Vrijer, rebelser en altijd in een spagaat VERDIEPING 11 Reservekoning of rebel: voor telg nummer twee in een koninklijke fa milie is het zoeken naar zingeving. lem-Alexander. „Je mag mijn broer Willem-Alexander wel in el kaar slaan, maar niet doodslaan, want dan moet ik koning wor den." Zal dat nieuwe Britse prinsesje ooit ook zo naar haar oudere broer George kijken? Als alles goed gaat, duurt het nog vele de cennia voordat George toe is aan de troon - zijn opa en vader gaan nog voor. Maar zijn toekomst staat vast. Die van de nieuwe telg een stuk minder. Hoe lastig is het om nummer twee te zijn? „Behoorlijk ingewikkeld", oor deelt Justine Marcella, hoofdredac teur van Vorsten. „Ze verkeren in een spagaat. Ze kunnen kiezen voor een eigen leven, maar je weet het maar nooit. Totdat de nummer één kinderen krijgt, ben je er nooit zeker van dat de troon aan je voorbijgaat. Pas op het mo ment dat dit nageslacht er wél is, kunnen ze echt verder met hun ei gen carrière. Tot die tijd staat al les onder voorbehoud." Dat wil zeggen: als ze al niet eer der de keuze voor een eigen leven hebben gemaakt. Friso was niet de eerste 'reserve' die zijn aan spraak op de troon opgaf voor de liefde. Zijn tante, prinses Irene, deed in 1964 hetzelfde door met Carlos Hugo van Bourbon-Parma te trouwen. Een tikje rebels zijn ze wel, die Nederlandse nummers twee. Maar veel minder grillig dan hun lotgenoten aan de overzijde van de Noordzee. Prins Harry, de oom van de nieuwe telg, is de afgelo pen jaren meer in het nieuws ge komen met fratsen als een nazi kostuum of juist zonder kleren, dan met zijn liefdadigheidswerk. Prinses Anne, na Charles het tweede kind van de Britse vorstin Elizabeth, is - op haar scheiding van Mark Philips na - altijd rede lijk uit de schandalen gebleven. Haar jongere broers Andrew en Edward maakten het een stuk bonter. 'Randy Andy' ('hitsige An dy') had affaires met tal van foto modellen en zelfs met een porno ster, onderbroken door het huwe lijk met Sarah Ferguson. Het meest saillante voorbeeld van een nummer twee die niet wist wat ze met haar leven moest, is de zus van Elizabeth, Margaret, memoreert Peter Brusse. De voor malig NOS-correspondent in het Verenigd Koninkrijk is kenner van de Windsors. „Zij is zo'n beet je ten onder gegaan aan sigaretten en drank." Margaret was extravagant, trend settend op het gebied van mode en in de jaren '50 en '60 vaste gast in de uitgaansgelegenheden van de upper class in Londen. De ro mance van deze jetset-prinses met een gescheiden gevechtspi loot van de Britse landmacht, Peter Townsend, bracht het hele koninkrijk in rep en roer - inclu sief toenmalig premier Churchill en de machtige Anglicaanse Kerk. Uiteindelijk zag ze van een huwe lijk af en trouwde ze met een so- ciety-fotograaf. Brusse: „Toen ik hoorde van de ge boorte van het prinsesje, dacht ik niet: arm kind. Ik denk dat de tweede het vaak leuker heeft dan de eerste. Niet de plichten, wel de leuke dingen van het leven. Ten zij ze ambitieus zijn. Dan is er echt een probleem op het paleis." Het is misschien wel de meest geciteerde uitspraak van wijlen prins Friso, die tot aan zijn huwelijk met Mabel Wisse-Smit reserve kroonprins was, achter Wil- MAANDAG 4 MEI 2015 Foto's boven: enkele sfeerbeelden uit Londen, waar zowel de ouders als het publiek dolblij zijn met de komst van het prinsesje. Grote foto: de prinses slaapt overal doorheen, foto's ANP/Bob van Huët door Jeroen Schmale

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11