66 De film biedt een compleet verhaal. En je ziet het grote systeem achter de Holocaust erin MEDIA 29 Wat gebeurde met Anne Frank en de zeven andere onderduikers uit het Achterhuis na hun arrestatie door de nazi's? De documentaire The final days of Anne Frank gaat door waar Anne's dagboek ophoudt. Haar dagboek is een van de meest gele zen boeken ter we reld en dagelijks staat voor het Anne Frank Huis in Am sterdam een rij toe risten tot ver om de hoek. Anne Franks jeugdvriendin Nanette Blitz-Konig, die concentratiekamp Bergen-Belsen overleefde, denkt dat Anne maar wat trots zou zijn als ze wist wat ze na haar dood heeft be reikt met haar dagboek. „Ze zou het geweldig hebben gevonden be roemd te zijn." Sterker nog, als Anne niet was ver moord door de nazi's, was ze ook be roemd geworden, denkt de nu 84-ja- rige Blitz-Konig, een van de geïnter viewden in The final days of Anne Frank. De anderhalf uur durende do cumentaire biedt geen nieuwe in zichten over het lot van Anne Frank en haar mede-onderduikers, maar zet wel op een rij wat met hen is gebeurd. Niet al leen na hun arrestatie - zoals de titel doet vermoeden - maar vanaf het moment dat de familie Frank in 1933 van Frankfurt naar Amsterdam verhuisde, op de vlucht voor het nazibewind. Anne was toen 4 jaar. Wel is in de film recent onderzoek meege nomen - eind maart was dit wereldnieuws - waaruit blijkt dat Anne Frank en haar zus Margot eerder dan gedacht stierven in Bergen-Belsen. Een van de onderzoekers, geschiedkundige Erika Prins van het Anne Frank Huis: „Als die meisjes het iets langer hadden volgehouden, dan hadden ze het gered, wordt vaak gezegd. Maar uit ons on derzoek blijkt dat ze kansloos waren." Ze leden beiden aan tyfus. De sterfdatum van Anne en Margot was vastgesteld op 31 maart 1945. Prins: „Na de oorlog moest het Rode Kruis van alle men- sen een sterfdatum vaststellen, omdat hun nabestaanden anders niet verder konden met hun leven. Omdat er geen archieven waren, moesten ze het doen met ooggetui genverslagen. Als er een verklaring was van een overlevende die stelde dat iemand 12 april op transport was gezet naar een ver nietigingskamp, werd als sterfdatum 30 april aangehouden." Samen met Gertjan Broek legde Prins alle getuigenissen en docu menten naast elkaar. „Op 7 februari zijn An ne en Margot door de laatste getuigen gezien in Bergen-Belsen en toen waren de meisjes al heel erg ziek. Als je het verloop van tyfus kent, kun je concluderen dat ze in februari al moeten zijn overleden." Prins is tevreden met de aanpak van Natio nal Geographic. „Het verhaal wordt in per spectief gezet. Het onder duiken, de arrestatie, Westerbork, Auschwitz en Bergen-Belsen. Door dat er ook aandacht is voor de andere onderdui kers in het Achterhuis, biedt deze film een com pleet verhaal. Bovendien zie je het grote systeem achter de Holocaust er doorheen." De film zit vol histori sche beelden, aangevuld met ooggetuigenversla gen van overlevenden die Anne kenden. Hanneli Pick-Gos- lar, een jeugdvriendin die Ber gen-Belsen overleefde, herinnert zich de Anne van voor de oorlog als een pittig meisje. „Heel slim, een beetje als een kat." Ze herinnert zich ook het moment waarop ze haar te rugzag in Bergen-Belsen op een kou de regenachtige dag, aan de andere kant van het prikkeldraad. „Ik hoor de een heel zwakke stem. Ze was niet meer dat leuke, pittige meisje dat ik kende uit Holland. Ze was bang, ze had geen enkele hoop meer, het was verschrikkelijk." Het verhaal van Anne Frank is al tal loze malen verteld, maar blijft fasci neren. Volgens Michael Berenbaum, directeur van het Sigi Ziering Holo caust Institute, komt dat doordat ze voor zoveel verschillende zaken sym bool staat. „Anne Frank als icoon, An ne Frank als een van de zes miljoen Joodse slachtoffers van de Holocaust en Anne Frank als kind op wie we al onze gevoelens over de Holocaust projecteren." De wereld zal nooit weten wat door de moord op al die kinderen als Anne verloren is gegaan, zegt hij. „Fantas tische poëzie, briljante muziek. Wie weet, misschien wel een kuur tegen kanker." De film toont foto's van de Britse fotograaf George Rodger, die vastlegde wat hij aan trof in het bevrijde Bergen-Belsen. Prins: „Die laatste weken stierven er wel duizend mensen per dag. Het crematorium kon het niet aan, dus werden de lichamen opgesta peld en in greppels gegooid. Die beelden werden exemplarisch voor de Holocaust." Maandag wordt de anderhalf uur durende documentaire uitgezonden. De ingekorte versie van 45 minuten gaat daarna in de herhaling op NGC. Voor Nederland werd de film ingesproken door Jeroen Krabbé. ZATERDAG 2 MEI 2015 eeuwig symbool Een foto van de 6-jarige Anne Frank, gemonteerd in een recente foto van haar vaders kantoor, foto Getty Images door Rivka Croenier Hanneli Pick-Goslar, een jeugdvriendin die Bergen-Belsen overleefde, herinnert zich de Anne Frank van voor oorlog als een pittig meisje. „Heel slim, een beetje als een kat." foto NGC de Geschiedkundige Erika Prins The final days of Anne Frank. Maandag, NGC, 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 90