De Spaanse katholieke kerk is in het geheim eigenaar geworden van de wereldberoemde Mezquita-kathedraal in Cordoba. Burgers komen in opstand tegen de volgens hen illegale roof 16 SPECTRUM WÊÈÊk In de vroege ochtendstilte kleuren de zandstenen mu ren van de Mezquita-kathe draal in Cordoba zachtgeel. Op de binnenplaats, met eeu wenoude sinaasappelbomen, tingelt water door irriga tie-kanalen. Binnen heerst de bijzon dere mix van moskee en kathedraal. Eerst de Moorse sfeer met eindeloze rijen marmeren zuilen en als enige versiering de afwisselend crème- en roodgekleurde bakstenen in de ontel bare, dubbele bogen. In het hart van het monument wordt het licht harder; daar is de kathedraal, met alle pracht en praal. Gouden enge len op de hoge plafonds, glas-in-lood, houtsnijwerk en een zilveren wierook- bol van 2 meter doorsnee. Jaarlijks ver gapen 1,5 miljoen bezoekers zich aan het 24.000 vierkante meter grote com plex. Het is één van de meest bezoch te monumenten van Spanje. Sinds kort een monument dat de emoties hoog laat oplopen. De oorzaak daarvan is een bijzonder verhaal over hoe de katholieke kerk in één klap de grootste onroerendgoedei- genaar van het land werd. Een hervor ming van de hypotheekwet in 1998, onder het bewind van premier Aznar, gaf Spaanse kerken de kans hun onroe rend goed als eigendom te registreren. Dat gebeurde 4.500 keer met als meest opvallende inschrijving de Mez quita-kathedraal. Maar het bisdom had buiten de Spaanse burgers gere kend. De Mezquita is publiek eigen dom, stelt het platform van verontrus te burgers, dat inmiddels 400.000 handtekeningen verzamelde tegen de toe-eigening door de kerk. 'Onzin', zegt het bisdom Cordoba, 'sinds de verbouwing van moskee tot kathe draal, is de Mezquita-kathedraal kerke lijk eigendom. Alleen hadden we niet eerder de kans dat te registreren'. „Door de registratie is de kerk onge looflijk veel rijker geworden", legt An tonio Manuel Rodriguez (46) uit. Hij is voorzitter van het platform. „Nie mand weet om wat voor bedragen het gaat. Nergens ter wereld is mogelijk wat in Spanje is gebeurd. Duizenden jaren lang waren straten, rivieren, plei nen en monumenten van het volk, van de staat. De hervorming van de wet is één van de verborgen sleutels van de crisis in Spanje. Want door een verdrag met Vaticaanstad betaalt de kerk ook geen belasting. Daardoor loopt de Staat miljarden mis." Het is een nieuwe fase in de toch al roerige geschiedenis van de Mezqui ta-kathedraal. De fundamenten van het monument zijn afkomstig van een door de Romeinen gebouwde tempel, waarop de katholieke kerk werd gebouwd. Na de verovering van Córdoba in 711 door de Moren werd de kathedraal gesloopt en kwam er een moskee. Daaruit werden vervol gens, na de christelijke herovering van Córdoba in 1236, de 400 zuilen verwijderd om een kathedraal in het hart te kunnen bouwen. Het debat over de Mezquita is niet reli gieus, verzekeren alle betrokkenen. Toch probeert bisschop Demetrio Fer nandez Gonzalez van Cordoba sinds zijn aantreden de naam Mezquita als verwijzing naar de deels Moorse oor sprong te verwijderen. Hij wil het UNESCO-erfgoed presenteren als ka- Spanje strijdt over door Pauline Blom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 77