Groen sparen en beleggen met hulp van de fiscus 37 jaar in hetzelfde huis 22 WERKEN Een mooi rendement en een schonere toekomst: wie wil dat nu niet? Met die gedachte geeft de over heid fiscaal voordeel op groen spa ren en beleggen. Dankzij dat voor deel kunnen banken tegen een la gere rente geld uitlenen aan duur zame projecten. De overheid bepaalt of projecten in aanmerking komen voor fiscaal voordeel. Particulieren kunnen te recht bij door de overheid erken de groenfondsen en groene ban ken. Kortom: winst voor spaar ders, beleggers, duurzame onder nemers en het milieu. Fiscaal voordeel op groen sparen en beleggen bestaat sinds 1995, maar de afgelopen jaren werd het douceurtje flink ingeperkt. Mede door de afbouw van die fiscale prikkel zijn particulieren aanzien lijk minder geld gaan steken in fis caal vrijgesteld groen beleggen, zo blijkt uit cijfers van de Vereniging van Beleggers voor Duurzame Ontwikkeling (VBDO). In 2013 daalde het vermogen dat belas tingvrij groen werd belegd met maar liefst 40 procent. Toch kunnen groen sparen en be leggen met fiscaal voordeel nog steeds aantrekkelijk zijn, zegt Giuseppe van der Helm, directeur van VBDO. Zeker voor particulie ren die meer dan 21.330 euro (2015) vermogen hebben. Zij beta len boven die grens 1,2 procent vermogensrendementshefïing. Maar voor groen sparen en beleg gen bestaat een vrijstelling van 56.928 euro. Daarnaast is er nog een voordeel: een heffingskorting van 0,7 procent. Die mag je in mindering brengen op je belastba re inkomen. Ook geeft het fiscale voordeel niet alleen spaarders en beleggers een steun in de rug, maar ook de on dernemers achter de groene pro jecten. Van der Helm: „De over heid stelt strenge eisen waardoor deze groep ondernemers moeilij ker aan financiering komt." De rendementen op duurzaam en groen beleggen doen volgens Van der Helm niet onder voor de ren dementen op andere beleggingen. Dat blijkt keer op keer uit onder zoek. De rendementen op de be lastingvrije groene beleggingen zijn gemiddeld genomen wel iets lager, zegt Van der Helm. „Maar dat wordt dan weer gecompen seerd door het fiscale voordeel." Wie groen én belastingvrij wil be leggen, moet wel rekening hou den met enkele nadelen. Koersen kunnen - net als bij andere beleg gingen - dalen. Daarnaast zijn er kosten, bijvoorbeeld voor het aan- en verkopen van groenfondsen. Bovendien zijn groenfondsen minder makkelijk verhandelbaar, zegt Sandra de Jong van de Consu- Het bezit van vakantiehuizen groeit. Kopers zien een tweede huis als mooi beleggingsobject: tegen het rendement kan geen spaarrekening op. Heel even overwoog Gerrit Boekestein (69) uit Waalre een vakantiewoning aan een skipiste in Oostenrijk te kopen. Hij twijfelde, vooral vanwege de afstand. Uiteindelijk viel de ski-lief- hebber anderhalfjaar geleden voor de char mes van de Zeeuwse kust. Boekestein is im mers ook zeilfanaat. Samen met zijn vrouw kocht hij een huis op Waterrijk Oes- terdam, een gloednieuw recreatiepark met 54 woningen. In Nationaal Park Ooster- schelde, op de dam tussen Tholen en Zuid-Beveland. „Een ontzettend mooi ge bied vlakbij Tholen, met veel natuur én wa ter, op vijf kwartier rijden van ons huis." De Brabander stuitte min of meer bij toe val op Waterrijk Oesterdam. Door een file op de A58 reed hij om via de Oesterdam, toen zijn oog viel op het recreatiepark in aanbouw. Hij zette zijn auto aan de kant, nam een kijkje en was om. Boekestein is sinds juli vorig jaar eigenaar van een zes- persoons huis met drie slaapkamers, een grote woonkamer en een berging. De wo ning staat op ruim 500 vierkante meter ei gen grond, inclusief een eigen aanlegstei ger. Gerard: „Bijvoorbeeld naar Orlan do, Florida." Joke: „En de Dominicaanse Repu bliek. Luxe! Ik was nog nooit in het buitenland geweest toen ik Gerard leerde