44 Bij een bank levert geld niks op. Met deze woning zet ik in op rendement van 2 a 3 procent WERKEN 23 mentenbond. „Sommige fondsen moet je bijvoorbeeld verplicht een aantal maanden aanhouden en andere zijn alleen op gezette tijden verhandelbaar." Door de zeer lage rente kan groen sparen ook interessant zijn, zegt De Jong. Groen sparen kent niet de risico's en kosten die bij groen beleggen komen kijken. Wie maximaal kan profiteren van het fiscale voordeel, kan soms beter uit zijn dan met 'normale' spaarre keningen. „De rentes op groen sparen zijn door de fiscale voorde len over het algemeen aardige middenmoters." Houd er wel reke ning mee dat je geld in veel geval len voor langere tijd vaststaat; bij voorbeeld een, drie of vijfjaar. Wie overweegt groen te gaan spa ren, moet de banken goed in de gaten houden. Op dit moment kan bij de drie grote banken die groen sparen aanbieden (ABN Amro, Rabobank en ING) geen geld meer worden ingelegd. Volgens ING komt dit door de grote belangstelling voor groen sparen. Lang hoeft die inlegstop niet te duren. ING verwacht dat klanten in de loop van het jaar weer groen kunnen sparen met belastingvoordeel. Boekestein kocht de woning in eerste in stantie als beleggingsobject. Op het vrij staande huis, waar hij zo'n 300.000 euro voor heeft betaald, rust geen hypotheek. Door een erfenis en de verkoop van zijn iet-bedrijf had hij geld over. „Ik had het ook naar een spaarbank kunnen brengen, maar dat levert tegenwoordig niks op. Met deze woning zet ik in op een rendement van 2 a 3 procent." Om dat rendement te behalen, gaat de wo ning een deel van het jaar in de verhuur. Boekestein maakt gebruik van een bureau dat alle huurzaken voor hem regelt. Dat bu reau vraagt een provisie van 30 procent. Veel, maar het betekent dat Boekestein geen omkijken heeft naar de verhuur. Boekestein kan zelfs de btw van 21 procent terugvragen. Daarvoor moet het huis wel 240 dagen per jaar beschikbaar zijn. Daar komt hij makkelijk aan, want hij verhuurt zijn huis sowieso tijdens alle schoolvakan ties. Dat levert de hoogste huuropbrengst op. Bovendien gaat hij zelf liever naar Zee land als het lekker rustig is, dus buiten de schoolvakanties om. Boekestein is van het type slimme levens genieter, zegt directeur Frank de Groot van Vakantie Makelaar. „Dat is iemand die graag in zijn eigen huisje komt, maar er ook voor kiest het gedurende een bepaalde periode per jaar in de verhuur te doen. Op deze manier kan de eigenaar het bezit van de woning kostendekkend of zelfs renda bel maken. De risico's zijn beperkt, boven dien is de kans op waardestijging groot." Vakantie Makelaar noemt zichzelf de grootste specialist in recreatief vast goed in Nederland. De Groot heeft ruim drieduizend recrea tiewoningen in de verkoop, waarvan de helft nieuwbouw. Volgens hem zijn er vier soorten kopers van recreatiewoningen. Naast de slimme levensgenieter is er de familiemens: hij of zij koopt een huisje louter voor eigen gebruik. Er is ook de particuliere belegger; die beoogt louter verhuur, maar heeft wel een bepaald gevoel bij de woning en het recreatiepark. Mocht het huis onverhoopt een keer niet worden verhuurd, dan vindt de eigenaar het niet erg er zelf te vertoe ven. Tenslotte is er nog de investeer der die slechts één ding belangrijk vindt: rendementsgarantie zonder dat hij zelf nog omkijken heeft naar het huis. De meeste kopers zijn empty nesters: echt paren van 60-plus, die geen kinderen meer in huis hebben. Toch gaat de gemiddelde leeftijd van kopers van een huis gestaag omlaag, signaleert De Groot. „Een snel groeiende groep zijn zzp'ers tussen de 30 en 35 jaar die hun pensioenopbouw in ei gen beheer willen hebben." Een andere trend is dat mensen goedkope re huisjes kopen dan vóór de crisis. Voor de crisis had de klant van De Groot gemiddel de 280.000 euro over voor een recreatiewo ning, nu schommelt dat bedrag rond