Zoon van veteraan niet naar bevrijding 'Dat we niets geroken hebben, onvoorstelbaar' rt We hebben Jörk vaak gevraagd hoe het met zijn moeder was IN HET NIEUWS 3 EINDHOVEN - Makkelijk om begrippen in het hoofd te stampen en ook nog eens leuk om te zien. Online lessen van écht interessante 'leraren'. Thomas: „Ik vroeg een klasgenoot om een sa menvatting voor geschiedenis, maar hij kwam met filmpjes van een docent op YouTube. Hartstikke handig." De hoofdrolspeler in deze geschiedenis filmpjes is misschien wel 's lands bekendste YouTiibe-docent: Joost van Oort van het Sint Joriscollege in Eindhoven. Middelbare scholie ren draaien zijn filmpjes grijs. Op zijn kanaal staat uitleg over examentheorie die al meer dan 200.000 keer is bekeken. „Terwijl ik de filmpjes eigenlijk voor mijn eigen leerlingen heb gemaakt", vertelt de docent. Dat de filmpjes niet binnen de eigen klassen blijven, moge duidelijk zijn. YouTube-sterren als Van Oort zien hun kijkcijfers vlak voor de examens met duizenden per dag stijgen. „Ik kreeg zelfs een bericht van leerlingen uit Aru ba", aldus economieleraar Frans Bosma van het Alberdingk Thijm College in Hilversum. Tijdens de examenperiode draaien de kandida ten de instructies grijs. Op de internetsite kun nen de leraren precies zien hoeveel leerlingen op welke dag de instructies volgen. En daaruit blijkt dat de examenkandidaten het vaak op het laatste moment laten aankomen. „Eén of twee dagen van tevoren is er een enorme piek", constateert Arnoud Kuijpers, docent Ne derlands van het Candea College in Duiven én populaire YouTube-docent. De filmpjes zijn divers. In de meeste gevallen blijven de docenten buiten beeld en is slechts hun stem te horen. Ze laten sheets zien, film pjes, leggen begrippen uit of behandelen com plete examens. „Ze zijn leuk om te kijken", vindt Niels van Gijssel, die vorig jaar de aard- rijkskunde-filmpjes van Juf Kok keek voor zijn mavo- examen. Hij denkt dat hij het exa men beter heeft gemaakt dan wanneer hij de filmpjes niet had bekeken. „Ik kon vragen be antwoorden, omdat ik me de stof uit de film pjes herinnerde", concludeert de scholier. En dat horen de docenten zelf ook. Want on der de instructies kunnen de leerlingen reac ties achterlaten: „Bedankt! U sleept mij door het saaiste vak dat ik ooit heb gehad." En: „Lol, een 10 met behulp van dit filmpje." De YouTube-docenten zijn soms zo pupulair dat de paar live trainingen die ze houden snel uitverkocht zijn. Zoals alle 350 zitplaatsen voor Sieger Kooij, scheikundeleraar van het Amsterdamse Comenius Lyceum. Vorig jaar was het ook al een gekte: „Ze wilden na af loop op de foto en vroegen om handtekenin gen." Wat is nu toch het geheim van de YouTube- filmpjes? De docenten kunnen er slechts naar gissen. „Ze snappen de stof niet altijd als hun leraar het uitlegt en vinden het fijn om de uit leg van een ander te horen", verklaart Kooij. Het grote voordeel is dat de leerlingen de vi deo's zo vaak ze willen kunnen terugkijken. Bovendien weten de scholieren beter wat ze niet snappen en kunnen ze gerichtere vragen aan hun docenten stellen. Toch schuilt er ook een gevaar in de YouTube- filmpjes: gemakzucht. „Sommige leerlingen denken dat ze niet meer hoeven op te letten in de klas en hun boek niet meer hoeven te be kijken", merkt geschiedenisleraar Van Oort. De YouTube-docenten waarschuwen dat de scholieren zeker hun boeken niet moeten weg gooien. De video's zijn vooral een aanvulling en verduidelijking, geen vervanging. De YouTube-docenten kunnen de komende weken nog veel piekmomenten op hun kana len verwachten. Examenkandidaat Thomas moet de filmpjes voor aardrijkskunde en ge schiedenis nog goed gaan bekijken als de dag van de eindtoetsen nadert. „Dan kijk ik ge woon een keer of drie, want dan onthoud ik de stof beter", verklapt hij zijn tactiek. „Ik denk echt dat ik betere cijfers haal. Anders had ik mijn boeken al dichtgeslagen, nu be kijk ik toch nog even de video's." Rick Boon is geschiedenisleraar op een Avon Maitland District School in Stratford (Ontario). Hij verge zelt al jaren zijn vader, die als mili tair in 1945 Oost-Nederland hielp bevrijden. Vorig jaar gingen vader en zoon nog naar de herdenking van 70 jaar D-Day in Normandië. Dit jaar wilde Boon tien dagen vrij nemen voor herdenkingen in