Woede na botte brief over traplift Zwanendriften verboden Stagiair vervalst paspoorten Acht jaar cel voor moord op buurman met blik bier 8 BINNENLAND HALBE ZIJLSTRA profiel Halbe Zijlstra profileert zich steeds nadrukkelijker als de volgende leider van de WD. „Halbe heeft haast." s -"f e Het houden van zwanen in de vrije natuur wordt verboden. Staatssecretaris Sharon Dijks- ma (Economische Zaken, PvdA) wil met een verbod een einde maken aan het zogehe ten zwanendriften. Zwanendrifters verminken de beesten om te voorkomen dat ze wegvliegen. Dit zogenoem de leewieken, waarbij een stuk van het vleugelbot wordt afge knipt, mag alleen door een die renarts gebeuren. Maar in de praktijk is moeilijk vast te stel len of de zwanendrifters dit niet zelf doen. Leewieken is vanaf 2018 hele maal verboden. Tot die tijd wil Dijksma gevallen van dieren mishandeling - die recent via de media in de openbaarheid kwamen - voorkomen door zwanendriften te verbieden. „Dit zijn praktijken die echt niet door de beugel kunnen en waaraan een halt moet worden toegeroepen", aldus Dijksma. Een 18-jarige stagiair bij de af deling burgerzaken van de ge meente Utrecht heeft in drie maanden tijd 13 paspoorten ver valst. Hij vroeg tussen eind ok tober 2014 tot 21 januari pas poorten aan waarbij pasfoto en handtekening niet bij de per soonsgegevens op het identi teitsbewijs hoorden. De stagiair is geschorst. Vol gens het Openbaar Ministerie (OM) zijn er vooralsnog geen aanwijzingen dat de verdachte 1^ Oudste Nederlander wordt 110 jaar De oudste inwoner van ons land, Nelly de Vries-Lammerts, wordt dinsdag 110 jaar. De vrouw uit Amersfoort krijgt dinsdag burgemeester Lucas Bolsius op bezoek. Ze verkeert in goede gezondheid. Met haar echtgenoot, die in 1969 over leed, kreeg zij zes kinderen. De oudste man van Nederland woont ook in Amersfoort en is 108 jaar oud. de fraude voor jihadistische doeleinden heeft gebruikt. Wat het motief van de verdachte wel zou kunnen zijn, wil het OM niet zeggen. Het onder zoek loopt nog. De fraude kwam aan het licht toen ie mand meldde dat zijn paspoort onterecht was geblokkeerd. Binnenlandse Zaken onder zoekt of de uitgifteprocedures aangescherpt moeten worden en of extra beveiliging in de systemen noodzakelijk is. Staverman en Hind in jury songfestival Gijs Staverman, Hind, Maurice Wijnen en Florent Luyckx zit ten dit jaar in de Nederlandse vakjury voor het Eurovisiesong festival. Carolina Dijkhuizen is voorzitter. Deze vakjury be paalt 50 procent van de stem men. De andere helft van de stemmen komt van de tv-kij- kers. Eerder werd al bekend dat Edsilia Rombley de punten tijdens de finale bekendmaakt. Terreurverdachte langer vast De 26-jarige terreurverdachte die woensdag in Maastricht is aangehouden, moet nog zeker twee weken vastzitten. De rechtbank in Maastricht heeft dat vrijdag besloten. Het Open baar Ministerie (OM) verdenkt hem van het deelnemen en meewerken aan trainingen voor terreurdaden. Volgens jus titie kan de man tot acht jaar celstraf krijgen. Een 48-jarige man uit Schijn- del is gisteren tot acht jaar ge vangenisstraf veroordeeld om dat hij vorig jaar juni zijn buur man vermoordde. Hij deed dat door hem net zo lang met een blik bier op het hoofd te slaan tot het slachtoffer dood was, verklaarde hij. Volgens de rechtbank in Den Bosch heeft de moordenaar zijn misdaad vooraf uitgestip peld. Hij belde 's nachts bij zijn buurman aan en sloeg hem met een bloembak op zijn ach terhoofd en daarna met het blik bier. De veroordeelde kwam tot zijn daad in de waan dat hij daarmee 'gevaar voor de rest van de wereld' zou afwen den. De dader heeft 'onherstel baar leed en verdriet' veroor zaakt bij de nabestaanden, al dus de rechters. Bij het bepalen van de straf hielden zij er reke ning mee dat de man tijdens de aanval door een ernstige psychiatrische ziekte vermin derd toerekeningsvatbaar was. De aanklager had zes jaar cel en tbs geëist. Volgens de rechtbank konden deskundigen niet vaststellen hoe groot de kans op herhaling is en daarom kon geen tbs wor den opgelegd. DEN HAAG - Toen hij 19 jaar oud was, en secretaris van postduiven vereniging De Griffioen in Ooster- wolde, had Halbe Zijlstra aan één ding een gruwelijke hekel: verlie zen. „Hij was dol op z'n duiven, en bloedfanatiek", vertelt Henk Douna, nog altijd penningmees ter van de club in het oosten van Friesland. Zijlstra - die volgens Douna een 'uitstekend fokpro- gramma' had - kon gerust een dag lang ziek zijn van een neder laag. Toen hij voor een stage naar Curasao vertrok, besloten zijn clubgenoten hem te pakken. „Hal be was zó fanatiek dat we elke maandag de uitslagen naar Cura sao moesten faxen. Toen hebben we een paar weken lang de uitsla gen zó verknipt dat het leek of zijn duiven steeds onderaan ein digden. Hij was