de twee ton. Een klant brengt gemiddeld min stens 150.000 euro eigen geld in, bijvoor beeld verkregen uit een erfenis. Dat bedrag is onveranderd gebleven. „Daarom gaat een koop bij ons bijna altijd door: er zijn nooit problemen met de financiering." Door het toegenomen aanbod van goedko pe vliegreizen (budgetvluchten) wint ook het kopen van een recreatiewoning in het buitenland aan populariteit. Maar je pakt niet elke maand het vliegtuig om een week end te skiën in Oostenrijk. Boekestein is dan ook blij met zijn huis 'om de hoek'. GOEDKOOP KOPEN EN DAARNA OPKNAPPEN BTW TERUGVORDEREN ZATERDAG 2 MEI 2015 Op de overheidswebsite www.rvo.nl staat een overzicht van de erkende groene banken en instellingen. IDe afgelopen vijfjaar werkte ik voor een uitzendbureau, waarbij ik geen pensioen opbouwde. Ik heb nu weer een vaste baan met pen sioenregeling. Maar nu vrees ik voor een pensioengat. Wat kan ik doen? Heeft u een pensioengat, dan komt u in aanmerking om te banksparen voor extra pensioen. U zet dan periodiek een bedrag op een geblokkeerde reke ning bij een bank of verzekeraar. Het bedrag dat u op die rekening spaart, is vrijgesteld van vermogensbelasting. U betaalt pas belasting op het moment dat het geld wordt uitgekeerd. De ren tes liggen hoger dan op een normale spaarrekening, zeker als u het geld voor langere tijd kunt vastzetten. 2 Ik heb een lijfrentepolis afgeslo ten voor mijn pensioen. Kan ik deze later laten uitkeren als ik het geld op de einddatum nog niet nodig heb? Ja, dat kan. U kunt de ingangsdatum van de lijfrente uitstellen en uw kapi taal verder laten aangroeien. Maar let op: uitstellen kan niet onbeperkt. De oudedagslijfrente mag niet later in gaan dan 5 jaar na de AOW-gerechtig- de leeftijd, dus in 2015 is dat 70 jaar 3 maanden. Anders vervalt hij. Daarbij is het dan nog extra vervelend dat de Belastingdienst dan wel bij u op de stoep staat, omdat deze ervan uitgaat dat u het bedrag niet nodig heeft. U betaalt dan een belasting die kan op lopen tot 70 procent. 3 Ik ben 67 jaar en wil graag wat bijverdienen naast mijn karige pensioen. Mag dat? Ja, u mag onbeperkt bijverdienen als u AOW en pensioen ontvangt. Bijver diensten naast het pensioen mogen niet worden gekort op uw inkomen. Het zal helaas echter niet zo makkelijk zijn een baan de vinden als 67-jarige. Er kleven voor de werkgever namelijk nogal wat nadelen aan werknemers bo ven de pensioengerechtigde leeftijd. De pensioenpremie, die deels door de werkgever moet worden opgebracht, is erg hoog voor een 65-plusser. Daar komt bij dat werkgevers vaak meer vrezen voor de gezondheid van oude re werknemers. Daar staat tegenover dat u als oudere werknemer wellicht een schat aan kennis en ervaring mee neemt. Gerrit Boekestein kocht een tweede huis in Zeeland reageren? geld@depersdienst.nl Bijna de helft van de 110.000 recreatiewonin gen in Nederland bevindt zich op een recreatiepark. Dat blijkt uit een rapport uit 2014 dat Bureau Stede lijke Planning in opdracht van de NVM maakte. Veel parken met recreatie woningen zijn aan het ver ouderen, terwijl de consu ment steeds hogere eisen stelt aan kwaliteit en luxe. Renoveren van bestaande recreatiewoningen is de nieuwste trend. Verouder de huisjes kunnen vaak voor een lage prijs worden aangekocht, zodat geld overblijft om de woningen te moderniseren. De koop van een nieuw va kantiehuis is - in tegenstel ling tot de aanschaf van een bestaande recreatiewo ning - in beginsel belast met 21 procent btw. De btw kan worden terug gevorderd via verhuur, als tenminste sprake is van on dernemerschap. Daarvoor moet omzetbelastingnum mer bij de Belastingdienst worden aangevraagd. Inschrijven bij de Kamer van Koophandel is niet noodzakelijk. Om in aanmerking te ko men voor terugvordering, moet de woning minimaal 140 dagen per jaar voor verhuur beschikbaar zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 23