Hol ten, Wageningen en Apeldoorn. Het bestuur van de school stak er een stokje voor. Rick was genoeg op verlof buiten de schoolvakan ties geweest. Er was vast een ander familielid dat kon inspringen, al dus de schoolleiding. Er ontstond een heftige woorden strijd. Vader Art gaf aan niet zon der zijn zoon op zijn misschien wel laatste reis naar Europa te kun nen. Hij schamperde dat er geen respect meer was voor oorlogsvete ranen en kreeg de publieke opinie aan zijn zijde. De strijd werd voorpaginanieuws. Er volgden duizenden handteke ningen, een protestmars en zelfs de minister van Veteranenzaken mengde zich in de discussie. Alle maal tevergeefs, bleek donderdag tijdens een hoorzitting in het bom volle gemeentehuis. Het schoolbe stuur hield voet bij stuk, een laat ste smeekbede van Art Boon zelf ten spijt. De familie heeft noodge dwongen een andere oplossing ge zocht: kleinzoon Jamie (20) verge zelt opa bij de herdenkingsbijeen komsten; hij kreeg wel een paar da gen vrij. Jamie heeft een werkge ver die veteranen met respect be handeld: het Canadese leger. Er is geen respect meer in Canada voor veteranen, al dus de teleurgestelde oud-strijder Ard Boon. Tot tweeënhalf jaar geleden ging Jörk dagelijks op pad met zijn ge handicapte moeder Rosita. Naar de kapster, boodschappen doen, koffie drinken in de stad. Zij in de rolstoel, hij er achter. Maar sinds eind 2012 hebben de overige bewo ners van het appartementencom plex aan de Enschederstrasse in Gronau haar niet meer gezien. Woensdagmiddag werd duidelijk waarom. Getipt door de sociale dienst, die de situatie niet ver trouwde, vond de politie in het ap partement het stoffelijk overschot van de vrouw. Ze is vermoedelijk al in december 2012 gestorven, op 72-jarige leeftijd. De buren in het sjieke apparte mentencomplex hebben al die tijd niets gemerkt. Ze zijn ook twee dagen na de macabere vondst nog helemaal van slag. „We hebben Jörk vaak gevraagd hoe het met zijn moeder was, vaak gevraagd of we even op be zoek mogen. Hij zei altijd dat ze heel erg ziek was en geen bezoek wilde. En dan blijkt dit. Heeft ze al die tijd dood hiernaast gelegen. Dat hadden we toch moeten rui ken? Onvoorstelbaar!", zegt het be jaarde echtpaar, dat regelmatig contact had met de zoon. De politie zegt geen aanwijzingen voor een misdrijf te hebben. „Er wordt beweerd dat hij zijn moe der zou hebben beloofd altijd bij haar te blijven, altijd voor haar te zorgen. Bizar", aldus de buren, die de 50-jarige zoon typeren als 'een nette, zeer alerte man'. „Hij moet ziek zijn, psychisch. Maar daarvan hebben we nooit iets ge merkt." Het appartemencomplex waar Jörk jarenlang met zijn dode moe der woonde, heeft een luxe uit straling. De balkons aan de voor kant rusten op enkele zuilen, op de begane grond zitten een hon dentrimsalon en een elektronica winkel. Daarboven twaalf apparte menten, die behalve via de met marmeren tegels belegde trap ook bereikt kunnen worden met een lift. Het gebouw behoort tot de fraaiste aan de lange Enscheder strasse, die loopt vanaf Glaner- brug tot ver in de binnenstad van Gronau. Zoon Jörk en moeder Rosita wo nen er sinds het appartementen complex zeven jaar geleden werd opgeleverd. „Ze kwamen zo'n beetje gelijk met ons. We waren de eerste bewoners", zeggen de buren. Wasmachine, droger of vaatwasser kapot? ■feel: 0112 - 57- 24 27 AANG^RUG DE PAGTER ANTIEK INTERIEUR Herenstraat 9 Segeersstraat 8 MIDDELBURG KOOPZONDAG 3 MEI GEOPEND ZATERDAG 2 MEI 2015 Een 10 door een filmp j e op YouTube door Ellen van Gaaien Geschiedenisdocent Joost van Oort foto Koen Verheijden Vi B f door Harry Hekkert HOLTEN - Oorlogsveteraan Art Boon (90) uit Canada wil nog een laatste keer naar de herdenking van de bevrijding in Nederland ko men. Ondanks petities en verhitte discussies in Canada mag zijn bege leider, zoon Rick, niet mee. door Bert Hellegers GRONAU - De 50-jarige Jörk uit het Duitse Gronau wordt getypeerd als 'nette, zeer alerte man'. Toch woon de hij jarenlang samen met zijn do de moeder in huis. Buren van Jörk en zijn moeder www.aangeenbrugelectro.nl www.datrepareerikzelfwel.nl Markt 1* Kaai 53* Domburg Veere iedere zondag geopend www.dcpagtcrantickcnintcricur.nl „r HIEUW" iSCMf CO"11 mit histoid- DRINGEN DELEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3