'We hadden helemaal niet door Ploumen ziet donaties dat het zo'n grote ramp was' ook als morele steun 4 IN HET NIEUWS NEPAL Bergbeklimmer Eric Arnold kwam met de schrik vrij. Een reuzelawine scheerde tijdens de aardbeving rakelings langs zijn tent. ^•$V&8jggm WlU - vV* HHa De Nederlandse bergbeklimmer Eric Arnold is onderweg naar huis. Tweehonderd meter vanaf zijn tent werd het basiskamp op de flanken van de machtige Mount Everest verwoest. Toch gaan er stemmen op om vol gen-de week het klimmen te her vatten. Goed om je veilig terug te zien in Kathmandu. Was het moeilijk om de berg weer af te komen „Het grootste probleem was uit de plaats Lukla weg te komen. Al le helikopters waren door de over heid gecharterd, voor de hulpver lening natuurlijk. Gelukkig ken den we van een beklimming van vorig jaar een kolonel uit India. Hoe hij het heeft gedaan weet ik niet, maar uiteindelijk kwam het goed en was ik binnen 1,5 dag te rug in Kathmandu." Waar zat jij precies „Een kilometer of drie bij het be gin van ons basiskamp vandaan. Van het basiskamp is denk ik 40 procent verdwenen. Het was enorm heftig. Als ik er goed over nadenk dat 200 meter van ons kamp gewoon alles vernietigd is, dat daar niets meer van over is, dan hebben we ontzettend geluk gehad. Ontzettend. En ik ben er zonder verwondingen vanaf geko men." Kun je vertellen wat jij die zaterdag hebt meegemaakt „Het was kwart voor twaalf 's middags en ik was rustig een boekje aan het lezen in mijn tent. In eerste instantie ging de tent schudden - het was slecht weer, dus ik dacht dat iemand de sneeuw van mijn tent afschudde. Maar daarna kwam de grond ge woon echt in beweging. Alsof ie mand aan mijn matrasje stond te trekken. Toen ik mijn hoofd naar buiten stak kondigde de lawine zich al met heel veel lawaai aan. Eigenlijk vanaf drie plekken, dat waren gigantische lawines. Het ge luid werd steeds harder en de la wines steeds groter. In eerste in stantie dacht ik dat het allemaal wel meeviel, we deden er niet te moeilijk over. We hadden hele maal niet door dat het middelste deel van het basiskamp was weg gevaagd." Wat gaat er dan door je heen „Lawines komen daar dagelijks naar beneden, meestal schrik je er niet van. Maar dit was echt groter. Toch had ik absoluut niet het idee dat dit een ramp zou worden of dat het ons zou raken. Onze expe ditieleider stond in de grote eet- tent en wenkte naar me om daar naar toe te komen. Halverwege werd ik door de drukgolf overval len. Ik was een paar seconden vol ledig mijn oriëntatie kwijt. Op dat moment dacht ik wel: wat ge beurt me nu?" Rick de Graaf (41) uit Huizen was met de bus op weg naar Pokhara maar strandde in een dorpje. Pas gisteren kon hij zijn zus een mail- tje sturen. „Dat was feest", zegt Linda de Graaf over de opluch ting na zijn bericht. Hij mailde zijn zus diverse details over de aardbeving: „Hij vertelde dat hij in de bus zat en dat de hele Hima laya begon te schudden. Alsof het landschap vloeibaar werd, schreef hij. Daarna zat hij in een dorpje, hij schreef niet welk, en kon een week helemaal niks. Hij blijft daar nu om mensen te helpen die hij vorig jaar heeft leren kennen in Nepal." De 19-jarige Pim Meijer uit Am sterdam, die inmiddels weer te rug is in ons land, vindt het niet heel vreemd dat er nog steeds zo veel landgenoten zoek zijn. Mis schien komt het niet eens bij hen op om contact op te nemen, denkt hij. „Waar ik was, in Annapurna, had den we helemaal niet door dat het zo'n grote ramp was. We voel den een lichte aardbeving en de stroom viel uit. Niemand die be sefte dat er een aardbeving was met duizenden doden. Ik ook niet. 'Dit gebeurt zo vaak', zei de plaatselijke bevolking, 'dit is Ne pal'. Sommige toeristen gingen tot mijn verbazing de volgende dag gewoon raften. Ze zeiden: we maken onze reis af." Pim besloot wel terug te keren en liep anderhalve dag tot hij in een gebied met elektriciteit was. Daar belde hij zijn ouders die al dagen ongerust bij de telefoon zaten. Uit eindelijk wist hij in Kathmandu te komen en via SOS Internatio nal kreeg hij een vlucht naar huis. AMSTERDAM - Op Giro555 was gis teren tot even voor 19.00 uur ruim 5,2 miljoen euro binnengeko men voor de slachtoffers van de aardbeving in Nepal. Dat werd be kendgemaakt op Radio 2. In het zogenoemde 555-Café in Amster dam was de hele dag aandacht voor de actie Nederland helpt Ne pal van de Samenwerkende Hulp organisaties (SHO). De actiedag ging van start met ruim 3,3 miljoen euro. Het precie ze bedrag om 18.50 uur was 5.224.018,60 euro. In heel het land hebben mensen en bedrijven inza- melacties georganiseerd. Minister Lilianne Ploumen van ontwikkelingssamenwerking noemde de opbrengst tot dan toe 'een fantastisch bedrag om mee te beginnen'. „In Nepal is gebrek aan alles", zei ze. „Water, voedsel, medicijnen, de ziekenhuizen zijn overvol. Heel veel mensen heb ben dierbaren verloren en weten zich geen raad. Zo'n bedrag is no dig om spullen van te kopen, maar er gaat ook morele steun vanuit van de Nederlanders aan de Nepalezen." Ploumen riep haar collega's in de ministerraad op om ook geld te storten op GU0555. „De Neder landse regering heeft al 4 miljoen euro toegezegd en we hebben een reddingsteam gestuurd. We doen wat we kunnen." PL^l^Tt-a 1 gSgg8&gffiiÊ^w BBMHBgfe^gggpi aaifi"- 'Alsof iemand matrasje stond door onze correspondent Devi Boerema Nepalese vrouwen en kinderen in een kamp in Kathmandu staan in een lange rij te wachten totdat zij hun dagelijkse hoeveelheid voedsel krijgen van het Nepalese leger. Zij verloren hun huizen en naasten tijdens de aardbeving van 25 april, foto Roberto Schmidt/AFP door Victor Schildkamp en Peter Groenendijk HUIZEN - Voor sommige mensen in het door de aardbeving getroffen gebied in Nepal was het lange tijd onmogelijk contact op te nemen met familieleden, die natuurlijk steeds bezorgder worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4