Een stille tocht trok op 4 mei 1955 door Kwadendam- me om Andries de Koning te eren. Hij was in 1945, vlak voor de bevrijding, gefusilleerd. Op de hoek van de Witte Dam werd een plaquette onthuld. Zeventig jaar na zijn dood is het verhaal van deze verzetsstrijder bijna vergeten. 66 6 SPECTRUM DODENHERDENKING ndries de Koning, 1917-1945. In het ge denkboek van de Ee rebegraafplaats Bloe- mendaal staat een fotootje van hem. Een kop met raven zwart haar. Dries zou familie van Frans 'zwarte panter' de Munck kun nen zijn. Een Zeeuwse jongeman die in het zicht van de bevrijding in Am sterdam het leven liet. Geëxecuteerd door de Duitsers, samen met zijn oom Gerard de Koning. De hoofdstraat in Kwadendamme heet A. de Koningstraat. Op de hoek van 'zijn' straat met de Witte Dam is een stenen plaquet te in de gevel ge plaatst. Zeventig jaar na de bevrij ding is de herinne ring aan verzetsstrij der Andries de Ko ning letterlijk in steen gebeiteld. Het verhaal erachter ken nen slechts weinig dorpsbewoners nog. Dat steekt schril af bij het eerbetoon dat hem de eerste ja ren na de bevrijding ten deel viel. Andries de Koning. Ja, een verzetsheld, maar hoe en wat? Tot verdriet van neef Pier de Koning uit Goes, zoon van Adriaan jr., een jon gere broer van Andries. Sinds een paar jaar staat hij op 4 mei stil bij de herdenkingsplaat. In zijn eentje. Pier: „Ik ben zelf geboren in Kwaden damme, maar woon al bijna mijn hele leven in Goes. Toch hou je die band. Ik vond het altijd wel interessant. Dat monument. Die straatnaam. De A. de Koningstraat. Dat vervulde mij met een bepaalde trots. Hij was toch maar mooi mijn oom. Maar ja, op een gege ven dacht ik: je kan wel trots wezen, maar handel er ook dan naar. Een paar jaar geleden, besloot ik op 4 mei: 'Andries, volgend jaar ben jij aan de beurt'. De afgelopen drie dodenher denkingen ben ik met een bosje tul pen naar Kwadendamme gereden. Je kunt de bloemen er niet goed neerleg gen. Ik heb het bosje daarom maar met een stuk duct tape vastgeplakt." Wat deed Dries bij zijn oom Gerard de Koning in Amsterdam? Pier weet er nauwelijks iets van. Over de oorlog werd vroeger thuis weinig verteld. Piers tante Betje van Drunen-de Ko ning vertelde in 1997 aan journalist Leon Janssens in het Nieuwsblad voor de Bevelanden hoe haar broer Dries in Amsterdam terechtkwam. „Dries was een vrolijke flierefluiter. Alle oud-militairen kregen van de Duitsers een oproep om zich te mel den bij de Waffen SS in Den Haag. Onderweg daarnaar toe nam hij opzet telijk een andere trein en ging naar Amsterdam, waar hij bij oom Gerard terecht kwam. Daar is hij bij het ver zet gegaan. Hoe het afscheid op Kwa dendamme was, weet ik niet. Ik was niet thuis die dag. Wij wisten wel dat hij niet in Den Haag was, maar niet waar hij uithing. Later kwam oom Ge rard naar Kwadendamme en die heeft moeder verteld dat Dries in Amster dam was." Over wat Dries in de laatste drie jaar van zijn leven heeft gedaan, wist zus Betje niet veel meer te vertellen dan dat hij in het verzet zat. Dat was haar pas na de oorlog verteld. In Zeist woont Ann Steinman-de Ko ning. Ze is de dochter van Gerard, de oom van Dries. Ze is inmiddels 85 jaar. De herinneringen aan de jaren '40-'45 komen als filmfragmenten voorbij. „Ik had een verschrikkelijk dappere moeder. Ze wist dat van het verzetswerk problemen zouden ko men, maar toch was ze voor geen kleintje vervaard. Ze was een heel gastvrije vrouw. Zo kwam Dries bij ons terecht. Ik weet dat