ontgoocheld." Die slechte verliezer, zeggen men sen die hem kennen, is Halbe Zijlstra nog altijd. Een man die door muren gaat om z'n doel te bereiken - zelfs als dat grote gevol gen kan hebben. Het betekende twee weken geleden, tijdens de bed-bad-broodcrisis, bijna het ein de van het kabinet: in een knette rende ruzie in het Torentje zette hij premier Mark Rutte voor het blok. Waarom liet Zijlstra het zo hoog oplopen? Waren het zijn har de rechtse principes of zag Neder land vorige week het begin van Zijlstra's greep naar de macht? De eerste stap op weg naar het pre mierschap dat sommige partijge noten hem al toedichten? Zijlstra, opgegroeid in een Fries gezin, was altijd al een beetje an ders. Klasgenoten schetsen het beeld van een jongen die niet z'n best deed om populair te zijn. En het ook niet was. Die van turnen hield en van postduiven. „Hij wil de erbij horen, maar hij hoorde er niet bij", zegt toenmalig klasge noot Job Hamming. „Hij was ge regeld de pispaal. Halbe was een aparte jongen: totaal andere inte resses, wist bijvoorbeeld alles van de Eerste Wereldoorlog. Daar be grepen wij niks van." Zijlstra doet wel pogingen. „Hij probeerde er bij te horen door grapjes te ma ken, maar die vond hij vooral zelf leuk. En hij was bloedfanatiek in sport. Als we voetbalden, kon hij de tranen in z'n ogen krijgen als hij niet goed speelde." In de WD vindt Zijlstra tijdens zijn studie een omgeving waar hij wél op waarde wordt geschat. Pa rallel aan een snelle carrière in het zakenleven wordt hij actief binnen de jongerenafdeling van de partij, om als eind-twintiger te debuteren in de Utrechtse ge meenteraad. In de politieke arena maakt hij gemakkelijk vrienden, links en rechts. Hij wordt zelfs maatjes met Hans Spekman, dan PvdA-raadslid en linkser dan links. Zijlstra heeft 'de kwaliteit om mee te kleuren', zegt toenmalig SP-raadslid Paulus Jansen, inmid dels wethouder. Ofwel: wat link ser in het linkse Utrecht, wat rechtser op het Binnenhof. „Hal be wist altijd heel goed waar de overlap zat met andere partijen." Zijlstra, inmiddels aan de slag voor Shell, valt op door zijn fana tisme. „De raad ging voor alles", zegt toenmalig fractiegenoot Danielle van den Broek. „Ik heb meegemaakt dat hij vanuit Mexi co City nog een ingezonden brief naar het AD stuurde waarin hij het verkeersbeleid van de wethou der kraakte. Ik denk dat-ie dat 's nachts had geschreven." Als Zijlstra in 2006 het aanbod krijgt wethouder te worden, wei gert hij. „Hij weet wanneer hij welke stappen moet zetten", zegt Van den Broek. Dat blijkt: kort daarna wordt hij gevraagd voor de Tweede Kamer als beloning voor zijn openlijke steun aan Mark Rut- te, die even daarvoor de strijd om De gemeente Alphen aan den Rijn is overstelpt met boze reac ties op haar besluit om een 90-ja- rige inwoner geen traplift te ge ven. Vooral de botte wijze waarop de man dat per brief te horen kreeg, werd fel bekritiseerd. Seniorenclub Unie KBO zette de afwijzingsbrief deze week geano nimiseerd op Twitter. „U woont al twintig jaar in de huidige wo ning met trap. U had kunnen voorzien dat traplopen steeds moeilijker zou gaan worden", valt er te lezen. De gemeente sugge reert dat de hoogbejaarde 'eerder naar een gelijkvloerse woning had kunnen verhuizen', en oor deelt daarom dat hij geen recht heeft op het hulpmiddel. Ook bij Unie KBO regent het klachten. „Mensen hebben ook hulp of geld aangeboden om deze meneer aan een traplift te hel pen", aldus een woordvoerder. Een in trapliften gespecialiseerde onderneming bood gisteren aan er een gratis te plaatsen bij de ge- dupeerde bejaarde. Volgens de ge meente Alphen aan den Rijn ligt de zaak genuanceerder. „De situa tie in zijn huidige woning, ook mét traplift, is verre van ideaal", laat de gemeente weten. Daarover zouden al meerdere gesprekken zijn gevoerd. De gemeente be looft 'opnieuw met meneer in ge sprek te gaan', aldus een verkla ring. De Unie KBO zegt dat de man be zwaar heeft ingediend tegen de af wijzing. Sinds dit jaar bepaalt de gemeente wat voor voorzienin gen mensen krijgen die hulp no dig hebben. Dit valt onder de Wet maatschappelijke ondersteu ning (Wmo). Het beleid is erop gericht mensen zo lang mogelijk zelfstandig thuis te laten wonen. DEN HAAG UTRECHT U'i?. •••■*-V' -r* r-v' Nelly de Vries-Lammerts. AMERSFOORT DEN BOSCH HILVERSUM MAASTRICHT Buitenbeent j e door Peter Groenendijk en Laurens Kok Halbe Zijlstra achter de bar van Postduivenvereniging De Griffioen. foto Karei Zwaneveld ALPHEN AAN DEN RIJN - Honderden boze telefoontjes, geïrriteerde ouderenverenigingen en als klap op de vuurpijl een aanbod voor een gratis traplift. De gemeente suggereert dat de hoogbejaarde 'eerder naar een gelijkvloerse wo ning had kunnen verhuizen'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8