REIZEN 23 weest? Dan zeg ik niets meer. Mocht u het niet kennen, hou dat dan vooral zo. Ik meen een hotelletje te hebben geboekt in het plaatsje Puerto Rico. Dat zou vlak bij de haven liggen, althans op de platte grond op internet. Er stond helaas niet bij dat de onderneming bovenop een berg ligt. Je ziet de charmante visrestaurantjes ver onder je, maar om ze te bereiken kost per automobiel al een half uur. Te voet krijg je een hartverlamming. Alle zonaan- bidders zitten verslagen voor zich uit te kij ken op hun armzalige balkons. Het is niet om vrolijk van te worden. En dan zeg ik het voorzichtig. Wegwezen dus. Hoe houden mensen het vol? Een deel van deze vraag zal uiteindelijk worden beant woord wanneer we ons ook in het nachtle ven van de diverse badplaatsen storten. Want na een totaal verregende dag kan de bezoeker zijn hart ophalen in een van de grote Shopping Centers. Mijns inziens gele genheden van een universele smakeloos- Tientallen tenten met namen als de Bangersbar, Hole in One, Swingers Paradise... a heid. Nogal sloeberig. Beheerst door het aanbod van illegale merkproducten, balle tje-balletje-artiesten en winkels vol over bodige zaken. Toch is het er druk, mis schien heb ik iets te veel praatjes. Ineens valt mijn oog op iets wat de aan trekkingskracht van de winkelcentra nog al lijkt te versterken. Ik wist niet dat het nog bestond. In morsige straten van Duit se industriesteden vind je het natuurlijk nog wel. En in Istanboel, zo merkte ik na een nachtje stappen. En misschien ook op de Wallen? Ik weet het niet, maar dat je er prima voor terecht kunt op de Canarische eilanden is mij wel duidelijk geworden. Alle shoppingcentra bieden op hun bene denverdieping een keur aan bedenkelijke gelegenheden aan. Van Swingersclubs tot homo-erotisch vermaak. Niet een handje vol, welnee, tientallen tenten. Met namen als de The Cocktail, Bangersbar, Hole in One, Swingers Paradise... En meer goed ge troffen vondsten. Wie bijvoorbeeld de Yumbo Mali te Maspa- lomas betreedt, kan de kinderen maar be ter oogmaskers voor doen en er fors de pas in zetten. Ik wist niet wat ik zag en ik zie toch geregeld wel wat. Een stel oudere Ne derlanders legt me uit dat ze al jaren op Gran Canaria komen. Eerst voor het weer, maar toen dat altoos naatje bleek, gaven zij zich over aan het swingen. Beschaamd wend ik mij af, ik ga me er na melijk toch een voorstelling van maken en dat is slecht voor de nachtrust. Naarmate de uren verstrijken, wordt het drukker. Duitsers in lederhosen naar de gaybars, Ne derlandse en Scandinavische koppels rich ting het swinggebeuren. Saaie toeristen ja gen slechts op souvenirs. En ondertussen druppelt de regen maar door. Gran Canaria, wat een feest. Wanneer ik op bezoek ben, schijnt de zon in elk geval niet. Maar wie ze eens lekker bruin wil bakken, kan er goed terecht. Misschien moet ik ook wel een nieuwe hobby. ken op het bloedhete zand. Denk niet dat je, als je niet op het strand wilt liggen, veroordeeld bent tot slechts excentrieke wandelingen die je vanwege de hitte, de rotsen en de woeste zee nooit meer zult vergeten. Dit najaar bijvoor beeld is er alweer voor de negende keer het Caraïben Sea Jazz Festival (CSJF). Een topevent op een droomlocatie van het Re naissance Hotel tussen palmen, hagedis sen, luxe jachten en restaurants. Op 25 en 26 september is de legendarische soul- en funkband Earth Wind Fire de topact. Het logo van het festival oogt vertrouwd. Niet toevallig, want Erik-Jan Eman, eige naar van de Entertainment Group Aruba en oprichter van het CSJF, is een groot be wonderaar van wijlen Paul Acket, de va der van het inmiddels wereldberoemde North Sea Jazz Festival. Net als Acket heeft de Hagenaar zich vastgebeten in een droom: Aruba een festival van internatio nale allure geven. Vorig jaar ging Eman voor de meisjesharten door de latin-ster Prince Royce te contracteren. Royce kreeg zoals verwacht de aandacht van gillende meisjes en deed zijn ding. Het andere deel van het publiek smolt voor de Amerikaan se R&B-diva Liv Warfield. Een tip: ga tij dens het festival ergens staan waar je de muziek én de zee hoort. Magisch. Of er nog meer is waarvoor je het strand graag links laat liggen? Zeker weten. In het Arikok National Park, met zijn gestol de lava, kwartsrotsen en versteend koraal, organiseert De Palm Tours een safari die qua scheuren zo mee kan in Top gear. Nie mand die er last van heeft. Hier zijn de laatste boeren al sinds mensenheugenis weg. Hun Kunuku's (hutjes) staan er verla ten bij, omdat de grond te schraal is voor gewassen. Een enkele Arubaan probeert de huisjes te restaureren, maar vanwege de afgelegen ligging voorzie ik weinig huurders. Misschien op de lange termijn; in het maanlandschap van Arikok wordt serieus aan herbebossing gewerkt. Hét natuurspektakel van het eiland is de Natural Pool. Noem het gerust het zwem bad van de zeenimf Calypso. Tussen de rotsen heeft de branding een veilige kom uitgesleten waar je beschermd kunt zwemmen. In de Natural Pool zwemt van alles rond wat over de klippen is ge zwiept. Daar tussen badderen, is een erva ring die je je leven lang bijblijft. WAAR EN WAT ZATERDAG 2 MEI 2015 De schitterend gekleurde flamingo's op Aruba zijn niet mensenschuw. Reizen naar Aruba kan het best met het vliegtuig. Hemelsbreed ligt het Caribische ei land namelijk 7.894 kilometer van Amster dam. KLM en Arke verzorgen vluchten vanaf Schiphol. Houd rekening met een tussenlan ding op Curasao of Bonaire. Tijdens school vakanties betaal je de hoofdprijs voor een ticket. Maar wie slim winkelt, koopt een re tour voor minder dan 500 euro. Het Caraïben Sea Jazz Festival (CSJF) vindt dit jaar plaats op 25 en 26 september. Stel je in op een tijdverschil van zes uur (Ne derlandse zomertijd). Dat ontregelt je biolo gische klok behoorlijk. Munteenheid: Arubaanse florin/gulden. Taal: Nederlands en Papiamentu. Palm Beach Bushiribana Oranjestad Balashi Aruba's aarde, wind, vuur én zee swingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 84