hij zoge naamd bij ons kwam logeren. Ik was Dat monument. Die straatnaam. A. de Ko ningstraat. Dat vervul de mij met trots. Hij was toch maar mooi mijn oom toen een jaar of dertien. Dries was een schat van een man. Een heel mooie man ook. Het was bij ons altijd een zoete inval. Er kwamen veel jonge verzetsmensen over de vloer. Ook om onder te duiken. Vogels van diverse pluimage." Haar vader Gerard de Koning (1899) was rond zijn twintigste uit Zeeland vertrokken om zijn geluk te zoeken in Amsterdam. Op 4 mei 1922 trouwde hij met de vijfjaar oudere Catharina van Dosselaar, een geboren Amster damse met een Zeeuws-Vlaamse va der. Ze krijgen twee kinderen: Jaco bus (Ko) en Antonia (Ann). „Mijn vader maakte de heerlijkste bonbons en had een winkel in de Indi sche Buurt. Hij was chocolatier. Een prachtig woord vond ik dat. In de oor log nam hij een baantje aan als nacht waker. Omdat die ook 's avonds en 's nachts moesten werken, had hij een vergunning om ook in Sperrzeit op straat te zijn. Vanuit de Hollandse Schouwburg kwamen joodse kinderen naar ons huis. Die werden dan na een tijdje naar een onderduikadres gebracht. Ik vond het wel jammer dat ze niet mochten blijven. Ik droom er af en toe nog van, dan probeer ik me de na men te herinneren. Ik heb tijdens de oorlog met niemand gesproken over wat zich bij ons thuis afspeelde. Daar ben ik nog trots op." „Mijn vader was erg fel. Gerard blijkt inderdaad een harde jongen: 'De Ko ning liet in zijn woning aan de Van Rensselaerstraat regelmatig wapenin structies houden, was betrokken bij het plegen van sabotage met spring stoffen, nam deel aan verschillende overvallen en werd - bekend als door tastend en nergens voor terugdein zend - belast met het liquideren van voor het verzet gevaarlijke personen', zo is over Gerard te lezen in het Ge denkboek Eerebegraafplaats Bloemen- daal, waar neef en oom De Koning naast elkaar liggen begraven. Over Dries wordt vermeld: 'De Ko ning was betrokken bij overvallen op distributiekantoren, het opgraven en vernielen van telefoon- en telegraafka- Zeeuwse verzetsstrijders in Amsterdam Gerard de Koning Andries de Koning door door Theo Giele s Ann Steinman-de Koning, dochter van Gerard de Koning en nicht van Andries Andries de Koning (1917) kwam uit een groot, arm katholiek gezin. Bij het uitbreken van de oorlog was hij dienstplichtig soldaat. Na de capitula tie keerde hij terug naar zijn ouderlijk huis aan de Vreelandsedijk in Kwaden damme. In 1942 riep de Duitse bezet ter alle oud-militairen op om zich te melden voor krijgsgevangenschap. De ongehuwde Dries dook onder bij zijn oom Gerard (1899) in Amsterdam. Deze oom zat diep in het verzet en Dries raakte er zo ook in verzeild. Op 6 maart 1945 werden de twee opge pakt. Op 31 maart werden ze, met drie anderen, gefusilleerd als repre- saillle voor een aanslag in Groningen. Pier de Koning Voor de 140 mensen, onder wie Ge rard en Andries de Koning, die in de laatste maanden voor de bevrijding zijn geëxecuteerd op de fusillade plaats Rozenoord in Amsterdam staat een monument aan het Ceasar Wil lem Ittmanpad. Dit pad is vernoemd naar een andere Zeeuw die daar het leven heeft gela ten. Ittman (1914) was de zoon van de huisarts van Brouwershaven. Hij werkte in Amsterdam als arts in oplei ding. Ittman zat in het studentenver- zet en bood medische hulp aan zieke en gewonde verzetsstrijders. Ittman werd op 7 februari 1945 geëxecu teerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 67