De kunst van het nooit vergeten kende 252.000 72.000.000* 61.000.000* Na de bevrijdingsfeesten maakt Neder land de balans op. De uitkomst is ont nuchterend. De oorlog laat het land straatarm achter. Samen de oorlog her denken en de vrij heid vieren. Zeventig jaar na de bevrijding lijkt dat heel vanzelf sprekend. Toch blijkt het doorgeven van deze tradities een he le kunst. 2 SPECTRUM Nederlandse bevolking mei 1945 8,9 miljoen 19,3 miljoen I 7.500 8.500 I 6.000 I 4.400 Totaal aantal slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog Deportaties, bombardemen ten, beschietingen, honger, evacuaties, de Jodenvervol ging, gedwongen tewerkstel lingen en plunderingen. De oorlog heeft diepe sporen nagelaten in Nederland. Sommige littekens zijn zeer zichtbaar. Walche ren, Schouwen-Duiveland en Tholen gaan vrij wel helemaal schuil onder water. Niet alleen Zeeland staat blank: dezelfde watervlakten be dekken de Betuwe en de Ooijpolder, het stroom bed van de IJssel ten noorden van Zwolle, een groot stuk land tussen Groningen en Delfzijl en de Wieringermeerpolder. Het moedwillig opbla zen van dijken heeft 260.000 hectare, bijna 10 procent van Nederlands totale oppervlakte, on der water gezet. Het zal het nog jaren duren voor de grond weer gebruikt kan worden. Er staat nog maar weinig vee in de overgebleven weilanden. Paarden (112.000), koeien (240.000) en varkens (294.000) zijn massaal door Duitsers en geallieerden in be slag genomen, opgegeten door de hongerende burgers of omgekomen door oorlogsgeweld. De inundaties en de decimering van de veesta pel vormen een fikse dreun voor de economie, die dan nog grotendeels op landbouw draait. Duidelijk te zien is welke delen van Nederland met geweld werden teruggepakt van de Duit sers. Zeeland, Brabant, Limburg en Gelderland hebben de meeste gevechtsschade. In elk dorp of stad in die provincies staan platgeschoten, ge bombardeerde en uitgebrande gebouwen. Sommige streken zijn totaal verwoest. Zoals rondom de corridor die de mislukte bevrijdings operatie Market Garden in september 1944 door Zuidwest-Nederland trok en rondom Delfzijl. Arnhem en Nijmegen zijn misschien wel de twee zwaarst beschadigde Nederlandse steden. Tijdens de oorlog is bijna een vijfde deel van de Nederlanders, een kleine twee miljoen mensen, ontheemd geraakt. Honderdduizenden mensen zijn in mei 1945 onderweg terug naar huis. Het zijn met name Nederlandse arbeiders, die ge dwongen in Duitsland moesten werken (meer dan 600.000 mensen) en oorlogsevacués: tien duizenden burgers die tijdens het laatste oor- Twee minuten stilte op 4 mei. De kransleggingen op de Dam in Amsterdam, live uitgezon den op televisie. Het ontsteken van het bevrijdingsvuur op 5 mei, Bevrijdingsdag. Wageningen, stad van de bevrijding, waar estafettelopers uit heel Nederland 's nachts al het bevrijdingsvuur ophalen en waar overdag het défilé is met oorlogsveteranen. Het zijn rituelen die onwrikbaar lijken vast te staan sinds het einde van de Tweede We reldoorlog. Maar niets is minder waar. Ze ventig jaar na de bevrijding blijkt dat her denken en vieren een kunst is. Elke genera tie vindt deze kunst opnieuw uit. Ook de huidige periode valt in zo'n over gangsmoment. Een generatie die de Twee de Wereldoorlog als volwassene meemaak te en er ooggetuigenverhalen over kan ver tellen, valt de komende jaren weg. 'Kom vanavond met verhalen' heet daarom de toekomstvisie die het Nationaal Comité 4 en 5 Mei heeft gepresenteerd. Elke genera tie kent haar eigen 4- en 5-meiherinnerin- gen. Zo ook comitévoorzitter Joan Leem huis-Stout. „Als meisje maakte ik op de vrije vijfde mei mozaïeken van hyacinten bladeren", herinnert ze zich haar jonge ja ren in de jaren vijftig en zestig. De belangstelling voor de oorlog piekt mo menteel. De oorlogsmusea, groter en profes sioneler dan ooit, verwelkomen steeds meer publiek. Het fenomeen 'slagveldtoe- risme' raakt al ingeburgerd. Op 4 en 5 mei ontstaan overal in het land spontane her denkingen en feesten. Op scholen vertellen ooggetuigen nog één keer hun oorlogsver haal. Het nationaal comité zoekt manieren om die te registreren, opdat jongeren nog jaren van hun verhalen kunnen leren. Want de herinnering aan de oorlog mag niet vervagen, nu zich nieuwe generaties aandienen. In 1945 en 1946 waren de herinneringen vers en de emoties groot. Stille marsen gin gen vooraf aan de vrijheidsfeesten op Ko ninginnedag op 31 augustus 1945. In 1946 stelde de regering 5 mei in als nationale Be vrijdingsdag, de dag van de capitulatie in Hotel De Wereld in Wageningen. De toch ten lieten zien dat de rouw een eigen mo ment vroeg. In 1947 kwam 4 mei als natio nale herdenkingsdag erbij. Het invloedrijke oud-verzet had aangedrongen op de twee de dag. Rouwen en vieren tegelijk was on kies. In de nationale Bevrijdingsdag kwam al snel de klad. In Indië werd nog gestreden. Nederlanders keken in de wederopbouwja- ren bovendien liever de toekomst in. Tot Totaal bevolking mei 1940 Aantal Nederlanders dat omkwam in HEEL W02 (totaal, door maatregelen van de bezetter, oorlogsomstandigheden en gevechtshandelingen): Militairen bij gevechtshandelingen/ in Duits krijgsgevangenschap Slachtoffers Jodenvervolging: TTTTii'TT'fTl 02.000 Daling van de volksgezondheid: ijujnjiiiiii 50.000 Slachtoffers Hongerwinter'44-45: jij 16.000 Burgerslachtoffers van oorlogs- 30.000 handelingen door Duitsers en geallieerden: Nederlandse burgers ten gevolge van de arbeidsinzet in Duitsland Nederlandse vrijwilligers in Duitse dienst In gevangenissen en concentratiekampen in Duitsland (niet-Joden) Executies van Nederlandse burgers (nagenoeg allen illegale werkers) 2.000 Nederlandse burgers en militairen in Indonesië en Japan 25.000 Burgerslachtoffers: 50.000.000 Militairen: 22.000.000* Aan geallieerde kant (westerse geallieerden en Russen, militairen en burgers): As-mogendheden (burgers en militairen): 1 1 .000.000* en vernlsten"den De balans mei 1945 door Niels de Laat door Quirijn Visscher

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 63