Een plaquette met 3 5 namen herinnert bezoekers aan Haamstede vanaf maandag aan de slachtoffers die daar omkwamen in de oorlog. Initiatiefnemer Wim de Vrieze hoopt dat de plek mensen raakt. 8 SPECTRUM sen via deze plaquette wil meegeven." Vijftien van de 35 omgekomen slacht offers stierven tijdens de bombarde menten op Haamstede door de Engel sen op 5 januari 1945. Er waren vier kinderen onder hen. De broertjes Frans en Adri Prince waren slechts vijf en zes jaar oud toen ze die dag om kwamen. De Vrieze: „Het is nog steeds niet helemaal duidelijk waar om de geallieerden het centrum van Haamstede bombardeerden. Het lijkt net alsof ze zomaar wat deden, maar waarschijnlijk waren ze getipt dat de Duitsers zich daar in woningen had den verschanst. Helaas zijn door die onjuiste informatie veel onschuldige slachtoffers gevallen, maar het had den er nog meer kunnen zijn. Eind 1944 moesten 235 mannen het dorp verlaten om in Duitsland te werken als dwangarbeiders. Als zij waren ge bleven, waren er die dag waarschijn lijk nog veel meer slachtoffers te be treuren geweest." Drie slachtoffers lieten het leven in concentratiekampen, waaronder de 47-jarige Joodse Irma Jacobs in Sobi- bor in Polen. „Marien Zijta overleed in het Duitse concentratiekamp Buchenwald. Hij kwam daar terecht omdat hij een spotprent van Adolf Hitler had gemaakt. De verzetsmen sen Joost en Leendert Jonker uit Haamstede stierven eveneens buiten het dorp. Zij werden opgehangen in Renesse." De kennis die de nu 77-jarige De Vrie ze in de loop der jaren heeft opge daan, heeft hij op allerlei manieren verzameld. Door historische docu menten te raadplegen, maar vooral door met mensen te praten die de oor log meemaakten en nog altijd in de omgeving wonen. „Je hebt het meeste aan degenen die nu rond de 85 jaar oud zijn, mits ze zich alles goed herin neren. Die groep wordt steeds kleiner, maar er zijn er nog steeds best veel in leven. Zoals Maarten Dijkman. Hij woonde ten tijde van de oorlog als achtjarige jongen in het centrum van Haamstede en weet zich een hoop ge beurtenissen nog heel levendig voor de geest te halen." Dijkman werd in 1934 geboren in de Zuidstraat als zoon van een garage houder die met zijn 'grote mond' ter nauwernood aan de dood wist te ont snappen. Dijkman: „Mijn vader was een centraal figuur in Haamstede. Hij had als een van de weinigen in het dorp technische kennis en hij was bo vendien actief bij de brandweer. Dat, en het goede woordje dat de burge meester voor hem deed, hebben zijn leven gered. Op een dag werd hij opge pakt om te worden doodgeschoten. Ie mand heeft hem verraden nadat hij een belastende uitspraak had gedaan. Hij belandde in Middelburg, werd daar tien dagen lang geschopt en gesla gen totdat hij op zaterdag 16 septem ber 1944 werd vrijgelaten. Op zon dagochtend stond hij ineens weer op de stoep. Dat was een heel bijzonder moment. Diezelfde ochtend om 10.30 uur vlogen de eerste bommenwerpers van de geallieerden over. Dat maakte veel indruk op mij als kleine jongen. De lucht zag zwart van de vliegtui gen." De Vrieze is drie jaar jonger dan Dijk- Mijn vader werd opgepakt en zou doodgeschoten worden door de Duitsers In landen als Frankrijk kom je ze op talloze plaatsen tegen, kleine herdenkingsmonu menten die je doen terugden ken aan gebeurtenissen uit het verleden, zoals de Twee de Wereldoorlog. Amateur historicus Wim de Vrieze uit Haam stede bezoekt ze graag. „Het zijn plek ken die iets met me doen en dat ge voel wil ik met dit monument ook in Haamstede oproepen. „In totaal zijn 35 inwoners van Burgh-Haamstede gestorven tijdens de oorlog: 32 uit Haamstede en drie uit Burgh. Dat komt neer op twee pro cent van de bevolking van toen. Dat is, ook in verhouding met het doden tal in andere Schouwse plaatsen, erg veel. Uiteindelijk zijn die mensen toch gestorven om onze vrijheid te rug te krijgen. Dat is ook wat ik men- Zij stierven toen voor onze vrijheid door Wendy de Jong De vader van Maarten Dijkman, Kees Dijkman, (midden) op de Harley van een klant. Reproductie foto Ton Prince. De Dapperweg, nu 't Schoolplein, na de bombardementen op 5 januari 1945.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 69