Student koopt zelf resten Scheldekraan 38 Kilometerslange file Gevecht van de eeuw Zeeuwse gemeenten willen het de burger makkelijker maken en nodeloze regeltjes schrappen. 66 De inwoner verwacht net zo goed dat die overheid er is om te handhaven MINDER LOKALE REGELTJES 18 ZEELAND maandag Het boksduel van de eeuw is geëindigd zoals voorspeld. De Amerikaan Floyd Mayweather verdedigde te goed om zich te laten verrassen door een gelukstreffer van de Filipijn Manny Pacquiao, dus zondagochtend vroeg won hij hun onderlinge duel op pun ten. Alle 48 partijen die hij in zijn profcarrière bokste heeft hij gewonnen. De schatting is dat hij dit weekend 180 miljoen dollar heeft geïncasseerd, verlie zer 'Pacman' mag 120 miljoen op zijn bankrekening laten bij schrijven. Elke twee minuten boksen leverden Mayweather dus meer geld op dan tot dus ver in Nederland is ingezameld voor de slachtoffers van de aard beving in Nepal. De goedkoopste kaartjes voor het duel in Las Vegas waren 3400 dollar, voor de duurste moest meer dan 3 ton worden neergeteld. Als Justin Bieber, Robert de Niro en pak 'm beet nog 25 mensen op de eerste rij thuis waren gebleven om het duel voor 'maar' 99 dollar live op televisie te volgen hadden ze samen het hele bedrag kun nen doneren dat deze week via Giro 555 is binnengehengeld. En hadden ze gewoon The Fight uit de boekenkast kunnen pak ken, het schitterende boek van Norman Mailer over the rumble in the jungle, hét gevecht van de vorige eeuw, tussen George Fo reman en Mohammed Ali. Daarover was ik als jongetje net zo opgewonden als mijn zoons nu over het duel tussen Mayweather en Pacquiao. Toen sloeg de underdog wél de onge slagen kampioen knock out en verdeelden ze 'slechts' 5 mil joen dollar. Mayweather noemt zichzelf nu beter dan Ali, die ook behoorlijk gek was, maar niet zo pervers dat hij voor een wedstrijd een bitje liet maken waarin honderddollarbiljetten en goudsnippers zijn verwerkt. Ach, mijn zoons vinden dit mo ralistisch gezever uit de catego rie 'opa vertelt". Ik schrijf deze column in Valencia, waar we een deel van de meivakantie doorbrengen (ja, dat geld heb ik ook niet op Giro 555 gestort). Bij hun eerste duik in de Mid dellandse zee zag ik ze tegen over elkaar staan, kijken wie er het eerste neer ging in het nog frisse water. Dat was pas een ge vecht. Onbetaalbaar. Met tweeduizend euro aan toezeg gingen van medefïnancierders in een paar dagen tijd durfde de stu dent werktuigbouwkunde de voorfinanciering aan. „Ik wilde de kraanonderdelen zo snel mogelijk weg van de shredder hebben", zegt Sekewael. De Oost-Soubur- ger begon afgelopen week een red dingsactie toen hij ontdekte dat Stoomtrein Goes-Borsele de on derdelen van de uit 1946 stam- VLISSINGEN - Het kan 'Beter en Concreter', weet burgemeester René Verhulst van Goes bij voor baat zeker. Hij vertegenwoordigt Zeeland als regio-ambassadeur in het gelijknamige landelijke pro ject van de Vereniging van Neder landse Gemeenten, dat tot doel heeft het woud aan veelal vage en achterhaalde regeltjes in de Alge mene Plaatselijke Verordening (APV) terug te dringen. Het uit gangspunt is alleen handhaven wat werkelijk nodig is binnen de specifieke lokale situatie. Vanuit Zeeland wordt met belang stelling gekeken naar het rigoureu ze experiment van de gemeente Hollands Kroon. Door zeventig procent van de 132 regels in de oude APV ging een dikke streep. De Zeeuwse gemeenten zijn lang zo ver nog niet, als ze al net zo in grijpend te werk zullen gaan. Een aantal heeft al wel op kleinere schaal de betutteling van de inwo ners teruggedrongen of treft daar toe voorbereidingen. „Ik vind de drastische aanpak van Hollands Kroon heel moedig", zegt Ver hulst. „Maar gaandeweg zullen ze wel tegen wat probleempjes aanlo pen, denk ik. De regels in de APV zijn niet zomaar van achter een bureau bedacht. Ze komen toch voort uit bepaalde situaties. Als ik op dorps- en wijkbijeenkomsten kom, hoor ik vaak heel veel klein ongenoegen. De APV is bedoeld om dat soort zaken te regelen. Re gels om te voorkomen dat inwo- mende Scheldekraan als oud ijzer