Vader en zoon zijn onbereikbaar dichtbij Jif DIZZIE 27 imi Een aap Heeft je moeder Magdalena algelezen? Magdalena PRACHTIGen liefdevol portret illilf VRIENDEN 'Echte vrienden' over leven in punkband Discussie over echte vrijheid Worsteling met gemaakte keuze Aan de deur een hanger met daarop de tekst: Geen aap op de wc. Wie hem omdraait, geeft aan dat het toilet bezet is. Het is een geestige verwijzing naar Een aap op de wc, het boek van Joukje Akveld over een dieren tuin in oorlogstijd. Dat verscheen deze week. Akveld (40) heeft veel met dieren. Bij haar bel een sticker van een stichting die op komt voor dieren in nood. Vanmiddag gaat ze met illustrator en vriend Philip Hop man paardrijden op het strand. En in haar huis wonen vier katten. Daarom, en omdat het zonnig weer is, stelt ze voor om naar het Vondelpark te gaan. Op een terras vertelt ze dat het idee van haar boek over Diergaarde Blijdorp in Rot terdam al heel lang in haar hoofd zat. „Als kind las ik de Witte Raven-pocket Aap in nood. Over een meisje dat een abonnement op de dierentuin had en helemaal verliefd was op de chimpansee Phientje. Toen de oorlog dreigde, ging ze met haar kinderwagentje naar de dieren tuin om de aap te redden. Ze ver stopte hem op zolder." Dat verhaal heeft grote indruk ge maakt op Joukje van 10. „Later in het boek kwam de dierentuindi recteur haar bedanken, omdat veel dieren de bombardementen niet hadden overleefd." De gedachte aan een non-fictie- boek over dieren in de oorlog stak een paar jaar geleden weer de kop op. „Dit jaar is het precies 75 jaar geleden dat de bommen op de die rentuin vielen. Daar wilde ik iets mee doen." Ze dook de archieven in. „Ik kende wel de verhalen van dieren die vrij rondliepen in de stad. Een prachtig beeld. En ik heb altijd veel gelezen over de Tweede Wereldoorlog, een krank zinnige tijd die nog heel dichtbij is. Dat gaat altijd over mensen, herkenbaar zoals wij. Hier kwa men twee dingen zo mooi samen: mijn liefde voor dieren en mijn fascinatie voor de oorlog." Ze ontdekte veel wat ze nog niet wist. „Dat er op Rotterdam net zo veel geallieerde bommen zijn gevallen als vijandige. Hoeveel kinderen weten dat?" Ook het verhaal van dierenoppassers die een paar apen in een café wilden onder brengen. „Ze zetten ze op de wc en spijker den de deur dicht. Toen kwam de kroeg baas thuis. Hij haalde de spijkers uit de deur en schrok zich rot." Er zijn veel dieren gestorven, zegt ze. „Daar zat ik wel een beetje mee. Ik wilde de waarheid geen geweld aandoen, maar ik wilde ook niet in detail benoemen hoe bloederig het allemaal was." Toen ze ontdekte dat in Blijdorp nog twee krokodillen waren die de oorlog hadden meegemaakt, had ze haar happy end. „Ik kon zeggen: 'Ga kijken in de dierentuin. Twee krokodillen, Hakuna en Matata, heb ben het overleefd'. Kreeg ik afgelopen zo mer een mailtje van mijn redacteur dat Ma tata dood is." Fingers crossed dat Hakuna de verschijning van het boek zou halen. Maar: „Een maand geleden, het boek lag bij de vormgever, ging die krokodil óók dood. Ja zeg, daar ging mijn eind." Ze heeft zichzelf daarop in het boek onderbroken. „Hallo. Hier de schrijfster! Die moet zich er eigen lijk niet mee bemoeien, maar dit is een noodgeval!" Dat paste ook prachtig bij haar motto. He mingway zei ooit: Teder verhaal eindigt treurig, als je