Niet in de file, geen vaste werktijden en tussen de middag met de kinderen eten. Steeds meer mensen werken thuis. Sinds kort is thuiswerken zelfs een wettelijk recht. 14 SPECTRUM actueel ls ze haar zoontje naar school heeft ge bracht en haar doch ter naar de opvang is, gaat Natasja Hel- bo aan het werk. Thuis. „Ik ben zó blij dat dit kan", vertelt ze. „Ik zou nooit meer anders willen." Een a twee dagen per week verruilt Helbo de afdeling klantenservice van een grote verzekeringsmaatschappij voor haar eigen kamer. „Op kantoor is het nogal hectisch. Ik vind het prettig om daar een dag niet tussen te zitten. Zeker als ik onderzoek naar klantte vredenheid bestudeer of aan rappor ten moet werken, want dan moet ik me goed kunnen concentreren. Thuis werken is ook goed voor de balans tus sen werk en privé. Ik vind het prettig om met collega's te werken, maar ik ben ook gek op mijn gezin. Als ik niet thuis zou werken, zou ik mijn zoontje niet naar school kunnen brengen en nooit eens tussen de middag met mijn kinderen kunnen eten." Het aantal mensen dat thuiswerkt, is de afgelopen jaren constant gestegen en nadert de miljoen. Over het alge meen gaat het om twee of drie dagen; bijna niemand werkt volledig thuis. In grote bedrijven, waar meer dan vijf honderd mensen werken, wordt meer voor thuiswerken gekozen dan in klei ne firma's. En in de Randstad werken mensen meer thuis dan in de rest van het land. Het meest wordt thuisge- werkt in de ICT-sector, de financiële dienstverlening en het onderwijs. „Ongeveer de helft van al het kantoor werk wordt tegenwoordig thuis ge daan", zegt Floris Vrasdonk. Hij is zelf standig adviseur van bedrijven die overstappen naar het zogenoemde Nieuwe Werken. Daarbij zitten mede werkers niet of nauwelijks nog op kan toor, maar werken ze op een plek en op tijden die ze zelf bepalen. Met Su- ze Krijnen schreef Vrasdonk Wie heeft mijn werkplek gepikt?, een boek over de voordelen van het Nieuwe Werken. Toch zijn er genoeg mensen die hele maal geen zin hebben om thuis te werken, constateert Irene Grooten- dorst, een psychologe met een trai nings- en adviespraktijk. „Denk aan al leenstaanden, die het contact met col lega's een prettig aspect van hun werk vinden. Of jonge ouders, die het juist heerlijk vinden om even afstand te nemen van hun drukke gezinsle ven. Werken met uitzicht op de vuile vaat is ook niet alles." Sabine Wisman besloot ooit om haar baan op te zeggen en thuis kinderboe ken te gaan schrijven. „Ik ben positief over thuiswerken, maar er zitten wel degelijk nadelen aan", stelt ze. „Je hebt geen contact met andere mensen en dat vind ik niet prettig. Daarom heb ik mijn werk daaraan uiteindelijk aangepast: ik werk nu periodes afwis selend wel en niet thuis. En als ik thuiswerk, schrijf ik geen kinderboe ken meer, want van een half jaar in je eentje werken, word ik gek. Daarom doe ik nu voornamelijk projecten van ongeveer een maand." Een ander nadeel is volgens haar dat anderen denken dat je niet aan het werk bent. „Dus krijg je telefoontjes met de vraag of je iemands zieke kind even kunt opvangen. En je bent snel ler geneigd even de was te doen en dat soort zaken. Met als gevolg dat je ook geregeld 's avonds moet werken. Ik houd van mijn werk, maar dat is toch niet altijd even aangenaam. Als je graag op afgebakende tijden wilt werken, kun je beter niet thuiswer ken, want je moet accepteren dat je al leen aan werken toekomt op de mo menten dat het ook echt kan." Vooralsnog werkt ruim twee derde van de beroepsbevolking het liefst op kantoor. Toch is volgens Vrasdonk thuiswerken een ontwikkeling die je niet meer kunt tegenhouden. „Je moet er wél voor zorgen dat iedereen tevreden is: werkgever, werknemer en je privéomgeving. Je hebt geen scheiding meer tussen werk en privé, het wordt één leven." Wie elke dag naar kantoor gaat, kan volgens een onderzoek van IBM onge veer 38 uur per week werken zonder problemen in de privésituatie. Als je tijd en plaats van het werk zelf kunt bepalen, is dat 56 uur per week. „En wie goed in zijn vel zit, is nog veel pro ductiever", aldus Vrasdonk. Sinds kort hebben werknemers wette lijk recht op thuiswerken. Ook mogen ze hun werktijden flexibel inrichten. Als je thuis werkt, is er geen schei ding meer tussen werk en privé, ai- les wordt één leven Nooit meer naar kantoor door Dick Hofland Floris Vrasdonk, adviseur Het Nieuwe Werken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 75