had verkocht. Sekewael, als be stuurder betrokken bij museum De Oude Verbandkamer op het Scheldekwartier in Vlissingen, tra ceerde het onderstel in Hulst en de giek bij metaalhandelaar Theo van Son, buurman van de SGB in Goes. Van Son zorgt dat de onder delen uit Hulst naar Vlissingen ko men. Voor transport van de giek, van 15 meter wordt een oplossing gezocht. Sekewael zoekt verder naar fondsen, ook voor de giek die 1750 euro kost. SGB beschikt nog over de stoommachine die de kraan aandreef, en over de wie len. Die wil de SGB houden als re serve voor de gerestaureerde twee lingkraan van no. 38 die ze recent cadeau kreeg, Schelde no. 39. Vlak voor de tunnel had zich een kettingbbotsting voorgedaan waarbij vier auto's betrokken wa ren. In de richting van Bergen op Zoom stond daardoor aan het be gin van de middag zeven kilome ter file. ners last hebben van eikaars ge drag. En de inwoner verwacht aan de andere kant net zo goed dat die overheid er is om te hand haven." Daarmee schetst Verhulst gelijk het dilemma waar tegenaan wordt gelopen bij verregaande re gulering. „Wat Hollands Kroon doet, vind ik nogal fors. Maar de collega daar is dan ook een stevi ge liberaal." In Zeeland lopen al initiatieven. Middelburg stelde in februari een afgeslankte APV vast. Een poging van het college van Schouwen-Duiveland tot deregu lering, pakte afgelopen najaar ave rechts uit. Carbidschieten, het happy hour in de horeca en loslo pende honden werden aan ban den gelegd. Raadsgriffier Teun van Oostenbrugge verwacht dat rond de zomer een nieuw voor stel wordt gepresenteerd, waarin duidelijker staat beargumenteerd 'wat nuttig en nodig is'. Goes en Sluis doen mee aan een landelijk experiment om met na me de regeldruk in winkelgebie den te verlichten. Doel van dat project is bovenal het onderne men makkelijker te maken, laat burgemeester Annemiek Jetten van Sluis weten. Jetten is voorzit ter van het landelijke P-10 plat form, de groep grootste platte landsgemeenten waarin ook Hulst, Schouwen én Hollands Kroon vertegenwoordigd zijn. Een ideale gelegenheid om regel matig over de schouders van de collega's uit Anna Paulowna mee te kijken, aldus Jetten. „Eigenlijk is het een soort kerntakendiscus sie. Je geeft de burger meer eigen verantwoordelijkheid en gaat als gemeente minder handhaven." De kern is, zegt Verhulst, dat je in een APV 'zo min mogelijk, zo dui delijk mogelijk regelt'. „Ik denk dat het voor iedere gemeente al tijd goed is ieder jaar de regels even langs te lopen. Wat is er niet meer nodig, maar ook: moeten we iets toevoegen." Zo heeft Goes onlangs de bewegingsruimte voor straatmuzikanten beperkt, terwijl Hollands Kroon juist heeft beslo ten die groep alle vrijheid te gun nen. Onstaat er overlast, dan kan daar immers altijd over worden gepraat worden, is de filosofie. Hoewel de voertuigen redelijk snel waren weggesleept, bleef het tot urenlang daarna nog lang zaam rijden over een afstand van zestien kilometer. Informatie bleef lang achterwege. Op Twitter vroegen automobilisten zich ver twijfeld af wat er aan de hand was. Het was extra druk op de weg omdat veel vakantievierders weer huiswaarts keerden. Ook op alternatieve routes was het druk. Bij het ongeluk was overigens al leen sprake van blikschade. Spoorstraat 18c 4431 NK 's-Gravenpolder T (0113) 312244 M 06 53314189 www.keukenoutletwmkel.nl Ernst Jan Rozendaal Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Wesley Sekewael heeft de gok genomen: hij heeft voor 3800 euro de stalen resten ge kocht van de stoomspoorhijskraan Schelde no. 38 die bij metaalhan- del Galloo in Hulst terecht waren. Weg met de betutteling! door Marcel Modde Burgemeester René Verhulst René Verhulst is regio-ambassadeur van het project 'Beter en Concreter'. foto Ronald den Dekker door Luc Oggel Wesley Sekewael bij de Oude Verbandkamer in Vlissingen. foto Ruben Oreel GOES - Verkeer op de A58 heeft gis termiddag langdurig last gehad van de gevolgen van een ongeluk ter hoogte van de Vlaketunnel. Meer nieuws zie: www.pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 18