I Avonturier eW €99,:., Judith schrijft brief aan Malala voor kinderlezing INC: Tour de stuwt omzet France horeca op 44 Malala is mijn heldin. Ze heeft iets heel erg dappers gedaan 44 Een laffe strategie waartegen een kleine groep agenten zich moest verweren PROCES TEGEN VERDACHTEN 'RENESSE' 30 ZEELAND Strafzaak tegen leeuwendeel van de verdachten aangehouden voor nader onderzoek en horen getuigen. zaterdag Donderdag hoorde ik in de auto op de ra dio een interview met een meisje dat net in Nederland was aangeko men vanuit Nepal. Haar verhaal was aangrijpend, ze was daar aan het backpacken en lag in een klein hotelletje toen het licht uitviel en de grond onder haar voeten was gaan beven. Ze was het hotel uitgerend en op advies van de lokale bevolking was ze met de rest van de gas ten tegen een boom aan gaan staan, weg van de bebouwing. Bij een boom ben je bij een aard beving blijkbaar veilig, omdat die met de grond meebeweegt. Apart, bij bliksem moet je juist niet bij een boom gaan staan, bij een aardbeving kennelijk juist wel. Dit Nederlandse meis je heeft het overleefd, maar had pas dagen later weer contact kunnen leggen met haar fami lie in Nederland. Er was geen bereik op de berg waar ze zat en geen satelliettelefoon in de buurt. Pas terug in de dichtstbij zijnde stad drong de ernst van de ramp tot haar door en kon ze haar familie berichten, die al die tijd het ergste had gevreesd. Nog steeds wachten familie en vrienden nu het lot van hun dierbare af. Daar moet je toch niet aan denken? Eerlijk gezegd hoop ik niet dat mijn kinderen van die avontu riers worden. Ik gun ze het aller beste, maar daar zou ik moeite mee hebben. De dochter van een vriend me zit op dit mo ment op Samoa, dat is echt aan het andere eind van de wereld. Samoa, hoe je kom erbij? Het klinkt voor mij als een enge ge slachtsziekte en het is zó ver weg dat als je verder door vliegt je alweer op de weg terug naar huis bent. Op Samoa hebben ze cyclonen, niets voor mij dus. Ik ben maar één keer buiten Euro pa geweest, en dat was tijdens een trip naar Istanbul. Daar kon je met een bootje van het Euro pese deel naar het Aziatische deel, twee uur later waren we weer terug. Aan mij zal nooit een groot avonturier verloren gaan. Aardbevingen, vulkaanuit barstingen, cyclonen, laat maar. Wij gaan van de week een paar dagen naar Drenthe. Dat is ver genoeg, want als je verder door rijdt kom je in Groningen; daar begint de ellende al. „Malala is mijn heldin. Ze heeft iets heel erg dappers gedaan. Ze mocht niet naar school, maar ze ging toch. Dat durft niet iedereen. Zij maakt de wereld beter." Judith, leerling van basisschool Binnen de Veste in Zierikzee, werd samen met vier andere Zeeuwse basisschoolleerlingen ge selecteerd om een tekst over vrij heid te schrijven. „De les begrij pend lezen ging over Malala. En ik had haar ook wel eens op televi sie gezien. Zo kwam ik erop. Ei genlijk was ik eerst niet zo met vrijheid bezig, maar door het schrijven van de tekst besef ik hoeveel vrijheid wij eigenlijk heb ben. Soms heb ik bijvoorbeeld geen zin om naar school te gaan en vroeg op te staan. Maar eigen lijk moeten we heel blij zijn dat -50% U dagen Sauerland incl. 3 x diner! we naar school mogen." Judith hoopt dat haar brief wordt opge stuurd naar Malala. „Dat zou echt geweldig zijn." Na de voordracht van Judith, houdt de Israëlische schrijver Da vid Grossman de 5 mei-lezing. MIDDELBURG - Negen maanden cel. Die straf eiste officier van jus titie Rob Rammeloo gisteren te gen vier Duitse mannen (20, 22, 23 en 33 jaar) die in de nacht van 12 april in Renesse geweld zouden hebben gebruikt tegen politie, be veiligers en burgers. De strafzaak tegen zeven anderen, die ook ver dacht worden van dat misdrijf, is aangehouden omdat de rechtbank de wens van hun advocaten voor meer onderzoek en het horen van getuigen toewees. De raadsman van de eerste vier verdachten wil de ook aanhouding maar de rech ters wezen dat verzoek af. De officier bracht naar voren dat niet getolereerd kan worden dat agenten en beveiligers, 'die ge woon hun werk doen', zo worden aangevallen als in Renesse is ge beurd. Volgens de officier gebeur de de aanvallen welbewust nadat agenten een Duitser probeerde aan te houden omdat hij een om stander had geslagen. „De groep bestond uit Ultra-supporters van de voetbalcub Schalke 04. Velen