Op de bres voor maritiem erfgoed Schelderegio Speelse bloem symbool Middelburg Rozenstad WALCHEREN 21 ARNEMUIDEN - Twee Zeeuwse en twee Vlaamse werven blazen ge zamenlijk de maritieme geschie denis van de Schelderegio weer nieuw leven in. Het wervenkwartet bestaat uit de Historische scheepswerf C.A. Meerman in Arnemuiden, de Stads- en Commerciewerf in Zie- rikzee, het Centrum Nautisch Ru- pelmonde en de provinciale Scheepswerven Baasrode. Zij gin gen een samenwerkingsverband aan en onder de noemer De Vier Werven zetten zij zich sinds 2013 in voor het maritiem erfgoed van de Schelderegio. Vrijdag en zater dag waren de eerste 'Ontmoe tingsdagen', op de scheepswerf in Arnemuiden. Zeeuwen en Vlamingen bevissen al eeuwen lang de Schelde. In de Scheldemondregio zaten ooit veel (kleine) scheepswerven. Velen daarvan zijn inmiddels verdwe nen. Het maritieme verhaal van de regio dreigde eveneens in de vergetelheid te raken. Peter Hamer, bestuursvoorzitter Stichting Historische Scheeps werf C. A. Meerman: „Het mari tiem erfgoed is een beetje een on dergeschoven kindje in Zeeland. De VOC-geschiedenis in Vlissin- gen en Middelburg is bekend. Maar de maritieme historie van de Schelde? Er is zoveel moois over te vertellen. Neem de hoog aarzen en de hengsten, die zag je niet op het IJsselmeer varen. Die voeren hier, in de Scheldedelta. Een gebied met een eigen karak ter door het getij, de hoge stroom snelheid en de 'wandelende' zand banken." „Wij promoten gezamenlijk het maritiem erfgoed. We willen dat varend verleden onder de aan dacht van een breder publiek brengen. Zo is er een toeristische route langs de vier werven. We zijn bezig om die uit te breiden. Verder zijn er brochures, flyers en informatieborden op iedere werf. Belangrijk is daarbij het delen van kennis. Dat was ook thema van de ontmoetingsdagen; 'VAARdig- heid verWERVEN'." 'Er was geen plaats voor bloemen in het stenen hart' schreef voormalig stadsdichter Theo Raats in zijn af scheidsgedicht. De Stichting Ro zenstad Middelburg doet er sinds 2013 echter alles aan om dat stads hart een groener aanzicht te ge ven. Ze doet dat door het planten van rozen in de binnenstad, een jaarlijkse rozenwedstrijd en cultu rele activiteiten. Bewoners en on dernemers trekken hierin samen op. En nu dus een eigen logo: een oranje roos, klimmend door hand geschreven tekst. Loef: „Het is een beeld dat snelheid uitstraalt. De roos lijkt te bewegen door de tekst. Het is in één oogopslag dui delijk waar het om gaat." De Mid delburger maakte drie ontwer pen. Via een stemming kon een ie der zijn voorkeur uitspreken. Van de 263 stemmen gingen er 152 naar het kersverse logo. De stichting begon actie om de stad een eigen roos te geven, ter gelegenheid van 800 jaar stads rechten (in 2017). Voor de 'Rosa Middelburg' is zesduizend euro nodig. In de Drukkery aan de Markt komt een 'groeiklimroos' te staan, die het financiële ver loop van de actie toont. De actie loopt tot in het jubileumjaar 2017. Zwaargewond na val met fiets Een achttienjarige jongen uit Oostkapelle liep zater dagnacht hoofdletsel op bij een valpartij met zijn fiets. Hij is per traumahelicopter overgebracht naar een zie kenhuis in Rotterdam. De jongen fietste rond 23.45 uur in een groepje jongeren op de Domburgseweg. Door nog onbekende oorzaak reed hij tegen een boom. De fietser sloeg vervolgens over de kop en kwam met zijn hoofd op de grond terecht. Hij raakte buiten bewust zijn. De jongen is ter plekke gestabiliseerd door ambulan cepersoneel. Auto botst tegen bord door spin Een automobiliste botste zondagmiddag rond 16.25 uur op Grijpskerkseweg in Oostkapelle met haar auto tegen een verkeersbord. De vrouw bleef ongedeerd. Haar auto raakte zwaar be schadigd. Die moest worden weggetakeld. Het ongeval zou veroorzaakt zijn omdat de vrouw schrok van een spin. Door de botsing kwam de auto aan de andere kant van de rijbaan terecht. Twee opgeroepen ambulan ces hoefden niet in actie te komen. De brandweer kwam eveneens ter plekke omdat de auto vloeistof zou lekken. Die heeft het weg dek schoongemaakt. Dronken vrouw uit auto gehaald Een 34-jarige automobiliste uit België is zaterdag rond 22.45 uur in Heikant aange houden. De vrouw had bijna zes keer te veel gedronken. Een buurtbewoner zag de vrouw onhandig manoeu vreren in haar auto en sprak haar aan. Omdat hij drankge bruik vermoedde en een peuter in de auto zag, pakte hij haar sleutels af. De vrouw is naar het politiebu reau in Hulst gebracht. Agen ten brachten het kind naar huis. De vrouw kon later, met een proces-verbaal op zak, naar huis. Mannen stelen gereedschappen De politie heeft zaterdagmid dag twee mannen opgepkat op de Koekoek in Ellewouts- dijk. Ze hadden kort daar voor gereedschap uit een voortuin aan de Langeviele gestolen. De bewoner wist het tweetal (24 en 18 jaar oud en geen vaste woon- of verblijfplaats) te achterha len en sprak ze aan. De man nen beweerden de spullen te hebben gekocht van zijn vrouw, dit bleek echter niet het geval. De man nam zijn eigendommen mee en waar schuwde de politie. Het duo kreeg een boete van 175 euro per persoon op gelegd. MAANDAG 4 MEI 2015 Een tochtje op het Arnekanaal met Stichting Behoud Hoogaars kon tijdens de ontmoetingsdagen op de Arnemuidse scheepswerf, foto Ruben Oreel door Annemarie Zevenbergen Leen Loef bij het logo voor Rozenstad Middelburg, foto Izaak Verkeste door Annemarie Zevenbergen middelburg - Rozenstad Middel burg heeft een eigen gezicht gekre gen. Gistermiddag werd het logo van het project onthuld. Een ont werp van kunstenaar Leen Loef. OOSTKAPELLE OOSTKAPELLE HEIKANT ELLEWOUTSDIJK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 21