's Nachts bruin bakken 22 REIZEN ALTIJD ONDERWEG Derk Bolt Meteen na de landing op Gran Ca- naria besefte ik me wat een vre selijk weer het altijd is op deze gegarandeerde zonbestem- ming. Wat ben ik daar vroeger een paar maal met open ogen ingetuind. De Canari- sche, altijd goed, was mij verzekerd. Niet super warm, maar aangenaam en zonnig. Dus ergens in februari of maart toch maar een ticket gekocht om de Hollandse stamp potomstandigheden een weekje te ontlo pen. En al die keren op Tenerife, Gran Ca nada en Lanzarote heb ik geen zon gezien. Koud, grijs, deprimerend. Temeer daar het enige natuurschoon dat de eilanden te bie den hebben, het bergachtige binnenland, immer gehuld was in grauwe wolken. De lelijke kust vertoont mijns inziens grote gelijkenis met het maanlandschap. Grijs bruine rotsen, grijsbruine stranden, grijs bruine planten. Een geseling voor het oog, maar dat kwam natuurlijk ook door dat grijsbruine weer. Ten gevolge daarvan lie pen alle andere bezoekers ook met hun ziel onder de arm, zodat het geweeklaag en het knarsen der tanden overal goed hoorbaar was. In een poging de gasten een hart onder de riem te steken, verklaarden de autochto nen dat het nooit zulk slecht weer was ge weest. Maar na een paar maal dezelfde er varing weet je dat ze dat alleen maar zeg gen in opdracht van het Canarisch ver keersbureau. Hoe dan ook, dit maal is het opnieuw raak. Of mis, zo u wilt. Ik heb de huurauto nog niet weggestuurd van het vliegveld of het begint te spetteren. Donkere wolken ver duisteren de dag en de vakantiestemming is ver te zoeken. Gelukkig ben ik dan ook niet met vakantie. Maar alle andere men sen die over de boulevard van Playa del In gles lopen te sacherijnen, zijn dat wèl. Wat een ramp. Trouwens, wel eens in Maspalomas ge- Aruba heeft het gewoon alle maal in huis: dat bewezen en geprezen aanbod van klassiek Caraïbentoerisme. Maar doe het eens anders. Ruige natuur én funky jazz geven dit stukje tropisch Nederland toch iets extra's. Inclusief Earth Wind Fire. k hoor ze denken, de cool gezonne- brilde politiemannen die in hun geelblauw gestreepte 'vierwiel- aandrijving' even poolshoogte ko men nemen. Daar loopt er weer een tje. Zo'n eigenwijze, maar nog niet verbrande toerist die Aruba effe an ders wil doen en, beetje dom van hem, uit gerekend op het heetste moment van de dag op versleten sportschoenen de ruige noordwestkaap van het eiland gaat ron den. „Alles goed, meneer?" „Alles uitstekend, heren!" Ik toon ze mijn best zware waterfles van 2 liter - zo dom was deze jongen dus ook weer niet - en zeg dat het hier prachtig is. Dat beamen ze, voordat ze gerustgesteld wegstuiven richting een hagelwit duinlandschap dat zo mee kan in een volgende Star wars-epi- sode. Wat een plek! Toegegeven, het is wat tegendraads hier zo te sjokken. Dit is niet het pad van al die de klippen liep. Een klas sieke pilaar die een van de beste restaurants van het ei land flankeert: La trattoria El Faro Blanco. Op de noordelijkste punt gaat het er hef tig aan toe. Bij Arashi Bay was nog wel wat beschutting om de non-stop pelika- nenshow te bekijken. Maar na de bocht krijg je de echte oceaangolven die met oer kracht te pletter slaan op het basalt. Die pelikanen zijn trouwens topacteurs. Vis sen lachten de lobbesen uit, totdat er een tje opwiekte en twintig meter verderop toesloeg. De vis was uitgelachen toen-ie na wat jongleerwerk door de geoliede peli- kanenhals gleed. Een knots van een boom die hoog op de kust is gesmeten, bewijst de kracht van de zee. Decennia erosie heeft een grijs zilten kunstwerk gemaakt van de kustlijn. Vreemde monumentjes kom je tegen. En hagedissen die kunstzinnige sporen trek- cruiseboot- passagiers die Oranjestad aandoen. Zij ne men de uitgesleten route naar het centrum en de taxfreewinkels. Ook leuk. Maar hier, ver van alles wat de catalogus Caraïben aanprijst, geniet ik in een door de elementen geboetseerd landschap. En dan die zee! Een wolk zout schuim waait over de kliffen in mijn gezicht. Met de bus ga ik naar Arashi Beach, waar de villa's van de miljonairs staan. De rij ken kunnen bij wijze van spreken vanuit hun tuin in een van de mooiste snorkelge- bieden van het eiland duiken. Gelukkig is het onderwaterlandschap niet privé. Hon derden toeristen drijven er boven een aan eenschakeling van aquariums, die hier Ca- raïbische Zee heet. Maar goed, die kaap dus, dat noordwestelij ke puntje van Aruba dat luie toeristen al leen maar zien vanaf de California vuurto ren, vernoemd naar een schip dat hier op COLOFON eindredactie Peter de Groot vormgeving Jos Diender, Anke Arts, Ben Vosseberg advertentieverkoop Wegener Media Nationale Verkoop verkoop.dagbladen@wegener.nl reageren? reizen@depersdienst.nl Aangespoelde kunst. Tekst en foto's Bob van Huët

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 83