Stefan Küng imponeert in Ronde van Romandië 2 Dallinga tevreden over EK Boot en Van de Wiele zorgen voor één-tweetje 44 SPORT FINALE KNVB-BEKER Trainer (43) uit Huissen aast in bekerfinale op eerste prijs voor hem en zijn club Groningen. De Nederlander Bert-Jan Linde man (LottoNL-Jumbo) finishte als derde achter de Belg Jan Bake- lants. Hun achterstand op de win naar was bijna veertig seconden. De Zwitser Michael Albasini be hield de leiderstrui. Zijn voor sprong op de Italiaan Ivan Santaro- mita en de Brit Chris Froome is nog altijd twintig seconden. Stef Clement (op 0.44) en Robert Ge- sink (1.15) tellen ook nog mee in het klassement. Het startschot voor de etappe van La Neuveville naar Fribourg was nog maar net gelost toen de eer ste vier avonturiers, net als in de voorgaande dagen, al demarreer den. Küng behoorde meteen tot de vroege aanvallers, evenals Lin deman en Lieuwe Westra. Bakelants sloot niet veel later aan. Het snel gevormde zestal, niet ge- „Met een plaats bij de beste acht ben ik heel tevreden", meldde de Zeeuws Vlaamse hotelhouder. „Ik had zelfs nog kans op een plek in de halve finale maar speelde van morgen niet goed genoeg. Mijn te genstander, de Duitser Dirk Har- wardt, was net iets vaster dan ik. Waar ik het beste gevoel aan heb vaarlijk voor de gele trui, kreeg een voorsprong van ruim vijf mi nuten. Halfweg koers, met drie serieuze beklimmingen en veel regen, ver snelde Bakelants. Küng en Linde man konden volgen, Westra moest lossen. De Rus Pavel Kots- jetkov haakte ook nog aan. Toen de jonge Zwitser, die tevens suc cesvol is als baanwielrenner, 25 ki lometer voor de finish zelf aanzet te, bleven zij het antwoord schul dig. „Ik hou van regen en kou", ju belde Küng. „Ik had de mecanicien gevraagd er een ket tingblad met 54 tandjes op te leg gen." Pello Bilbao heeft gisteren de zesde etappe van de Ronde van Turkije gewonnen. De Spaanse wielrenner van Caja Rural reed in de finale bergop, na 184 kilometer koers van Denizli naar Selcuk, in gezelschap van ploeggenoot Hei- ner Parra naar de ontsnapte Co lombiaan Miguel Angel López toe en bleek de sterkste benen te heb ben. Hij kwam met drie seconden voorsprong op López als eerste over de streep. De Kroaat Kristijan Durasek fi nishte op 0.18 als zesde en nam de leiderstrui over van de Italiaan se veteraan Davide Rebellin. overgehouden was mijn overwin ning op die Turk." Dallinga presteerde in de poulefa se al prima. Dat hij daarna in het hoofdtoernooi Can Capak uit Tur kije versloeg met 40-33 en een moyenne van 1.600 was van grote klasse. De achtste finale overleef de Dallinga moeizaam tegen de Oostenrijker Karl Makik en toen stokte het feest in de kwartfinale tegen voornoemde Duitser. Met teamgenoot Steven van Acker (tweede individueel) ver loor hij als Team Verbrugge van de Spanjaarden Mata/Cuenca met 0-4 en won van de Duitsers Müller/Janzen. ZEIST - Erwin van de Looi (43) is sinds twee seizoenen hoofdtrai ner in het betaalde voetbal. Vorig jaar leidde hij FC Groningen via de play-offs naar Europees voet bal. En morgen kan hij al zijn eer ste hoofdprijs pakken, in de beker finale tegen PEC Zwolle. „Dat geeft me een trots gevoel, dat ik in mijn tweede jaar als hoofdtrainer in de finale van de KNVB-beker sta", zegt de oefen- meester uit Huissen. „Dat we vo rig seizoen de play-offs wonnen, was heel mooi. Maar de bekerfina le is toch van een andere orde. Het gaat nu om iets tastbaars. Het zou fantastisch zijn die te win nen. Niet alleen voor mezelf, maar voor iedereen. De staf, de spelers, de supporters." Van de Looi voetbalde bij RKH- W, Vitesse 1892, Vitesse (1991- 1997), Den Bosch, NAC, Stuttgar- ter Kickers en FC Groningen. Bij die laatste club begon hij als trai ner. Eerst van de beloften, daarna als assistent bij het eerste elftal en nu dus als hoofdcoach. „Voor mij persoonlijk wordt het de eerste bekerfinale waar ik ac tief bij betrokken ben", zegt Van de Looi. „Als trainer of speler heb ik nooit zoiets meegemaakt, ook niet in de jeugd. Vier jaar geleden was ik als neutrale toeschouwer in De Kuip bij de finale tussen FC Twente en Ajax (3-2 voor Twente na verlenging). Dan zie je aan bei de kanten die supportersgroepen. Een schitterend gezicht. Dan wil je dat zelf graag een keertje mee maken." De bekeraspiraties waren dit sei zoen in Groningen al vroeg aan wezig, mede door het succes van de voorgaande winnaars: AZ (2013) en PEC Zwolle (2014). Pro vincieclubs, een categorie waar toe ook FC Groningen behoort. Van de Looi: „De beker leefde bij ons al vanaf het begin van het sei zoen, ook door dat wat PEC en AZ de laatste jaren hebben gepres