Buurt slaat alarm, gemeente 'Je hebt in ijskoud water Jntng Vak^L 6 BINNENLAND Kinderombudsman keurt de inzet van minderjarigen door gemeenten voor drankcontroles in de horeca af Busreizen met gegarandeerd vertrek in mei en juni! BREDA - Kinderombudsman Mare Dullaert veroordeelt de inzet van loktieners onder de 18 jaar bij drankcontroles in de horeca. „Fei telijk vragen we de tiener een strafbaar feit te plegen. Welke pe dagogische boodschap geef je jon geren zo mee? Hiermee geven we duidelijk het verkeerde voor beeld." De ombudsman is voor een actie ve rol van de overheid bij het te rugdringen van alcoholverkoop aan jongeren, maar vindt dat zij gebruik moet maken van andere middelen. Zoals meer controles door daartoe bevoegde ambtena ren en het inschakelen van meer derjarige tieners. De afgelopen tijd heeft de GGD West-Brabant in opdracht van ge meenten loktieners ingezet. De controles werden uitgevoerd in achttien West-Brabantse gemeen ten. Er zijn volgens een GGD-woordvoerder geen boetes uitgedeeld. „Dat was niet de be doeling. We wilden onderzoeken of de wet wordt nageleefd." Het gebruik van loktieners voor drankcontroles is omstreden. For meel gezien is de gemeente straf baar. In artikel 45 van de Drank en Horecawet staat dat het voor minderjarigen verboden is 'op voor het publiek toegankelijke plaatsen alcoholhoudende drank aanwezig te hebben of voor con sumptie gereed te hebben'. Door minderjarigen drank te laten be stellen - ook al raken ze de drank niet aan - lokt de gemeente hen uit om een strafbaar feit te be gaan. En uitlokken is strafbaar. Volgens Henny Sackers, hoogle raar bestuurlijk sanctierecht aan de Radboud Universiteit Nijme gen, zou een rechter kunnen oor delen dat de gedraging weliswaar strafbaar is, maar dat de wetsover treder niet de bedoeling had om een strafbaar feit te plegen, zoals bijvoorbeeld bij noodweer. „Maar er zit iets kriebeligs in een over heid die kinderen aanzet de wet te overtreden", aldus Sackers. „Bo vendien moet een overheid zich realiseren dat er risico's kleven aan bewijs dat op deze manier wordt vergaard. Een rechter kan het afkeuren." Zijn conclusie: „Je kunt beter zorgen dat je meerder jarigen inzet die er jong uitzien." Directeur Wim van Dalen van het Nederlands Instituut voor Al- cholbeleid STAP, dat de controles voor de GGD uitvoert, is het on eens met de uitspraak van Kinder ombudsman Mare Dullaert. Hij vindt het inzetten van loktieners wél verantwoord. Volgens Van Dalen gaan de tie ners namelijk op pad met duidelij ke instructies. „Wij voeren dit soort onderzoeken aan de lopen de band uit en hebben er zorgvul dig met juristen over overlegd." Begin 2014 ontstond ophef in de gemeente Utrecht toen bleek dat ze loktieners had ingezet voor controle op naleving van de wet. De gemeente stopte met de con troles en liet de zaak uitzoeken door de Universiteit van Utrecht. In oktober van hetzelfde jaar her vatte de gemeente Utrecht de con troles, maar ze zette daarvoor en kel nog meerderjarige tieners in. Voor zover bekend heeft tot nu toe nog niemand aangifte gedaan tegen een overheidsinstantie over deze handelswijze. Het verkeer op de provinciale weg Deventer-Holten, ook be kend als Holterweg of N344, raast met 80 kilometer per uur door de kern. Twee drukke lokale wegen kruisen in de buurtschap met de Holterweg; ondertussen slaat het verkeer in de kleine kern ook nog af naar de plaatselijke Chinees, de garage en het pompstation. Langs de provinciale weg lopen twee fietspaden. Al dat verkeer pas seert en kruist elkaar. „Het is hier bijna elke maand raak", zegt Har leman. De buschauffeur woont met zijn gezin pal