maar lang genoeg doorver telt'. En Annie M.G. Schmidt: Teder verhaal eindigt gelukkig, als je maar vroeg genoeg ophoudt'. „Toen las ik een berichtje in de krant dat ze bij het Natuurhistorisch Mu seum in Rotterdam belangstelling hadden om de krokodillen op te zetten. Ik kon schrijven dat voor dieren die hun hele le ven zo roerloos hebben geleefd, een opge zet bestaan in een museum ook best een heel mooi einde is." Ze kan er nog steeds niet over uit. „Het is toch krankzinnig. Die beesten hebben al die jaren geleefd zonder dat iemand over hen schreef. Maak ik ze mijn helden, vallen ze om." Een aap op de wc is het achtste boek van Joukje Akveld. Het boek over Tonke Dragt, dat ze schreef samen met Annemarie Ter- hell, kreeg vorig jaar een Vlag en Wimpel van de Griffeljury. Ze is pas vijfjaar gele den als schrijver gedebuteerd. Dat ze naast haar werk als journalist ook boeken zou schrijven, voorspelde ze al lang geleden. Ze pakt de oude Ezelsoor, een tijdschrift voor kinderen over kunst, dat ze in haar tas heeft gestoken. Laat een artikel zien met een foto van twee meisjes, de één in een turnpakje, de ander in joukje Akveld paardrijbroek en cap. 'Joukje en Meike, de schrijvende zusjes', staat erboven. „Ik was 10 of 11 en schreef series, op een oude typemachine. Succes Paardenschool. Mijn zus schreef ook. Samen zijn we geïnterviewd. Het grappige is dat mijn zus zei: 'Al dat verzinnen.geef mij maar wiskunde'. Over mij staat er: 'Joukje vindt schrijven het leuk- Een aap op de wc ste wat er is. Later wil ze schrijver Joukje Akveld en journalist worden. Dan gaat ze Illustraties Martijn 's ochtends paardrijden en 's mid- van der Linden dags schrijven'. Nou, dat is er re delijk uitgekomen!" Trouwens... 144 blz. Haar zus is gepromoveerd in de Hoogland wiskunde. Van Klaveren Haar aarzeling om een boek te ma- 14,90 euro ken, kwam door haar studie Ne derlands. „Ik las zoveel en dacht: 'Hier kan ik niets aan toevoegen'. Maar uiteindelijk vind ik dinge tjes bedenken toch het mooiste." Dingetjes bedenken. Van wie is die hoedl, een recent peuterboekje met tekeningen van Thé Tjong Khing, is natuurlijk geen verhaal, vindt ze. „Dat is echt iets beden ken. Daar houd ik van." innenkort komt er een boek met Charlotte Dematons. Het idee erachter is dat Nederland zó veel geweldige illustratoren heeft, maar de allerkleinsten het moeten doen met de boekjes van het Kruid vat. „Ik heb hen verleid mee te doen. Want hoe mooi is het als kinderen al heel jong kennismaken met boekjes van hoge kwali teit! Ie krijgt er vast betere lezers door." Zelf leest ze de nieuwe Simon van der Geest en Gips van Anna Woltz. „Ik was vroeger een echt leeskind. En ik had een abonnement op de Lemniscaatkrant, over kinderboeken. Ze zochten redactieleden en ik mocht erin." Later werd ze hoofdredac teur. „Toen ik 18 was, een leeftijd waarop veel jonge mensen de overstap maken naar lite ratuur voor volwassenen, ben ik kinderboe ken blijven lezen. Naast mijn studie kon ik bij de kinderboekenwinkel werken. Jeugdli teratuur blijft de een rode draad in mijn le ven. Als ik een boek van bijvoorbeeld Gi deon Samson of Edward van de Vendel krijg, ben ik helemaal blij. Wat heerlijk dat al die boeken geschreven worden." Hij had lekkage. De aannemer kwam en joeg Bert Natter zijn werkkamer uit. Het herstellen van de ravage zou