Buurtbemiddeling lost zeven problemen op Gemeente geeft meer chronisch zieken geld Tineke Kalwij (Alert!) stapt uit gemeenteraad 1 Groene vangrail bij Bru 32 SCHOUWEN-DUIVELAND NATUUR EN INNOVATIE Dit weekend viert het Inspiratiecentrum Grevelingen de opening met een kinderevenement en een feestelijke markt op zaterdag. Flakkee heeft promotieteam voor het eiland TEST RIJKSWATERSTAAT Dat blijkt uit het jaarverslag 2014 van de buurtbemiddeling. De door de gemeente ingehuurde be middelaars van Diadeo Mediation en Advies komen in actie bij con flicten of dreigende conflicten in een buurt. Dat gebeurde vorig jaar vijftien keer. Acht zaken zijn afgerond, vier waren eind 2014 nog in de nazorg en drie nog in behandeling. Nazorg betekent dat er nog een keer contact wordt op genomen om te horen of de ge sprekken effect hebben gehad. Met zeven opgeloste, dan wel ver beterde zaken, scoort de Schouw- se buurtbemiddeling 64 procent en dat is één procent onder het landelijk gemiddelde. B en W be schouwen het percentage als niet meer dan een indicatie, omdat het aantal zaken klein is. En dat heeft weer te maken met de meet- periode van slechts een half jaar, sinds juli 2014. Wat volgens B en W ook meespeelt in de score is een aantal 'oude' zaken die lastig op te lossen zijn. Diadeo is met een gemeentelijke bijdrage van 15.000 euro inge huurd voor minimaal 36 zaken per jaar. Politie en woningbouw vereniging Zeeuwland doen ook mee in het project. Diadeo zette vorig jaar zeven be middelaars in. In januari zou be gonnen zijn met de training van nog eens drie bemiddelaars. Of dat ook daadwerkelijk is gebeurd, viel gisteren in het gemeentehuis niet te achterhalen. Zeeuwland en de gemeente zijn elk met 40 procent de grootste verwijzers naar Diadeo. Dertien procent van de zaken wordt door buurtbewoners aangemeld en in zeven procent van de gevallen werd door de politie verwezen. Coördinatrice Anja Rijlaarsdam vindt het aantal doorverwijzin gen van de politie te laag. Lande lijk ligt dat op 27 procent. Dat zou met een betere voorlichting aan het politiepersoneel verbeterd kunnen worden. OUDDORP - Als het startsein klinkt, rennen de eerste dertig kinderen richting het parcours met onder meer een klimmuur, evenwichtsbalk, bandenlopen en een zeephelling. Met natte kleren en een stevige koude wind die je om de oren suist is het behoorlijk afzien, maar het lijkt de kinderen niet te deren. Zo'n zeventig kinderen doen mee aan de Kids of Steel Run die geor ganiseerd is ter gelegenheid van het openingsweekend van het In spiratiecentrum Grevelingen. Het is een knipoog naar de Men of Steel Run die daar in juli vlakbij plaatsvindt. Bedrijfsleider Niek van der Horst moedigt de kinderen aan door de microfoon. „Het is een wedstrijd, maar het gaat vooral om het mee doen. Vind je een onderdeel te eng of te moeilijk, dan mag je er ook langslopen!" roept hij naar de jongste deelnemers. Een flexibele instelling. Typerend voor hoe Van der Horst en zijn team het Inspira tiecentrum willen runnen. „We zijn een flexibele organisatie en hebben een flexibel team. Het In spiratiecentrum is een multifunc tioneel gebouw en gericht op 're freshing', dus eens in de zoveel tijd veranderen we iets aan de in richting of de exposities." De pri maire doelstelling van het Inspira tiecentrum is voorlichting geven over de omgeving van de Greve lingen en de Voordelta. In het kerngebouw is een 3600 mood- film te zien. Er is een waterzaal waar filmpjes getoond worden van de partners van het project, fjur 1 een verrekijkerwand waar je met een verrekijker het landschap kunt afspeuren en een weetjes- wand met allerlei interessante in formatie over Schouwen-Duive- land en Goeree-Overflakkee. De kern van het gebouw is de 25 me ter hoge toren. Vanaf daar hebben bezoekers een wijds uitzicht over de Grevelingen, de Brouwersdam, de Noordzee