Polderen loont ook voor een veiliger betaalverkeer Vrijheid IN HET NIEUWS 5 En het middenstuk van het basiskamp? „Dat was echt een drama. Overal lagen kapotte tenten en persoon lijke spullen. Er zijn toen twee hulpposten ingericht voor de ge wonden die daar door klimmers heen werden gebracht. Je had mensen met verwondingen, zoals breuken." Volgende week willen ze al weer beginnen met klimmen. Wat vind je daarvan? „Het zou niet mijn keuze zijn. Ten eerste geloof ik gewoon niet dat het kan. Het seizoen heeft zo veel vertraging opgelopen. De be voorrading is zo verstoord dat ik me afVraag of het lukt. Ik vind het ook ethisch niet helemaal chic als er net mensen zijn overleden. En veel van de sherpa's zijn ook echt bang volgens mij. Ik denk ook dat de gemiddelde sherpa dit als een signaal beschouwt dat de berg niet blij met ons is." Maar klimmers gaan toch sowieso Ww «tPS Het zou niet mijn keuze zijn om volgende week alweer te klimmen TOMMY WIERINGA door met klimmen als mensen over lijden op de berg. Is dat niet raar? „Ik weet het niet. Als er een auto ongeluk gebeurt, rijd je de volgen de dag daar ook weer langs met je auto. Iedereen die naar Everest gaat, weet dat je daar kan omko men en neemt dat risico vrijwil lig. Of je motief nou geld is of sportief, de afweging is vrijwillig. Bovendien hoor ik dat klimmers nu de ijswal overgevlogen wor den met een helikopter. Dat vind ik ergens niet tellen als je een stuk overslaat. Ik wil hem juist he lemaal beklimmen." Wat denk je dat dit betekent voor de toekomst van Everest? „Zelf denk ik dat de klimmersaan tallen binnen drie jaar wel weer hetzelfde zullen zijn als dit jaar, nadat klimmers het een paar jaar even aankijken. Ik denk ook dat er misschien wel een verschui ving ontstaat van de zuidkant naar de noordkant van het geberg te. Dus dat er meer klimmers naar Tibet gaan en minder naar Nepal." Waarom? „Na zo'n gebeurtenis zit de schrik er vaak wel in. Dan denken men sen dat de noordkant wel veiliger zal zijn. Maar als je de statistieken erop nakijkt dan is het ongeveer even moeilijk en gevaarlijk. Het blijft toch Everest, de hoogste berg van de wereld. Dat zal altijd klimmers aantrekken." Wanneer ben jij weer terug in Nepal vooreen nieuwe poging? „Haha, ja dit was al de vierde po ging. De eerste was in 2012 toen ik 250 meter onder de top moest terugkeren. En in 2014 was er een grote lawine. En dit jaar de aardbe ving. Mijn route ligt vol met hin dernissen. Ik denk wel 'hoe die per het dal, hoe mooier de piek die daarna komt'." R: ond 4 en 5 mei wordt de bevolking opgeroepen om te mediteren op het begrip 'vrijheid'. Wat betekent ze, wat is haar be lang? Het Nationaal Comité 4 en 5 mei organiseert deze publieke reflecties op oorlog en vrede, op tirannie en vrijheid. Het Comi té werd in de jaren '80 van de vorige eeuw door de rijksover heid ingesteld vanwege de afne mende belangstelling voor de dodenherdenking, en wordt nog altijd door haar gefinan cierd. Een overheidsinstituut dat de burger vraagt te reflecteren op het belang van vrijheid: een fij ne paradox, want het is diezelf de overheid die met de indivi duele vrijheid van de burger weinig op heeft. Guusje ter Horst, minister van Binnenland se Zaken, zei bij haar aftreden in 2010: „Ik ben van de school Vrijheid en privacy zijn eikaars lakmoesproef: zonder vrijheid geen privacy en vice versa die veiligheid stelt boven priva cy." En dat terwijl privacy nu juist zo'n exquise vrucht is van de in dividuele vrijheid. Het recht om niet gezien, gehoord en ge volgd te worden. Om geheimen te hebben en het leven in te richten zoals het je goeddunkt, zonder een staat die controleert of dat wel een juiste levenswij ze is, en zijn morele opvattin gen aan je opdringt. Vrijheid en privacy zijn eikaars lakmoesproef: zonder vrijheid geen privacy en vice versa. Waar veiligheid zwaarder weegt dan privacy, gaat contro le automatisch boven vrijheid. Dat is ruwweg het uitgangs punt voor het veiligheidsbeleid van alle westerse landen sinds 9/11, om het even van welke po litieke gezindte. De oorzaken en consequenties van zulk rigide veiligheidsdenken kunnen niet genoeg onderzocht en bekriti seerd worden. Telkens op nieuw, want het is die gedachte gang die het vrije westen ster ker bedreigt dan het Rusland van Poetin of de assassijnen van al-Qaeda of Islamitische Staat. In hun studie Aanslag op de vrij heid