SPORT Halve van Renesse 44 en 45 Erwin van de Looi schrijft met bekerwinst geschiedenis met FC Groningen. MAANDAG 4 mei 2015 33 ROTTERDAM - In de geschiedenis van FC Groningen springen de na men van Piet Fransen, Arjen Rob ben en de broers Erwin en Ro nald Koeman eruit. Gisteravond werd daar de naam van Erwin van de Looi aan toegevoegd, de trainer die de Groningers de aller eerste prijs in de clubhistorie be zorgde. De kleine Slowaak Albert Rusnak was met twee treffers (2-0) weliswaar de gevierde man, maar Van de Looi was met de winst op PEC Zwolle in de finale van de KNVB beker toch echt de auteur van een nieuw, met goud omrand hoofdstuk. FC Groningen zorgde er met de doelpunten van Rusnak voor dat PEC Zwolle het kunstje dat het vo rig jaar flikte niet kon herhalen. De ploeg van trainer Ron Jans droop bedroefd en aangeslagen af, samen met de lange tijd uitzinni ge en in het blauw en wit geklede aanhang. Ruim een jaar geleden verlieten zij na een wervelende fi nale tegen Ajax (5-1-winst) als winnaars Rotterdam. Het zorgde destijds voor een heerlijk en voor al euforisch gevoel, dat deze keer was weggelegd voor alles en ieder een die FC Groningen een warm hart toedraagt. Het succes van FC Groningen kent vele vaders. Zoals Hans Nij- land, de algemeen directeur die al bijna twintig jaar deel uitmaakt van de directie en wiens naam na afloop werd gescandeerd toen hij zwaaiend voor de tribunes stond. En natuurlijk Van de Looi, de nuchtere soms wat droog overko mende trainer, die zijn club einde lijk een prijs heeft bezorgd die ie dereen ook daadwerkelijk vast kan houden. Vorig seizoen plaatste FC Gronin gen zich weliswaar als winnaar van de play-offs voor de voorron de van de Europa League, maar daarin bleek het Schotse Aber deen meteen te sterk. Het 'Wij gaan Europa in' schalde in de slot fase al door de Kuip en werd tien tallen keren herhaald. Ook nadat Erwin Koeman, met een deinen de menigte van groen en wit op de achtergrond, de beker had uit gereikt aan aanvoerder Maikel Kieftenbeld. De zilveren dennenappel kwam bij de club terecht die de finale op het ideale moment de juiste wen ding gaf. Van de Looi bracht na een uur spelen Jarchinio Antonia in en dat bleek een gouden wis sel. De snelle buitenspeler stond aan de basis van de openingstref fer van Albert Rusnak en was ook bij de tweede goal de man van de assist. PEC Zwolle was verslagen en werd nog slechts één keer gevaar lijk, uitgerekend via Stef Nijland, de ingevallen zoon van de Gronin- gen-directeur. De strijd tussen va der en zoon Nijland was één van de aspecten die de finale al op voorhand aantrekkelijk maakte, zoals ook het ontbreken van een club uit de traditionele top drie Het materiaalhok heeft nog geen naam. Misschien is dat een optie... de eindstrijd weer eens een ande re lading gaf. „Ik ben ongelofelijk blij en geluk kig", bekende Van de Looi na af loop. „De beker gaat mee, dat was het enige dat telde. Dit is een fan tastische dag voor FC Groningen, voor het noorden, voor ons en ook voor mij." De trainer kreeg voor elkaar wat hij en iedereen bij FC Groningen wilde: geschiede nis schrijven. „Als het dan lukt, is dat echt een onbeschrijfelijk ge voel." Wordt het nu tijd voor een tribu ne in de Euroborg met zijn naam of een standbeeld? Van de Looi wuifde de suggestie lachend weg. „De tribunes zijn allemaal al ver geven en voor een standbeeld moet je overleden zijn. In de histo rie van FC Groningen zijn er nog veel meer mensen die impact op en waarde voor deze club hebben gehad. Het materiaalhok heeft nog geen naam. Misschien is dat een optie..." Prijzenpot zorgt voor leven in de brouwerij bij marathon op Kop van Schouwen Te midden van zijn spelers houdt trainer Erwin van de Looi de gewonnen dennenappel omhoog, foto Olaf Kraak/ANP Auteur van gouden hoofdstuk door Barry van der Hooft Erwin van de Looi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 34