kennen. Omdat hij een Zwitserse moeder heeft, ging hun gezin elke zomer naar Zwitserland. Ik vond dat onvoor stelbaar chic." Gerard: „Ik heb door schade en schande geleerd met geld om te gaan. Mijn eerste onderwijzerssa laris jaste ik er snel doorheen. Jo ke moest vroeger regelmatig op de rem trappen als ik overbodige spullen wilde kopen." Joke: „Toen we gingen samenwo- GROOTSTE MISKOOP Joke: encyclopedie aan de deur, laatste delen nooit gekregen Gerard: Citroën GS (model be staat gelukkig niet meer) MOOISTE DROOM Joke: grote camper (reis op Zui dereiland van Nieuw Zeeland). Gerard: reizen door Argentinië nen, deelden we meteen één re kening. We zijn in gemeenschap van goederen getrouwd. Een kwestie van vertrouwen." Gerard: „Belastingpapieren invul len is voor ons een fluitje van een cent." Joke: „Van het geld dat we over houden, wil ik graag een sociale bijdrage leveren." Gerard: „We vinden het belang rijk goede doelen te ondersteu nen, maar ze hoeven echt niet te bellen." Joke: „Dat gebedel vind ik een in breuk op mijn privacy. Verder ge ven we ons geld graag uit aan rei zen met de kinderen. We maak ten met zijn allen een rondreis door Marokko." Gerard: „Als ik 65 word, nemen we de hele club weer mee. Tij dens reizen word je vaak gecon fronteerd met verschillen tussen rijk en arm. Als dat een beetje in balans zou zijn, zou de wereld vrede meer kans krijgen." Joke: „In de niet-materiële we reld is er zo veel wat gelukkig kan maken." Joke: „Zo fijn dat al onze kinderen werk vonden dat hen past. Arts, ste wardess, verpleegkundi ge, truckchauffeur." Gerard: „Onze zoon woont nog thuis." Joke: „Omdat hij bij de vrij willige brandweer in Abcou de zit, moet hij dicht bij de kazerne wonen. En hij kan geen huurwoning vinden." Gerard: „Hij moet kostgeld beta len; 130 euro per maand." Joke: „Niet veel en we hebben dat geld niet nodig, maar ik vind het opvoedkundig gezien belang rijk dat kinderen een bijdrage le veren." Gerard: „Onze huur is 647 euro. Het is zo laag doordat ik hier al 37 jaar zit." Joke: „Waarom zou je dan een koophuis willen? Bezit wordt so wieso steeds onbelangrijker voor ons. Ik ben heel eenvoudig opge voed. We hadden thuis acht kin deren. Kleding kreeg ik van nichtjes." Gerard: „Wij hadden het breder, maar ik ben wel opgevoed met de regel dat je alleen iets koopt met geld dat je hebt." Joke: „Je moet nooit boven je stand leven. Toen we vier stude rende kinderen hadden, moesten we op ons geld letten, alles moest basic. Ik heb meegemaakt dat ik nog maar een rijksdaalder in mijn portemonnee had. Maar hoe minder geld je hebt, hoe be ter je ermee kunt omgaan. We wilden de kinderen de gelegen heid geven hun talenten te ont wikkelen. Ze zagen dat wij hard werkten, dus dat deden zij ook. We gingen wel altijd met zijn allen naar het buitenland op va kantie, met de caravan." Gerard: „We zijn verwoede kam peerders." Joke: „Gezien onze leeftijd mag dat nu wat comfortabeler." Gerard: „We inspecteren ook campings voor de ACSI, voor een vergoeding. Leuk om te doen." Joke: „En met onze dochter die stewardess is, vliegen we tegen woordig soms mee. Dan bezet ten we onverkochte stoelen te gen een gereduceerde prijs." door Irene van den Berg Vragen over de geldkwestie in deze rubriek kunt u sturen naar geld@depersdienst.nl Wij proberen in de volgende aflevering antwoord te geven. Tweede woning als spaarpot door Jeroen Kreule foto Getty Images In deze serie vertellen stellen hoe ze omgaan met geld. Gerard en Joke wonen in een huurhuis in Abcoude. Ze hebben drie dochters van 31,29 en 28 en een zoon van 25. door Edith Andriesse foto Marco Okhuizen Joke Peelen (62), verpleegkundige Inkomen: 1.500 euro netto Gerard Peelen (63), directeur basisschool Inkomen: 2.800 euro netto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 22