en de twee eilanden. Opmerkelijk zijn de grote gaten in de gevels. Wie denkt dat daar nog ramen in moeten komen, heeft het mis. De wind waait er gewoon doorheen. Van der Horst: „Dat hoort bij het ervaren van de natuur, je voelt dat je buiten bent. De regen komt inderdaad ook ge woon naar binnen ja. Maar dat is alleen in de toren, hoor. En boven op zit wel een dak dat beschut ting geeft. Het is de bedoeling dat de toren het landmark op de Brou wersdam wordt. De entree van de uitkijktoren, de horeca en de shop waar onder andere streekpro ducten worden verkocht, zorgen voor inkomsten. We hebben het afgelopen jaar heel hard gewerkt, de komende maanden zullen we zien of dat zijn vruchten zal af werpen." We zijn een flexibele organisatie en hebben een flexibel team OUDDORP - De gemeente Goe ree-Overflakkee heeft een promo tieteam dat het eiland internatio naal op de kaart gaat zetten. Het team van 25 vrijwillige inwo ners in de leeftijd van 15 tot 70 jaar wordt vanochtend geïnstal leerd door wethouder Arend-jan van der Vlugt. Dat gebeurt om 11.45 uur in het pas geopende In spiratiecentrum Grevelingen op de Brouwersdam. De leden van het promotieteam bezoeken activiteiten als het het wielerevenement GO Classic (G-O), de Vakantiesalon Vlaande ren (Antwerpen) en de Menheer- se Havendagen (Middelharnis). Een wijzigingsvoorstel hiertoe van de WD kreeg donderdag una nieme steun in de gemeenteraad. Chronisch zieken en gehandicap ten met een laag inkomen krijgen dit jaar 307,50 euro per persoon als compensatie voor gemaakte kosten. Dan mag je een inkomen hebben van maximaal 150 procent van de bijstandsnorm. In het oor spronkelijke voorstel was dit 144 procent. Iets meer mensen kun nen dus van de regeling gebruik maken. Wethouder Cees van den Bos kan zich hierin vinden. Hij ging ook akkoord met de hard heidsclausule. Die houdt in dat B en W mild mogen zijn in het toe passen van de regels. Het amende ment dwingt Van den Bos ook de uitvoeringskosten van de regeling te beperken tot 90.000 euro. Tenslotte voorziet het WD-amen- dement erin dat in 2016 niet al leen wordt ingezet op financiële ondersteuning, maar ook op maat schappelijke participatie van 1500 chronisch zieken en gehandicap ten. BURGH-HAAMSTEDE - Tineke Kal wij, enig raadslid van de partij Alert!, verlaat de gemeenteraad. Zij doet dit vanwege: „Een niet voorziene verandering in mijn ge zondheid", zo zei Kalwij donder dagavond aan het eind van de raadsvergadering. Voorzitter Gerard Rabelink beti telde Kalwij als een gedreven raadslid. „U had soms moeite u aan de vergaderorde te houden. Maar dat neem ik u niet kwalijk. Dat komt door uw enthousias me." Een opvolger voor Kalwij in de raadsfractie is nog niet bekend. BRUINISSE - V.l.n.r.: Willem Sederel (Biobased Delta), Ben Vork (Rijkswater staat) en Leon Joore (Millvision) draaien de laatste moer aan een vangrail, gen- maakt van zetmeel en bermgras. Het ding moet een jaar lang wind, regen en insecten weerstaan op parkeerterrein Westkop aan de N59 bij Bruinisse. Na nog wat botsproeven kan de biobased vangrail over twee jaar in productie worden genomen, foto Marieke Mandemaker Inspiratiecentrum trakteert op evenementen door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - In de tweede helft van vorig jaar werd vijftien keer een be roep gedaan op buurtbemiddeling. Zeven conflictsituaties konden hier mee naar tevredenheid worden op gelost, verbeterd of voorkomen. door Mariska den Hartog i Kruip-door-sluip-door tijdens Kids of Steel Run. Niek van der Horst, bedrijfsleider door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Meer mensen dan oor spronkelijk de bedoeling was, krij gen tegemoetkoming in de kosten die zijn door hun ziekte maken. door Ton van den Nouweland Tineke Kalwij van de politieke par tij Alert!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 98