teerd. We hebben elke keer in de sterkst mogelijke samenstelling gespeeld. De traditionele topclubs lagen er dit seizoen al vroeg uit, dus dan weet je dat de kansen voor de andere clubs toenemen." FC Groningen stond één keer eer der in de finale. In 1989, toen PSV met 4-1 te sterk was. Dat is wel op vallend: de FC is een bolwerk in de provincie Groningen, de club speelde regelmatig Europees voet bal, maar de trots van het noor den won nog nooit een hoofd prijs. Net als zijn trainer dus. „Ik kom zelf niet uit Groningen en ben nog niet zo lang bij deze club", zegt Van de Looi, toch al weer sinds 2008 werkzaam in de studentenstad. „Maar je merkt aan alles dat de mensen hunkeren naar de beker. De prijzenkast is nog leeg. Ik merk het aan de hele stad, aan de mensen in de provin cie. Het is de laatste tijd drukker op de trainingen, ik heb meer in- terviewaanvragen gekregen. De honger naar sportief succes is enorm groot. We hebben al veel stappen gezet en hebben er nog één te gaan." Die laatste stap moet morgen plaatshebben in een ongetwijfeld sfeervolle Kuip. Het mooiste sta dion van Nederland is met ruim 46.000 toeschouwers uitverkocht. Beide finalisten hadden weinig moeite de 18.000 tickets te slijten. Vanuit Groningen rijden 250 bus sen met fans in colonne naar Rot terdam. „Dat er zoveel supporters meegaan, is prachtig om mee te maken. Ik wil ook wel dat de spe lers er iets van meekrijgen wat er allemaal gebeurt. Daar kun je energie uit halen." Voor de halve finale, thuis tegen Excelsior (3-0), werd de spelers groep geïnspireerd door Arjen Robben. De wereldster sprak de voetballers van zijn eerste prof club toe in een videoboodschap. „Hij is een speler die weet hoe het werkt in beslissende wedstrij den en hij heeft ervaring met het spelen met finales. Wie weet heb ben we deze keer ook wel weer wat verzonnen. Dat zijn leuke din gen die erbij komen, maar ze zul len niet doorslaggevend zijn. PEC weet wat er bij zo'n finale komt kijken en wij zijn heel hongerig. De finale zal beslist worden door de vorm van de dag, het omgaan met de spanning en bepalende momenten in de wedstrijd." Bij de start van de eerste manche kwam Boot als vierde weg. In de tweede ronde had hij de leiding echter al overgenomen van snel- starter Dylan Verleysen. In het wiel van Boot was een andere Zeeuw meegeslopen: Jordi van de Wiele uit Sint Jansteen. Enkele ronden bleef deze situatie ongewijzigd, toen maakte Van de Wiele een foutje en viel terug naar de vierde plaats. In het reste rende deel knokte Van de Wiele zich terug in het wiel van derde man Bryan Engelen en passeerde deze. Tweede man Verleysen was te ver weg om te achterhalen. In de tweede manche pakte Boot al in de eerste bocht het initiatief en liep steeds verder weg bij de rest. Opnieuw lukte het Van de Wiele om de tweede plaats te ver overen en dit keer kon hij hem ook behouden. Darmee werd hij tweede in de dagklassering. „Ik wist dat ik goede kansen had om te winnen maar dat geeft ook meteen wat druk. Ik ben dik tevre den want met deze zege heb ik mijn koppositie in het klasse ment ook meteen wat verste vigd", aldus winnaar Boot. Bij de beloften behaalde de vijftien jarige Stan Brons uit 's-Heer Abts- kerke een eerste en een tweede plaats, genoeg voor de dagwinst. Van de Looi wil iets tastbaars FRIBOURC - Stefan Küng heeft giste ren grote indruk gemaakt in de Ronde van Romandië. De 21-jarige Zwitserse wielrenner van BMC, die wordt gezien als de Fabian Cancella- ra van de toekomst, reed in de slot fase van de vierde etappe met veel vertoon van macht weg uit een kopgroepje van vier en kwam na 170 kilometer koers solo over de eindstreep in Fribourg. door Joop van den Oudenhoven BRANDENBURG - Het Europees kam pioenschap driebanden klein indivi dueel zit erop. Met team Verbrug- ge heeft Berry Dallinga uit Sluiskil nog een waterkans op de kwartfina les. door Gerard Borgman Het is voor FC Groningen de tweede keer dat het in de finale staat om de KNVB-beker. In 1989 speelden de Gro ningers tegen PSV. De Eindhovenaren wonnen toen met 4-1 door Herman Heuvink AXEL - Op het RES-circuit in Axel werd gisteren een nationale motor crosswedstrijd van België verreden. Bij de inters telde de wedstrijd mee voor de Challenger Trophee. Bij de Inters MX 2 deed Mark Boot uit Burgh-Haamstede goede zaken. De KTM-rijder schreef beide man ches op zijn naam. Warner Hahn (midden) met de twee andere PEC Zwolle-keepers Kevin Begois (links) en Boy de Jong (rechts) tij dens de training ter voorbereiding op de bekerfinale tegen FC Groningen, foto ANP/Proshots

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 47