PZC Bloemencorso eert het koninkrijk 27 KIJKTIP zaterdag 16.10 uur Ben Ali Libi, Goochelaar In Ben Ali Libi - gooche laar van Dirk Jan Roele ven wordt het leven van de in Sobibor omgebrach te Joodse goochelaar ont rafeld. „Hij zal nooit wor den vergeten." Het begon allemaal met een gedicht van Willem Wil mink. Dirk Jan Roeleven maakte in 2004 een docu mentaire over de dichter en schrijver en daarin draagt Joost Prinsen Wilminks ge dicht Ben Ali Libi. Goochelaar voor. Het fragment van de door dit ge dicht hevig geëmotioneerde Prin sen wordt acht jaar later herhaald in een uitzending van Pauw Wit- teman, waar Bram Moszkowicz te gast is, die het gedicht opnam in zijn autobiografie. Het fragment roept meteen enorm veel reacties op. „Ik kreeg opeens allemaal be richtjes: 'Dirk, je bent trending to pic op Twitter'", herinnert Roele ven zich. Nu is er dan zijn aangrijpende film Ben Ali Libi, over het leven van de in 1943 in Sobibor omgeko men Amsterdamse goochelaar, die eigenlijk Michel Vellleman heette. Bovendien start op 5 mei in het Amsterdams Stadsarchief een expositie over hem en wordt gewerkt aan een toneelstuk over de man. „Het is prachtig hoe Ben Ali Libi als het ware opnieuw is opgestaan. Hij zal in elk geval nooit meer worden vergeten." Met zijn film vertelt Roeleven het verhaal van de Holocaust aan de hand van het lot van deze gewo ne man. Velleman, opgegroeid in schrijnende armoede, ergens drie hoog achter in Amsterdam. In de film is de trieste stapel steunaan vragen te zien die zijn familie deed bij de gemeente. Velleman wist echter als goochelaar een mooi bestaan voor zichzelf op te bouwen. Hij oogstte een zekere bekendheid en trad zelfs op voor Prins Hendrik, de echtgenoot van koningin Wilhelmina, en de Duit se ex-keizer Wilhelm, die in bal lingschap in Nederland woonde. Velleman woonde met zijn vrouw Anna en hun twee kinde ren aan het Merwedeplein, waar ook Anne Frank woonde. Op 20 juni 1943 werd hij tijdens een raz zia opgepakt. Via doorgangskamp Westerbork, waar ze een jaar ver bleven, werden ze naar Sobibor gedeporteerd, waar hij als een van de 34.000 Nederlandse Joden stierf. Roeleven: „Joost Prinsen zegt in de docu over Wilmink: 'Willem maakt van de werkelijkheid litera tuur'. Ik denk dat we van die lite ratuur nu weer werkelijkheid ma ken. Wat wij met deze film heb ben geprobeerd, is heel feitelijk checken: wie was Ben Ali Libi, hoe was zijn leven? Het is een ver haal over een gewone man die een enorm drama trof. De poëzie is journalistiek geworden." Researcher Suzanne Hendriks dui kelde een oud filmpje op, waarin hij in actie is te zien. Ze vond ook een visitekaartje en een goochel- boekje voor kinderen van zijn hand. Via een oproep in De wereld draait door vond de redactie een mevrouw die hem had zien optre den. Langzaam ontvouwt zich een leven en zien we de mens uit het gedicht opstaan. Roeleven: „Wat mij het meest trof, is hoe die man zijn best heeft gedaan er wat van te maken. En dat lukte hem op fenomenale wijze, tot het moment dat het noodlot hem trof." Zowel nabestaanden van Velleman als die van Willem Wil mink zijn blij met de film. „De weduwe van Willem zei: 'Willem zal daarboven vast goedkeurend een Duveltje opentrekken'." ZATERDAG 2 MEI 2015 Media door Monique Brandt Ben Ali Libi - goochelaar. Maandag, NPO 2, 20.55 uur. Ben Ali Libi, goochelaar (1895-1943). Expositie in de Schatkamer van Stads archief Amsterdam 5 mei tot 23 au gustus. Zie stadsarchief.amsterdam.nl reageren? media@depersdienst.nl Poëzie Op een lijst van artiesten, in de oorlog vermoord, staat een naam waarvan ik nog nooit had gehoord, dus keek ik er met verwondering naar: Ben Ali Libi. Goochelaar. Met een lach en een smoes en een goocheldoos en een alibi dat-ie zorgvuldig koos, scharrelde hij de kost bij elkaar: Ben Ali Libi, de goochelaar. Toen vonden de vrienden van de Weduwe Rost dat Nederland nodig moest worden verlost van het wereldwijd joods-bolsjewistisch gevaar. Ze bedoelden natuurlijk die goochelaar. Wie zo dikwijls een duif of een bloem had verstopt, kon zichzelf niet verstoppen, toen er hard werd ge klopt. Er stond al een overvalwagen klaar voor Ben Ali Libi, de goochelaar. In 't concentratiekamp heeft hij misschien zijn aardigste trucs nog wel eens laten zien met een lach en een smoes, een misleidend gebaar, Ben Ali Libi, de goochelaar. En altijd als ik een schreeuwer zie met een alternatief voor de democratie, denk ik: jouw paradijs, hoeveel ruimte is daar voor Ben Ali Libi, de goochelaar. Voor Ben Ali Libi, de kleine schlemiel, hij ruste in vrede, God hebbe zijn ziel. WILLEM WILMINK Ali Ben Libi, de in 1943 in Sobibor omgekomen Amsterdamse goochelaar, foto NTR Uit: Verzamelde liedjes en gedichten, Willem Wil mink. Uitgeverij Prometheus Bert Bakker, 1986

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 88