naast een van de twee kruisingen. Hij is vaak als eerste ter plekke om hulp te verle nen. Want als je een verkeersonge luk krijgt kan dat misschien maar het best in Oude Molen. Er wo nen niet alleen een buschauffeur, brandweerman en verpleegkundi ge, die beroepshalve ook al geoe fend zijn in hulpverlening. De buurtvereniging organiseert zelfs cursussen voor verkeersregelaars. De Holterweg staat al jaren be kend als gevaarlijk punt, erken nen ook de provincie Overijssel en de gemeente Deventer. Een jaar of vier geleden zijn er bij de kruisingen middengeleiders tus sen de weghelften gemaakt. „Dat helpt niet", zegt Mees Struijs, buurtbewoner en lid van het buurtcomité veiligheid N344. De politie berekende eind maart dat er de afgelopen vier jaar 41 onge vallen op de kruisingen op de Hol terweg en een kruising iets ver derop met de Spitdijk bij Bath- men zijn gebeurd; tien keer met li chamelijk letsel en eenmaal met een dode tot gevolg. En Oude Mo len telt nog steeds door. Struijs: „Vorige week was er een aanrijding op de ene kruising en eergisteren botsten op de andere kruising twee auto's op elkaar, www.dejongintra.nl/voorjaarsreizen c2,50eneve,,.^* Dat is althans hoe Wilco van Rooijen, bergbeklimmer en pool reiziger en vriend van de twee, op basis van luchtfoto's denkt dat de dramatische laatste minuten van Cornelissen en De Roo zijn verlo pen. Beide Noordpoolreizigers zijn sinds 29 april in het uiterste noorden van Canada vermist en hoogstwaarschijnlijk verdronken. Op luchtfoto's zijn hun sledes te zien, één in een wak en een ande re zo'n 20 meter verderop op het ijs. „Je ziet dat er tussen beide wakken een soort verbinding is, of was, het vriest snel weer dicht natuurlijk", aldus Van Rooijen die probéért te snappen hoe de erva ren poolreizigers zijn omgeko men. Van Rooijen denkt dat Cornelis sen als eerste door het ijs zakte. De poolhond van de twee is een halve wolf, die houdt het wel even uit Inzet van loktiener strafbaar door Ine Cup door Harry Hekkert OUDE MOLEN - Als John Harleman een harde knal hoort, weet hij met een hoe laat het is. Tijd om 112 te bellen, de zak met verkeershesjes te pakken en snel richting het zo veelste ongeval te rennen om te helpen. Het is routine geworden in buurtschap Oude Molen. De politie berekende dat er in vier jaar 41 ongevallen zijn geweest op de twee beruchte kruisingen volgende keer weer! Venetië, Veneto en Verona Achensee 10-daagse busreis 8-daagse busreis van €725 voor 569 van €489 voor 439 Vertrek: 8/6 Vertrek: 23/5,27/6 reiscode: ebate02 reiscode: ebach02 Heidelberg en het Odenwald Toscane te kust en te keur 5-daagse busreis 8-daagse vlieg-busreis van €349 voor 269 van €719 voor 679 Vertrek: 23/5, 6/6 Vertrek: 21/5,28/5 reiscode: eblud03 reiscode: evmds02 Het Alpbachtal en de Achensee Dalmatische Kust 8-daagse busreis 13-daagse busreis van €489 voor €439 van €839 voor 739 Vertrek: 6/6, 20/6 Vertrek: 25/5 reiscode: ebmst02 reiscode: ebpga02 Busreizen Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen Bel 0180-457 803 of ga naar uw ANVR reisburea - Reissom exd.€ 17,50 reserveringskosten, u vluchttoeslagen door Victor Schildkamp ROTTERDAM - Poolreiziger Mare Cornelissen zakte als eerste door het ijs. Zijn medereiziger Philip de Roo overkwam vervolgens hetzelf de, enkele meters verderop. Bei den konden in het water nog bij el kaar komen, hebben vermoedelijk geprobeerd in een drijvende slee te klimmen, maar tevergeefs. Wilco van Rooijen, poolreiziger Buurtbewoners Anita Habermann (links) en Yvonne Harleman verlenen zelf eerste hulp als er een ongeluk is in Oude

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6