bjjJdiyfTfJzjfLfjJ i&ÊjiküüüïZEi npfl SZÈMBSjfBj/iiBS 'bLiIUsi/ffizJf/, Urn 44 Fanatiek, fel, goed met de media, ledereen wist meteen: dat wordt geen backbencher BINNENLAND 9 simpelweg voor het blok zette: de WD dreigde te veel toe te geven aan de wensen van de PvdA. Het ging om méér dan de inhoud, zegt partijcoryfee Hans Wiegel: „Dit ging in belangrijke mate om de machtsvraag. En die heeft Rut- te voorlopig gewonnen." Maar insiders zien hem trappelen van ongeduld en vragen zich af of hij het wachten wel kan opbren gen. „Halbe heeft haast", zegt een prominente WD'er. „Hij loopt het risico dat hij te gretig wordt. Hij was ervan uitgegaan dat dit ka binet eerder zou klappen. Dat is niet gebeurd." Zijlstra overwoog het kabinet vorige week te laten vallen maar besefte tijdig dat de partij dat niet zou pikken. „Want dan stuurt hij zichzelf ook weg." Binnen de VVD-achterban ligt hij volgens peilingen goed, in elk ge val beter dan die andere veelge noemde troonopvolger, Edith Schippers. „Hij heeft een rol waar in hij zich makkelijker als VVD'er kan profileren", zegt onderzoeker Maurice de Hond. „Hij doet dat met een duidelijk klassiek-rechts geluid, dat doet het goed bij WD' ers." Aan zijn capaciteiten wordt ook binnen de fractie niet getwij feld, maar is hij ook een stemmen- kanon? „Een politicus moet ook likability hebben, mensen moeten je mogen", zegt een Kamerlid. „Dat laatste ontbreekt bij Halbe. Ook bij Edith, trouwens." Partijprominenten als Frits Kort hals Altes, minister van Staat, zijn enthousiast. „Zijlstra heeft de rol die Frits Bolkestein ooit speelde goed begrepen", zegt hij. „Halbe heeft in die bed-bad-brooddiscus- sie precies afgemeten tot hoe ver hij kon gaan. En daarmee heeft hij eruit gehaald wat erin zit." Ook Ten Broeke ziet trekjes van Bolkestein. „Halbe heeft een scherp kompas. Als je met hem praat, weet je al na drie zinnen wat hij denkt." Twee dingen herkennen ze in Friesland nog wel: zijn hekel aan verliezen en zijn onbegrepen hu mor. Hamming: „Die opmerkin gen over asielzoekers en Holleeder, dat is typisch Halbe. Hij vond het zelf vast heel gevat. Maar iedereen eromheen denkt: wat bedoelt-ie daar nou mee?" het VVD-leiderschap van Rita Verdonk heeft gewonnen. Eenmaal in Den Haag spat de am bitie ervanaf, zegt Fred Teeven, die tegelijk debuteert in de Ka mer. „Fanatiek, fel, hardwerkend, goed met de media. Iedereen wist binnen een halfjaar: dat wordt geen backbencher." Zijlstra klikt vooral met een andere debutant in de fractie: Han ten Broeke. De twee zitten ook in de fractie naast elkaar, tot Rutte ingrijpt. „Mark kon onze namen niet uit elkaar houden", weet Ten Broeke nog. Dat verandert snel. Al in 2010 krijgt Zijlstra loon naar werken: hij wordt staatssecretaris van Cul tuur. De Fries jaagt menig kunst paus tegen zich in het harnas. Hij koketteert ermee dat hij liever Me- tallica luistert dan Bach en liever thrillers van Tom Clancy leest dan Tolstoj. De reacties uit de sec tor op zijn rücksichtslose bezuini gingen zijn furieus: Zijlstra wordt 'Halbe zool' genoemd en zelfs be kogeld met tomaten. Maar het deert hem amper. Na de val van het kabinet krijgt Zijlstra een nog belangrijkere rol: hij wordt fractievoorzitter. Vanaf het begin (nu tweeënhalf jaar ge leden) is hij onomstreden, zeggen Kamerleden in koor. Teeven: „Hal be heeft een scherpe tong en roept intern toch weinig weer stand op. Dat is een gave waar ik wel jaloers op ben." Zijlstra straalt rust uit, zegt Ten Broeke. „Hij vindt het maar niks dat ik dit zeg, maar hij is heerlijk helder Halbe: hij kan bot zijn, maar ook ontwapenend eerlijk. En gevoelig: een zeer emotionele vent zelfs. Hij is niet alleen een brein met een pak, maar heeft ook veel hart voor degenen in de fractie. Er zit ten leden tussen die mensen heb ben verloren. Daar heeft hij heel goed oog voor." Inmiddels is duidelijk dat Zijls tra's ambities niet stoppen bij het fractievoorzitterschap. De Fries wil de opvolger van Rutte wor den en daarvan maakt hij geen ge heim. „Natuurlijk is Halbe één van de mogelijke volgende partij leiders", zegt Teeven. De ambitie wordt steeds zichtbaarder: in in terviews en opiniestukken mani festeert hij zich als een man van het klassieke rechtse geluid, met op alles een visie. Van defensie tot het belastingsysteem, van fi nanciële markten tot geopolitiek. En vorige week, in het Torentje, was er dan die wonderlijke clash met Rutte, waarin hij de premier rjtBtasafc^inaR j ottTt iina&aK^jnrïï 8 dagen Kirchberg Tirol/ Kufstein - Hinterthiersee 10 dagen Vierlandenreis Arosabahn 10 dagen Levico terme. Dolomieten en meren 10 dagen Istrië Opatija 10 dagen Barcelona en Andorra - Andorra Pyreneeën ZATERDAG 2 MEI 2015 gaat voor de hoofdprij s Halbe Zijlstra wordt door fractiege noot Han ten Broeke getypeerd: „Hij heeft een scherp kompas. Als je met Halbe praat, weet je al na drie zinnen wat hij denkt." foto Martijn Beekman/ANP Fred Teeven, fractiegenoot Vertrekdata: 11,25 mei 8,22 juni 6,20 juli 3,17, 24,31 aug 17,21, 28 sept 12 okt Vertrekdata: 11,25 mei8,22 juni/6,20juli/3,31 aug/21 sept Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Ï3HS5 Vertrekdata: 11 mei8,13 juli24 aug 7,28 sept/5 okt Reizen zijn inclusief hotelovernachtingen o.b.v. half- pension, comfortclass touringcar en afscheidsbuffet. mm Vertrekdata: 11.18,25 mei/1, 8,15.22,29juni/6,13,20, 27juli/3.10,17.24,31 aug/7,14, 21,28 sept/5,12 okt t Ji m. Vertrekdata: 18 mei 1,15,29 juni 13,27juli/10,24 aug7,21 sept/5 okt Brochure en (0318) 58 09 58 boekingen: www.bolderman.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9