drie weken du ren. Verder werken aan zijn ro man Goldberg, geïnspireerd op de beroemde variaties van Bach, was geen optie. Natter week uit naar de slaapkamer van zijn dochter en begon aan iets anders. In drie weken tijd schreef hij Remington, het verhaal van een vader en zoon. Vader, een oude dichter, is in zijn geboortestad Hamburg om iets van zijn vroege verleden op te spo ren. Als hij naar huis wil, belt hij zijn zoon, een conceptueel kunste naar. Die komt en rijdt vader terug naar huis, naar Wieringen, in va ders auto. Een Mercedes uit 1976,411.452 kilome ter op de teller. Onderweg voeren ze ge sprekken over de kun sten, het leven en wor den herinneringen opge haald. Het geeft een prachtig inzicht in hoe generaties kunnen ver schillen. Hoe liefde en afstand samen kunnen gaan, ook in hun relatie. Zoals de zoon overdenkt terwijl hij zijn vader, die vermoedelijk Parkin son heeft, scheert voor dat ze hun reis aanvan gen: 'Alles draaide nu om datgene waar ik mijn hele leven mee bezig was ge weest: hem niet teleurstellen. Niet falen, niet voor hem onder doen, ook. Niet tegenvallen'. Onderweg maken ze verschillen de stops. Zo belanden ze op een feest en eten ze, vooruit dan maar, een hamburger met milk shake bij een fastfoodketen en wordt een borrel gedronken in het winderige dorpje Zurich, de laatste stop voordat ze de Afsluit dijk op rijden. Dan nóg heeft de zoon niet door dat zijn vader be zig is om afscheid te nemen. Aanwijzingen zijn er genoeg. Als het gesprek op sterven komt, vraagt de zoon: 'Waar moet je ster ven om eervol te sterven?' 'Mid denin het leven', beweert zijn va der. Namen krijgen vader en zoon nergens. Natter zelf zegt hierover dat hij geen tijd had om namen te bedenken. Maar het spel met namen die wor den vermeden werkt, zo als er zoveel werkt in de ze roman. Ongelooflijk dat Bert Nat ter in drie weken een boek schreef waarin je veel langer kunt lezen. Maar tegelijk is het niet belangrijk. Want zoals va der en zoon ergens uit spreken: 'Het doet er niet toe hoe een werk tot stand is gekomen, als het resultaat overtuigt'. Dat is precies wat Remington doet. 'Prachtige getuigenis.' -Vrij Nederland 'Het vloeiend geschreven portret van zijn moeder is hard en openhartig, maar niet zonder empathie en humor.'-Wegener kranten 'Een prachtboek.' - hp /de Tijd Maarten 't Hart MAANDAG 4 MEI 2015 INTERVIEW "C ffilS Radiomaker Fons Dellen vertelt in een in terview op Dizzie.nl over zijn schrijversde buut Echte vrienden. Voor dat boek putte hij uit zijn eigen ervaringen als lid van een punkband. Op Dizzie.nl meer over zijn verhaal en het boek. BLOG Morgen vieren we onze vrijheid. Maar hoe vrij zijn we daadwerkelijk? Afwijken de ideeën zijn nog steeds gevaarlijk. Zo zijn auteurs lang niet altijd vrij om te schrijven wat ze willen. Lees de blog op Dizzie.nl en praat hierover mee. Joodse buren OORLOGSLITERATUUR De Tweede Wereldoorlog ligt ver achter ons, maar leeft volop voort in de litera tuur. Zo verscheen onlangs Joodse buren van Maria Boonzaaijer. Daarin worstelt een vrouw met de keuze die ze in die oor log maakte. Op Dizzie.nl meer daarover. VAN EIGEN BODEM door Marjon Kok illustratie Philip Hopman B door Marjon Kok BERT NATTER Remington Remington Bert Natter 221 blz. Thomas Rap 18,90 euro -dr^ J

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 27