i h Beeld van een leven dat niet meer is 1 VERDIEPING 15 Amateurfilmpjes uit het begin van de oorlog geven een bijzondere blik op die tijd. Ook die heeft het Nederlands Instituut voor Beeld en Geluid gered voor het nageslacht. Het online zetten van alle bijna tweehon derd bewaard gebleven uitzendingen van Radio Oranje is onderdeel van project Beel den voor de Toekomst, waarin het kabinet 115 miljoen euro heeft gestoken, afkomstig van aardgasopbrengsten. Naast Beeld en Geluid nemen filmmu seum Eye en het Nationaal Archief erin deel. Het moet het dreigende verval van historische beeld- en geluidsbanden tegen gaan. In zeven jaar zijn in totaal 91.183 uur video, 22.086 uur film, 98.734 uur audio en 2,5 miljoen foto's gerestaureerd, geconser veerd, gedigitaliseerd en online gezet, zo dat iedereen erbij kan. Een zwijgende konin gin Wilhelmina die stellingen van het Ne derlandse leger inspec teert, Duitse beelden van de inval in Nederland met muziek van Franz Liszt eronder, Rotterdam in puin na het bom bardement. Nederland is in de Tweede We reldoorlog vooral vastgelegd op propagandabeelden en Polygoon journaal. Amateurfilmpjes zijn er nog niet veel, de videocamera wordt pas in de jaren '80 ge meengoed. Het Nederlands Insti tuut voor Beeld en Geluid heeft 56 van die filmpjes gerestau reerd en online gezet, net als de bijna tweehonderd bewaard ge bleven uitzendingen van Radio Oranje. Veruit de meeste kan ie dereen nu gebruiken, hierover is met de maker of erven van de maker overeenstemming be reikt. „Vooral amateurfilmpjes uit de beginjaren van de oorlog geven een heel bijzonder beeld van een leven dat niet meer be staat", zegt Hans van der Windt, hoofd presentatie en program ma van Beeld en Geluid. „Van de joodse buurt in Amsterdam, joodse bruiloften, de brand wacht van de Portugese synago ge-" Veel van de amateurfilmpjes ko men uit de collectie van Stich ting Smalfilmmuseum. „Die is al in 1985 begonnen met het ver zamelen ervan", vertelt Van der Windt. Drijvende kracht erach ter was de inmiddels overleden filmconservator Henk Verheul, die bij het omroeparchief werk te. „Zijn droom was een groot smalfilmmuseum. Dat kwam er uiteindelijk niet en hij besloot de hele collectie bij Beeld en Ge luid onder te brengen." Beeld en Geluid ontstond in 1997 uit de fusie van drie natio nale archieven en het vroegere Omroepmuseum. Behalve de ar chieven van de omroepen, lig gen er de Polygoonfilmpjes, do cumentaires van bekende cineas ten, het hoorspelarchief, recla mespotjes, wetenschappelijke films, de Koninklijk Huiscollec tie en overheidsfilms. „We krijgen nog steeds filmpjes van particulieren aangeboden en soms zitten daar beelden uit de oorlog tussen. We spreken dan af dat we die verzamelen, di gitaliseren, online zetten en zo teruggeven aan het publiek", ver telt Van der Windt. „Het is ook een belangrijke bron van onder zoek." Wat Beeld en Geluid vooral nog goed kan gebruiken, zijn film pjes uit het dagelijkse leven. „We filmen namelijk vooral hoogtijdagen als verjaardagen en bruiloften, maar hoe een doodgewone dinsdag eruit ziet, of welke spelletjes op het school plein worden gespeeld, wordt amper vastgelegd." ZATERDAG 2 MEI 2015 De uitzendingen van Radio Oranje zijn te vinden op de site in.beeldengeluid.nl. Een vrouw weegt groenten af bij een marktkraampje in Amsterdam. Fragment uit een amateurfilm uit 1940. foto Collectie Beeld en Geluid Radio verstopt in een sigarenkistje. In 1943 was het bezit van een radio verboden. foto Collectie Beeld en Geluid Wie een filmpje wil opsturen, kan dat mailen naar aangeboden@beeldengeluid.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15