REIZEN 25 Portugezen houden wel van een feestje. In Porto, de tweede stad van het land, vieren ze uitbundig een maandlang het begin van de zomer tijdens het Sao Joao-festival. Dansen op straat, gegrilde sardientjes eten en een groots vuurwerk aan de Douro. Op strategische plekken in Porto staan pubers klaar met het eeuwenoude icoon van Sao Joao; een bloeiende knoflooksten- gel van wel twee meter. Er is voor het langslopen de festivalpubliek geen ontkomen aan. El ke voorbijganger krijgt de sterk riekende bloem onder de neus gedrukt. Sommigen deinzen achteruit, anderen laten het la chend gebeuren. „Het brengt geluk en rijk dom. Maar het is natuurlijk ook om elkaar te jennen", legt Monica, een van de pubers, uit. Met een welgemikte tik van een plastic ha mer op het hoofd van de pestkop wordt ver volgens het plagerijtje beantwoord. Want tijdens Sao Joao, zoals Johannes de Doper hier wordt genoemd, slaat iedereen, jong en oud, elkaar met een hamer op het hoofd. De plastic hamers variëren in for maat, in kleur en in klank. Het olijke tikje van de speelgoedhamer gaat gepaard met een piepgeluid. Zowel de gever als de ont vanger lachen er vriendelijk bij. Zo staan de jaarlijkse festiviteiten bol van symbolen en gebruiken. Op elke hoek van de straat vind je kraampjes, waar je behalve knoflookstengels het belangrijkste kruid van het festival kunt kopen: speciaal geteel de basilicumplantjes met kleine, stevige blaadjes. „Kruiden spelen al eeuwenlang een prominente rol tijdens de feestelijkhe den, omdat ze geassocieerd worden met ge zondheid", vertelt een verkoopster van de planten. „Er gaat een therapeutische wer king vanuit. Dat wisten de Kelten en de Ro meinen al. Je zet de plant in je kamer en mag de basilicum alleen met je handen rui ken. Zo dus." Ze zwaait over de planten- kruin en brengt haar handen naar haar neus. Het Sao Joao-festival begint eind mei en duurt een maand. Er worden in die tijd concerten, exposities en sportevenemen ten gehouden, maar bovenal is het groot feest in de stad. Het moment waar elke Tri- peiro, zoals de inwoners van Porto heten, naar uitkijkt, is het midzomernachtfeest. Hoewel 24 juni de eigenlijke Sao Joao-dag is, vindt het echte feest de avond ervoor al plaats. Tegen middernacht staat heel Porto langs de oever van de Douro, de 'gouden ri vier'. Van heinde en verre zakken de men sen al dansend van de heuvels door de nau we straatjes naar de eeuwenoude wijk Ri- beira af. Op elke straathoek worden sardien tjes gegrild. Aan de voet van de stalen San Luis I-brug, waar de mensenmassa zich uiteindelijk ver zamelt, worden kleurrijke heteluchtballon netjes opgelaten. Telkens wanneer er een tje opstijgt, klinkt gejuich. De sterrenhe mel wordt zodoende bijgelicht door tiental len, zo niet honderden flikkerende lichtjes. „Ze worden opgelaten om de zon symbo lisch nog langer te laten schijnen", zegt een omstander. Net als ze haar woorden heeft uitgesproken, barst het los; een vuur werkshow van ongekende omvang. Vanaf pontons die voor deze gelegenheid in het midden van de rivier drijven, schieten tege lijkertijd tientallen vuurwerkpijlen de lucht in. Op grote hoogte spatten ze uit een. Ze kleuren de hemel en rivier blauw en rood, dan weer groen en goud. Dan wordt ook duidelijk waarom de Luis I-brug een uur eerder ontruimd werd. Over de ge hele lengte van de bovenste reling stort mi nutenlang een glinsterende vonkenregen naar beneden. Als na een halfuur de show wordt afgeslo ten met een grande finale van knallen, glit ters en kleuren ziet de hemel wit van de rook. Overal dwarrelen verbrande stukjes vuurwerk op de toeschouwers neer. Een da verend applaus volgt. Het daverende feest doet de tijd vergeten. Rond vijven dient de dag zich al weer aan. Veel feestgangers nemen de kans te ontbij ten aan het strand; de 24e juni is een vrije dag voor iedereen. Rond het middaguur varen verschillende authentieke boten beladen met portvaten de rivier op. Ze zijn van diverse porthuizen in de omgeving. Deze zogenoemde Rabe- los Regatta wordt gehouden als eerbetoon aan de beroemdste drank van deze streek. Feestvieren en port drinken gaan goed sa men. Dat is gisteren al gebleken. En dat is vandaag weer niet anders. Uitbundig feestvieren op straat tij dens het Sao Joao-fes tival in de Portugese stad Porto. WAAR EN WAT ZATERDAG 2 MEI 2015 Hamertje-tik in Porto Tekst en foto's Tom van der Leij Lissabon TAP vliegt dagelijks tussen Schip hol en Porto. Zie www.flytap.nl. Het Sao Joao-festival in Porto begint eind mei en duurt een maand. Op 23 en 24 juni zijn de hoogtepunten van het feest. Tijdens het festival eet je caldo verde (koolsoep) en maisbrood met geroosterd lamsvlees en ge grilde sardientjes. Probeer ook een Francisinha, zeg maar de Por tugese variant van de tosti. De meesterchef van restaurant Palco in Hotel Teatro maakt de beste! Tip: drink 24 juni vintage port op het dakterras van Casa Cruz, met uitzicht op een botenrace. Relevante websites: www.visitpor- tugal.com en www.visitportoand- north.travel. SPANJE Porto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 86