droegen een T-shirt met de tekst 'Durchbeissen Roten', als af scheidsgroet aan een collega-sup porter die de gevangenis in moet wegens ordeverstoring." De supporters, zo zei de officier, traden na de poging tot aanhou ding van die ene Duitser op als een soort gevechteenheid met spe ciale vechttechnieken. „Ze vielen de politie aan en trokken zich daarna terug in de groep. Een laf fe strategie waartegen een kleine groep agenten zich moesten ver weren. „Ook leken de geweldda digheden gericht op het uitschake len van de politiemannen. Een van de aanwezige agenten ver klaarde zich 'loslopend wild' ge voeld te hebben." Rammeloo zei ook dat lang niet al le schuldigen zijn herkend en ver volgd. „Anders zou het proces te gen dertig tot veertig verdachten worden gevoerd." Tijdens het pro- HOTELDEAL.NL/KRANT502 088-0331506 Dat meldt ING Economisch Bu reau in zijn jongste kwartaalbe richt. Grote evenementen als de Tour en Sail zijn goed voor 4 pro cent extra buitenlandse toeristen. En die moeten eten en slapen. In totaliteit maakt de horeca dit jaar een pas op de plaats, waar vorig ces kwam ook de verklaring van een van de bewuste agenten ter sprake. Hij meldde dat mogelijk driekwart van de ruim zeventig Duitsers aan het gevecht had deel genomen. Maar tijdens de zitting bleek ook dat de verdachten ogen schijnlijk 'normale' burgers zijn die studeren (fysiotherapie of in formatica) of werken (bejaarden verzorger). Een van hen werkt zelfs bij het Duitse Openbaar Mi nisterie en moet nu heel serieus vrezen voor zijn baan. De raadslieden hadden stuk voor stuk veel kritiek op de werkwijze van politie en OM. Vooral de ma nier waarop de verdachten in Bre da zijn geselecteerd roept bij hen veel vragen op. Ze heten duidelijk blijken dat mogelijke echte schul digen tijdens de selectieprocedu re in Breda niet zijn herkend en dat hun cliënten mogelijk niets hebben gedaan. Om die reden wil len ze dat agenten, beveiligers en Duitse medereizigers worden ge hoord als getuigen. Pas daarna kan volgens hen een eerlijk pro ces tegen hun cliënten worden ge voerd. De rechtbank ging in zeven van de elf gevallen mee in die wens ondanks dat Rammeloo pleitte voor direct afhandelen van de zaak. Geen van de verdachten was gisteren aanwezig. Volgens de raadslieden willen sommigen wel bij hun berechting aanwezig zijn om zich te kunnen verdedigen. De rechtbank doet 13 mei uit spraak in de zaak tegen de vier verdachten. Het is niet uitgeslo ten dat de rechtbank dan ook be kendmaakt dat ook in hun zaken er meer onderzoek nodig is om tot een veroordeling te komen. Het is nog niet bekend wanneer de andere verdachten daadwerke lijk terechtstaan. De rechtbank drong bij de officier van justitie aan op spoed bij de afhandeling van de zaak en beloofde zelf ook er vaart achter te zetten. jaar nog een omzetgroei van 4,2 procent werd geboekt. De nul groei wordt vooral veroorzaakt doordat consumenten op koopjes jagen. Restaurants en hotels zien steeds vaker dat gasten gebruik maken van kortingsacties. In de detailhandel gaat het dit jaar beter. Zowel de supermark ten als de nonfood-detailhandel zullen volgens ING een plus sco ren. Dat is vooral te danken aan de consument die meer vertrou wen heeft in de economie en nu sneller het geld laat rollen. Overi gens is detailhandel in Zeeuwse kustgemeenten voor een groot deel afhankelijk van toeristen. Maikel Harte Voor meer columns: www.pzc.nl/columns VLISSINGEN - De twaalfjarige Judith Smaal uit Zierikzee leest dinsdag in de Sint-Jacobskerk in Vlissingen een zelfgeschreven brief aan Mala- la voor. Zij verzorgt dit jaar de 5 mei-kinderlezing. Judith Smaal (12) Design hotel Sauerland •s 3 overnachtingen incl. ontbijt 3 x 3-gangen diner of buffet Gebruik saunafaciliteiten en Wi-Fi •s Tussen Schmallenberg en Winterberg '9 maanden cel voor Renesse' door Emile Calon Officier van justitie Rammeloo door Frank Balkenende voor meer informatie MIDDELBURG - Hoewel de horeca dit jaar geen omzetgroei zal boe ken, zullen vooral hotels wel profi teren van grote evenementen zoals de Tour de France, zoals de eerste etappe die 5 juli op Neeltje Jans eindigt. tot 50% voordeel Pullman showroom collecti 10 slapen meer v.d. Spiegelstraat 94, 4461 LN Goes Tel. 0113 - 65 06 72 www.slapenenmeer.nl Meer nieuws zie: www.pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 30