4 De bijna 200 bewaard gebleven uitzendingen van Radio Oranje zijn nu op internet te beluisteren. Bijzon der: prins Bernhard zonder Duits accent. 14 VERDIEPING RADIO ORANJE DIGITAAL Het verheugt mij bij zonder dat, dankzij de welwillende me dewerking van de Engelse autoritei ten, dit Nederland se kwartier in de uitzendingen van de Britse radio is ingelast en ik spreek de hoop uit dat vele landgenoten, waar zij zich ook mogen bevinden, voortaan trou we luisteraars zullen zijn van de vaderland se gedachte die hen langs deze weg be reikt." Het zijn de eerste woorden van de naar Londen gevluchte koningin Wilhelmina in de eerste uitzending van Radio Oranje op 28 juli 1940. Uiteindelijk zullen in de BBC-studio's tot een maand na de bevrij ding van Nederland in mei 1945 in totaal zo'n negenduizend uitzendingen van Ra dio Oranje worden gemaakt. Bijna twee honderd uitzendingen zijn opgenomen en zo bewaard gebleven. Het Nederlands Insti tuut voor Beeld en Geluid heeft die nu alle maal opgeknapt en online gezet, zodat ie dereen ze kan terugluisteren. Geen eenvoudige klus, vertelt Hans van der Windt, hoofd presentatie en program mering van Beeld en Geluid: „Geluid werd toen vastgelegd op gesneden platen. Een soort langspeelplaat, niet van vinyl of bake liet, maar van metaal, met een laklaag er overheen waarin kon worden gekrast." De platen zijn voorzichtig afgespeeld op een pick-up met speciale naalden om de ra dio-opnames in de computer te kunnen zetten. Omdat elke plaat aan één kant maar drie of vier minuten gesproken woord be vat, was dit ook een tijdrovend karwei. De platen met opnames zijn op allerlei ver schillende manieren bij Beeld en Geluid te rechtgekomen. Vanuit Engeland bijvoor beeld, waar platen bewaard zijn gebleven, omdat Wilhelmina haar toespraak soms van tevoren opnam. Maar ook uit de archie ven van de NTS-studio's (Nederlandse Tele visie Stichting, de voorloper van NOS en NOB) en bij particulieren vandaan. Niet veel, want opnames maken van Radio Oranje was heel lastig. Radio luisteren mocht niet van de Duitsers en radio's wa ren gevorderd. „Maar veel Nederlanders hadden twee radio's, leverden één radio in en verstopten de ander", zegt Van der Windt. De Duitsers wisten dat ook wel en begonnen om Radio Oranje te dwarsbo men met stoorzenders te werken. Daar von den de Nederlanders dan weer iets op: „Er kwamen apparaatjes op de markt om het signaal uit Engeland te versterken en het Duitse stoorzendersignaal weg te drukken. Die werden moffenzeef genoemd en onder hands verkocht in elektronicazaken", weet Van der Windt. „Maar als je als radio-ama teur al platen kon snijden, moest je dat dus stiekem doen." Onder de uitzendingen die op een of ande re manier bewaard zijn gebleven, zijn parel tjes als die waarin minister-president Ger- brandy kan melden dat de oorlog is afgelo pen: „Landgenoten, de vijfjaren van onder drukking zijn voleindigd. De Duitsers zijn verslagen, de geheime politie ligt niet meer op de loer." Niet alleen van Wilhelmina, ook van haar schoonzoon Bernhard is een toespraak be waard gebleven. Opmerkelijk is dat de prins hierin helemaal geen accent heeft. „Toen ik die uitzending luisterde, dacht ik bij mezelf: wat spreekt hij keurig Neder lands, hij heeft helemaal geen Duits ac cent", vertelt Van der Windt. „Ik neem aan dat hij dat accent in de oorlog niet wilde la ten horen." Wilhelmina had volgens Van der Windt en Laura Koppenberg, hoofd museum van Beeld en Geluid, ook door dat Radio Oran je een goed propagandamiddel was. Dat de koningin was uitgeweken naar Londen, was haar immers niet door iedereen in dank afgenomen. „Het was in het begin heel erg het verhaal van het Koninklijk Huis en de regering in ballingschap", zegt Van der Windt. „Na een signaal vanuit de verzetsbeweging dat er onvoldoende aandacht was voor wat in Nederland speelde, is er meer aandacht voor het verzet gekomen." Zeker nadat Radio Oranje in 1942 samen ging met De Brandaris, het schip waar ra dio-uitzendingen voor Nederlandse zeelie den vandaan kwamen. De radiomakers van De Brandaris legden bij Radio Oranje nog meer de nadruk op het stimuleren van het verzet. Tussendoor was er ook vermaak. „Het was een soort sandwichformule", zegt Koppen berg. „Serieuze zaken afgewisseld met bij voorbeeld soldatencabaret of zangeres Jetty Pearl, bekend als Jetje van Oranje. Een for mule die tot op de dag van vandaag wordt gebruikt." Landgenoten... door Saskia Wassenaar Prins Bernhard in 1942. Van hem is een toespraak bewaard in keurig Nederlands, foto Yousuf Karsh Met de 'moffenzeef werden Duit se stoorzenders weggedrukt, om toch naar Radio Oranje te kunnen luisteren, foto Beeld en Geluid Jetty Paerl zong tussen de toespraken van Wilhelmina door. foto Collectie Beeld en Geluid

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 14