselschade-expert Yme Drost. Volgens hem ligt de aansprakelijkheid bij de organisa tie. Die zegt dat de vergunning 'tip top' geregeld was. Volgens de eigenaar is de hoogwerker in april gekeurd en verzekerd. De or ganisatie zegt dat de poten van de hoogwerker niet waren verzakt. BRUSSEL - Na vier dagen van inten sief overleg tussen Griekenland en zijn internationale kredietver leners is er nog geen doorbraak ge forceerd. Maar de sfeer is goed. Er is voortgang geboekt en premier Tsipras blijft uitgaan van een ak koord, ruim voor de volgende en wellicht beslissende eurogroepver- gadering op 11 mei, zeggen inge wijden. De financieel experts van de twee blokken starten vandaag een nieu we overlegronde. Arbeidsmarkt en pensioenhervormingen, priva tiseringen en de opbrengst van nieuwe belastingmaatregelen blij ven de belangrijkste obstakels, al dus bronnen die nauw bij de on derhandelingen betrokken zijn. Tsipras is zeer gebrand op een snel akkoord omdat hij de eerste 2 weken van mei het IMF bijna 1 miljard moet terugbetalen Om de zittingsweek die eenmaal per maand in Straatsburg plaats vindt, toch vol te maken, is het al gebeurd dat stemmingen een dag werden uitgesteld, aldus Groen- Links-delegatieleider Bas Eick- hout. „Op woensdagmiddag komt de hele wereld langs omdat we an ders niks te doen hebben." Cijfers van het parlement lijken te bevestigen dat de wetgevende arbeid op een laag pitje staat. De eerste negen maanden passeer den 28 wetsvoorstellen de nieuwe volksvertegenwoordiging, de eer ste negen maanden van het vori ge parlement (toen wel onder de 'oude' Commissievoorzitter) wa ren dat er 80. „We zijn afhanke lijk van de Europese Commissie. Die moet de wetsvoorstellen aan leveren", zegt VVD-leider Hans van Baaien. De agenda van het 751 leden tel lende parlement is zodanig afge slankt dat het vaak donderdag al uren eerder naar huis gaat. Daar over maakt Frankrijk zich dan weer zorgen over, want dat tast de positie van Straatsburg als Eu ropese hoofdstad aan. „Al sinds juli vorig jaar zijn de zittingen meteen na de stemmingen afgelo pen en zijn de debatten over men senrechtenschendingen die vroe ger 's middags waren, 's morgens al geweest. Dat is in strijd met hoe we dat sinds 2000 deden", klaagt de Franse minister van Eu ropese Zaken en oud-Europarle mentariër Harlem Désir in een brief aan Parlementsvoorzitter Martin Schulz. SP'er Dennis de Jong, lid van een groeiende groep Europarlementariërs die zo snel mogelijk weg wil uit Straatsburg: „Ik vind dat Désir gelijk heeft. We kunnen net zo goed met drie da gen toe." Nederlandse Europarlementariërs reageren verschillend op wat al de 'technische werkloosheid' van het parlement wordt genoemd. „Ik heb het drukker dan ooit", zegt CDA'er Esther de Lange. „Niet met wetgeving, maar wel met eva luatie ervan. Dit is toch precies wat we wilden? Meer focus?" En ook Van Baaien zit er niet mee. „Het klopt dat we minder te doen hebben, maar laten we vooral geen redenen gaan verzinnen om toch maar te vergaderen. Bedrijfs bezoeken en contacten met de achterban zijn ook heel nuttig." PvdA'er Paul Tang: „We kunnen van de nood een deugd maken en meer werk maken van onze con trolerende taak. Meer een Tweede Kamer worden dus." Kritiek klinkt op de Commissie-Juncker, want dat is de 'wetgevingsfabriek' waarvan het parlement afhanke lijk is. „Grootse plannen, maar vaak in prachtig verpakte vrijblij vende teksten", zegt Eickhout. „Energie-unie, kapitaalunie, digi tale unie, het plan-Juncker tegen jeugdwerkloosheid. Ik zou graag wetsvoorstellen zien." MAANDAG 4 MEI 2015 naar beneden komt Burgemeester Hoogendoorn Nog geen doorbraak in over leg tussen Griekenland en internationale geldverstrek- kers. door Frans Boogaard BRUSSEL - Het duurbetaalde Euro pese Parlement zit al sinds de ver kiezingen van mei vorig jaar prak tisch zonder werk. Bij gebrek aan wetgeving vult het zijn tijd met ei gen resoluties en laatste waarschu wingen aan dictators. De agenda van het parlement is zo afgeslankt dat het vaak donderdag al uren eerder naar huis gaat Esther de Lange (CDA) zegt het drukker te hebben dan ooit. Niet met wetgeving, wel met de evaluatie ervan Het feestterrein in Oosterwolde na het ongeval, foto Remko de Waal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3