W, Joodse goochelaar Ruige natuur en funky jazz 27 BEN ALI LIBI 2 3 ARUBA WAAR EN WAT Graafmachines grommen langs het water tijdens on ze verkenning van de Grebbeliniewandeltocht met startpunt Scherpen zeel die 23 mei plaatsvindt. De laatste hand wordt ge legd aan de opknapbeurt van oude wallen. Deze verhogingen in het landschap stam men uit de achttiende eeuw. Ze moesten Holland beschermen tegen de vijand die uit het oosten zou komen. Niet alleen door daarvandaan de indringers te beschieten, maar ook door de nu grazige weiden onder water te zetten. Dat leverde de vijand in ie der geval een paar dagen vertraging op. Een verwachte aanval werd drie keer reali teit. In 1794 vielen de Fransen ons land bin nen. Recenter tijdens de Tweede Wereld oorlog is hier twee keer strijd gevoerd. Die vijandigheden zijn nu gelukkig achter de rug. Op deze zonnige dag in het voorjaar zijn talloze fietsers en wandelaars in touw. Vriendelijk zeggen ze elkaar gedag. Toch is de roerige historie wel degelijk zichtbaar. Als we na een paar kilometer wandelen langs de linie bij de loopgraven in de buurt van museumboerderij Hoeve De Beek bij Woudenberg komen, beseffen we dat de huidige rust en vredigheid hier vroeger soms ver te zoeken waren. Voordat we in de loopgraven afdalen, kij ken we omhoog. In een boom op de linie is tussen de takken een hutje te zien. Dat is niet door een paar jongens uit de buurt er- Oorlog en bevrijding staan centraal in mei. Een sportieve manier van herdenken is de Grebbeliniewandeltocht. De route ervan is als een reis door roerige tijden. in gespijkerd. Het is een replica van een uit kijkpost van waaruit een soldaat in 1940 de horizon continu in de gaten hield. Ving hij een glimp op van de vijand, dan moest hij dat doorgeven aan zijn collega die aan de voet van de boom post had gevat. Die ging daarna in draf naar de commandant om het nieuws te vertellen. Op 13 mei 1940 meldde de vijand zich. De Duitsers vielen Nederland binnen; kogels vlogen over en weer. Om een indruk te krijgen van wat de solda ten destijds overkwam, lopen wij snel de loopgraven in. We verdwijnen onder het maaiveld, onzichtbaar voor iedereen. Op de grond liggen vlonders, om de voeten van de soldaten van toen en die van de wandelaars van nu droog te houden. Her en der zijn openingen die uitzicht bieden op de vijand in het veld. Zag je het wit van zijn ogen, dan pas kon je schieten. Zo moet de opdracht destijds geweest zijn, denken we nu hardop. Schieten deden de Nederlandse soldaten in 1940 met geweren uit r895. De Duitsers wa ren ook niet geheel up-to-date met hun ma terieel uit 2898. Toch was Nederland bij lan ge na niet bestand tegen deze machtige vij and. Al snel werd Nederland stukje bij beet je aan het Duitse rijk toegevoegd. We lopen verder op het bochtige parcours tussen metershoge wanden. Schaduwen vallen, alleen de vogels in de lucht zijn te zien. In de loopgraven is een scherfvrije ruimte om dekking te zoeken, een piket ruimte voor tussentijds overleg en een mi trailleursnest. Na een paar honderd meter komen we weer boven en kan de wande ling 'in vredestijd' worden vervolgd, totdat het volgende stukje historie zich aandient. Er liggen meerdere oude forten langs de wandelroute. Zoals Fort Daatselaar. En in de buurt van de drukke At2 bij Veenendaal ligt het Fort aan de Buursteeg. Dit is on langs helemaal in de oude stijl terugge bracht. Onderweg passeren we een aantal bunkers. Die zijn gebouwd door de Duit sers. Toen in 1945 D-Day achter de rug was en de bevrijding dichterbij kwam, besloten de bezetters weer gebruik te gaan maken van de Grebbelinie. Ze bouwden onder de naam Pantherstellung een flink aantal bun kers, gericht op het westen. Helaas voor hen kwam ook nu de vijand uit het oosten en waren de bouwwerken niet te gebrui ken. Zo werd deze linie voor de derde keer ingezet voor oorlogsdoeleinden. Wij vervolgen onze verkenningstocht door dit gebied vol natuurpracht. Een wandelaar zegt vriendelijk gedag, als hij het wit van onze ogen ziet. Dat was wel eens anders, beseffen wij nu maar al te goed. Media Reizen n Onder het maaiveld van de Grebbelinie tekst en foto's Max de Krijger Volop loopgraven te zien tijdens de Grebbeli- niewandeltocht. Maar ook bunkers, forten en vooral natuurpracht (foto onder). De Grebbeliniewandeltocht is op zater dag 23 mei. Vanaf 08.00 uur kan worden gestart bij Kulturhus De Breehoek aan de Marktstraat 59 in Scherpenzeel. Scherpenzeel, Woudenberg, Veenendaal en Renswoude zijn de etappeplaatsen tij dens de wandeling. De route is uitgestip peld door Stichting Grebbelinie, VW Re gio Vallei en Gebiedscoöperatie O-gen. Vrijwilligers van Grebbeliniestichtingen willen de herinnering aan de gebeurtenis sen in het gebied levend houden. Dat de Grebbelinie een rijksmonument is gewor den, helpt daarbij. Meer informatie op http://bit.ly/10gxlT4 (www.wandel.nl) isterdam Utrecht O Arnhem :herpenzeel Renswoude Woudenl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 82