SPECTRUM 9 man, maar ook hij kan zich nog goed herinneren hoezeer hij onder de in druk was van de vliegtuigen die over het dorp vlogen. „Wij woonden in boerderij Luchtenburg achter de Plom pe Toren. Ten tijde van de inundatie betrokken we het hoger gelegen huis van mijn opa en oma aan de Hoge- zoom. Ik weet nog dat de deur daar openklapte tijdens het bombarde ment en dat er een kogel door ons dak kwam, een plafondplaat doorboorde en op de marmeren vloer belandde. Die kogelkop heb ik daarna nog lang bewaard." Ook Dijkman had regelmatig munitie in zijn handen. „Mijn vader werd er bij gehaald als ergens een blindganger was neergekomen. Zo hebben we tien tallen granaten verzameld, die ver voerden we gewoon op de bagagedra ger van een fiets. Daarna gooiden we het in de slotgracht. Toen bij de buur man een 250-ponder op zolder beland de, hebben we die daar ook wegge haald. We namen het ding gewoon mee op een plankje de trap af. Daarna heeft ie nog lang op scherp bij ons in de garage gestaan." Omdat Dijkman's vader zich niet zo maar de kaas van het brood liet eten, belandde hij ook in menig conflict met de bezetters. „We hielden een var ken en dat mocht niet van de Duit sers. Toen het dier eenmaal geslacht was, kwamen ze aan de deur om het op te eisen. Mijn vader kwam toen met een emmertje olie aanzetten en zei: 'Als wij niet eten, dan jullie ook niet'. Ze hebben het varken niet meer meegenomen. Eenzelfde soort inci dent gebeurde toen de Duitsers een piano van hem opeisten voor een offi ciersfeestje. Mijn vader pakte een bijl en dreigde het ding in stukken te hak ken als ze het meenamen. Dat gebeur de dan ook niet", vertelt hij trots. „Ik besef me nu wel dat hij echt geluk heeft gehad dat hij ongeschonden uit de oorlog is gekomen." Uiteraard heeft Dijkman ook de nodi ge ellende gezien. Zo zag hij op twee honderd meter van de kerk van Burgh hoe de toren eraf geschoten werd en hoe iemand het leven liet op een Ik ging als kwajongen kijken naar de verzetsmensen die waren opgehangen steenworp afstand van een schuilkel der. Maar de meeste indruk maakten de lijken van de tien verzetsmensen die in december 1944 in Renesse wer den opgehangen. Twee van hen, de ge broeders Joost en Leendert Jonker uit Haamstede, staan ook vermeld op de plaquette. Dijkman: .„De Duitsers deden dat om een voorbeeld te stellen. Figuren als mijn vader moesten dan ook gaan kij ken. Als kwajongen ben ik er toen ook naartoe gegaan. Daar heb ik nu nog wel eens last van." De Vrieze heeft ook het een en ander gezien tijdens de oorlog, maar hij zegt er geen trauma aan overgehouden te hebben. Wel vindt hij het belangrijk dat er aandacht is voor de slachtoffers van de oorlog die 'voor onze vrijheid' zijn gestorven. „In mijn leeftijdscate gorie is de oorlog nog altijd een veel besproken onderwerp, maar de jonge re generaties hebben er niet zoveel meer mee. Juist daarom is het belang rijk dat deze plaquette hier nu staat. ZATERDAG 2 MEI 2015 Wim de Vrieze (links) en Maarten Dijkman poseren bij een muur aan de Westweg, een van de weinige plekken op Haam stede waar nog sporen van de bom bardementen te zien zijn. foto Dirk-Jan Gjeltema De plaquette wordt maandagmiddag 4 mei om 15.00 uur door de burgemeester onthuld op het pleintje op de hoek Weststraat/Ring in Haamstede. Ook enke le nabestaanden van slachtoffers zullen het woord nemen. In tegenstelling tot de rest van Zeeland herdenkt Schouwen-Duiveland deze maand dat het eiland ze ventig jaar geleden is be vrijd. De geallieerden be vrijdden Zeeuws-Vlaande- ren, de Bevelanden, Wal cheren, Tholen en Sint-Phi- lipsland al in het najaar van 1944. Maar Schou wen-Duiveland werd pas in mei 1945 bevrijd. Dat komt waarschijnlijk door dat het strategisch gezien niet van belang was om het eiland te heroveren. Bovendien was het een moeilijk in te nemen ge bied, omdat de Duitsers het eiland in september 1944 grotendeels onder water hadden gezet. Zo'n 16.000 mensen zijn toen geëvacueerd en uitgewe ken naar hoger gelegen ge bieden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 70