PZC Va 7 Wisselen van energieleverancier is al langere tijd heel simpel. De verzekeraar opzeggen voor een overstap naar een ander was vaak lastig, maar is inmiddels ook eenvoudig. En lucratief! TIPS BIJ HET BEEINDIGEN Jlplv A POLIS Ongewenst verzekeringscontract In 2009 introduceerde het Verbond van Verzekeraars een gedragscode voor het beëindigen van een verzeke ring. Bijna alle verzekeraars in Neder land zijn lid van het Verbond van Ver zekeraars en verplicht zich te houden aan de gedragscode. Die houdt in dat de verzekeraar een verzekering die vóór 1 januari 2010 is afgesloten dit contract niet meer mag verlengen zonder het je te laten weten. Als con sument kun je nu na het eerste jaar je contract elk moment opzeggen, met een opzegtermijn van een maand. Vóór 1 maart 2010 hanteerden verzeke raars soms standaard contracttermij nen van vijfjaar. Dankzij de gedrags code zit niemand meer ongewenst vast aan een contract van vijfjaar. Dubbele handtekening In één situatie kan je verzekeringscon tract wel langer duren dan een jaar: als je als klant een zogeheten dubbele handtekening zet onder het contract. Met deze extra handtekening beves tig je dat je op de hoogte bent dat het contract langer dan een jaar duurt en dat je die niet tussentijds kunt opzeg gen. Daartegenover staat dat de verze keraar vaak een korting geeft. Zoals Hema, die vorig jaar vier gratis win terhanden inclusief montage aan bood bij een autoverzekering met een looptijd van twee jaar. „Ik toen wat premieberekeningen gemaakt", zegt Rogier Schaper. „De autoverzekering met de winterbandenactie was voor mijn auto 20 euro per maand duurder dan de gewone verzekering van de Hema. Over twee jaar scheelde dit bijna 500 euro. Vergeleken met één van de goedkoopste andere verzeke raars was het verschil zelfs 45 euro per maand. Dit laat maar weer zien dat gratis niet bestaat." Dagelijks opzegbaar Door de gedragscode zit je hoogstens eenmalig vast aan een jaarcontract. Daarna kun je dagelijks, met een op zegtermijn van één maand, je con tract opzeggen. Er zijn steeds meer verzekeraars die hier nog flexibeler mee omgaan. Bij hen kun je dagelijks en zonder opzegtermijn je verzekering opzeggen, zelfs in het eer ste jaar. Voorbeelden zijn: ANWB, Bo- vag, Hema, Ohra, onna-onna, Polis- VoorMij, United Insurance en Verze- keruzelf.nl. De verzekering opzeggen kan via de overstapservice van je nieu we verzekeraar, via je online verzeke ringsdossier of met een e-mail naar je verzekeraar. Sommige verzekeraars willen een ondertekende opzegbrief. Op internet kun je zulke opzegbrie ven vinden. Je hoeft ze alleen nog maar in te vullen, uit te printen en op te sturen. Na het opzeggen, krijg je vooruitbetaalde premies terug. Addertje onder het gras Voor beëindigingskosten (royements kosten) zijn nog geen richtlijnen en wetgeving. Verzekeraars kunnen die vragen, maar de meeste rekenen wei nig of geen kosten. Michel Walraven van vergelijkingssite Independer: „De beëindigingskosten zijn bij de meeste verzekeraars beperkt, meestal rond 5 euro. Bij autoverzekeringen bestaan die kosten onder meer uit het aan- en afmelden van een kenteken." Uit on derzoek van de Consumentenbond en Moneyview blijkt dat London met 27,47 euro de hoogste royementskos ten rekent. Maar Bovag, Polis Direct, Kilometerverzekering, ANWB en Uni- garant zijn duur. Je kunt vooraf niet makkelijk opzoeken hoe hoog de roye mentskosten zijn. Bij de betreffende verzekeraars staat in de polisvoor waarden dat administratiekosten wor den ingehouden bij beëindiging. Hoe veel staat zelden in de voorwaarden. Zaterdag 2 mei 2015 Winkelbeleving in bewegen PAGINA 20 EN 21 Tweede woning als spaarpot PAGINA 22 EN 23 Geld .Werk door Nadine van Gemert illustratie Mark Reijntjens Vraag vooraf bij je verzekeraar na of en hoeveel royementskosten in rekening worden gebracht. Reken vervolgens uit of overstappen ren dabel is. Let er bij het afsluiten van een au toverzekering op dat de beginda tum van de nieuwe verzekering di rect aansluit op de einddatum van de oude. Met een gat van één of meer dagen wordt niet voldaan aan de verzekeringsplicht. Dat kan een boete opleveren. Zorg ervoor dat je bij de hoofd verzekering apart afgesloten, aan vullende verzekeringen opzegt. Denk daarbij aan een annulerings verzekering bij de reisverzekering of een rechtsbijstandverzekering bij de autoverzekering. Stop simpel je schadeverzekering reageren? geld@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 19