wijzen Juli Zeh en Ilija Tro- janow op de relatieve gevaren van moslimfundamentalisti sche aanslagen en het absolute gevaar van het veiligheidsden ken dat daaruit volgde. „De boodschap van dit soort aansla gen luidt niet: 'We zullen jullie vernietigen'. Ze luidt: 'We da gen jullie tot zelfvernietiging uit'. Terroristen hebben niet de macht onze rechtsstaat te verpletteren, onze waarden af te schaffen en onze maatschap pelijke en levensvormen te ver anderen. Ze kunnen ons alleen provoceren dat zelf te doen. Ze hebben onze medewerking no dig. Ze bedreigen ons met gevol gen die alleen wijzelf ons kun nen aandoen." Terrorisme als provocatie, waar tegen we maatregelen nemen die zich tegen onszelf keren: de analyse is helder en overtui gend. Laten we daarom op 5 mei 2015 opnieuw reflecteren op de vraag wat het woord vrij heid betekent, ditmaal niet in het licht van een bezetter die het land zeventig jaar geleden verliet, maar van de huidige overheid die onze vrijheid en privacy structureel onderge schikt maakt aan haar dubieuze veiligheidsbelangen. Terroristen hebben niet de macht onze rechtsstaat te verpletteren, onze waarden af te schaffen Het afgelopen jaar wisten crimine len 17 miljoen euro te verdienen door fraude met het betalingsver keer. In 2011 was het nog 92 mil joen euro die van de bankrekenin gen van particulieren verdween. „Die 17 miljoen is peanuts", zegt Ronald Prins, directeur van FOX-IT, een bedrijf gespeciali seerd in beveiligingssoftware. „Nederland zit in de wereldtop als het gaat om veilig internetban- kieren." Dat was in het verleden wel an ders. Nederland was er vroeg bij met internetbankieren en dat merkten de cybercriminelen ook. „Nederland heeft daardoor veel aanvallen van cybercriminelen ge had. Daar hebben we weer veel van geleerd en daarom lopen we nu voorop in beveiliging", zegt Prins. Dat is mede te danken aan de opstelling van de banken zelf. „In de beste poldertraditie heb ben de Nederlandse banken ge zegd: we gaan niet concurreren op veiligheid, maar samenwer ken", zegt Gijs Boudewijn, adjunct-directeur van Betaalvere- niging Nederland, een samenwer kingsverband van de Nederlandse banken. „We delen kennis. Als bank 1 wordt aangevallen en niks zegt, wordt bank 2 kort daarna op dezelfde manier aangevallen. Door de kennis te delen is de aan val op bank 2 mogelijk te voorko men of het is in ieder geval snel duidelijk dat er een aanval plaats vindt", legt Boudewijn uit. Een belangrijke oorzaak voor de daling van de fraudebedragen is de invoering van de EMV-betaal- chip op pinpassen. Die beveiligde chip heeft het skimmen van de passen onmogelijk gemaakt. „Tot nu toe is die chip veilig, maar je kunt wachten op het moment dat criminelen hem kunnen kraken", zegt Boudewijn. Na de invoering van de EMV-chip verlegden criminelen hun werk terrein naar de computer en pro beerden ze via nepmails achter klantgegevens te komen of instal leerden ze kwaadaardige software op de computers van gebruikers. Via die zogenoemde malware kon den ze de de rekeningnummers en pincodes van gebruikers be machtigen en de rekening plunde ren. Ook die vorm van fraude is vrijwel verdwenen omdat klanten weten dat ze niet op mails die zo genaamd van de bank afkomstig zijn, moeten reageren en omdat de banken sneller zien of er mal ware actief is. De volgende zorg is het toenemend gebruik van de smartphone voor betalingen. „Tot nu toe is daar geen misbruik van bekend. App's zijn moeilijk te in fecteren met virussen of malwa re", zegt Boudewijn. Volgens Prins maakt het ook niet zo veel uit of er via de computer of de smartphone gebankierd wordt. „We kijken vooral naar betalin gen. Zit daar een verdacht pa troon in? Op die manier proberen we fraude vroegtijdig op te spo ren en aanvallen te voorkomen." ZATERDAG 2 MEI 2015 aan mijn te trekken' Eric Arnold, bergbeklimmer door Peet Vogels I Sophie Hilbrand was als BN'er gisteren actiefin het zogeheten 555-Café, net als vele anderen, foto Rein van Zanen Nederland staat in de wereldtop als het gaat om de veiligheid van in- ternetbankieren. Vanuit de hele we reld komen banken daarom in Ne derland kijken hoe we dat voor el kaar krijgen. Het geheim is typisch Nederlands: werk samen en leer van elkaar. Een belangrijke reden voor daling van fraudebedragen is invoering van de EMV-be- taalchip op pinpassen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5