De leegloop van het gehate Lodz Relletjes bij 1 mei in Athene BUITENLAND 13 149 279 399 599 739 769 1099 Kras.nl/busreizen of bel 0900-96977ocPg Compleet verzorgd Weemoedig kijkt supporter Mar tin Klimaszewski (40) terug op de successen van weleer. Viervou dig landskampioen Widzew was bijna twintig jaar geleden de laat ste Poolse club die de groepsfase van de Champions League haalde. Datzelfde Widzew Lodz lijkt nu echter afgeschreven. Een rechter buigt zich inmiddels al maanden over het voortbestaan van de door schulden geplaagde club. Het ver ouderde stadion is gesloopt. Te gen de tijd dat het geplande nieu we stadion af is, is het maar de vraag of er nog een club bestaat om er in te spelen, laat staan dat er genoeg supporters komen. „Het is typerend voor de hele stad, want iedereen vertrekt", ver zucht Klimaszewski. Net als de club is ook de stad ge degradeerd naar onbelangrijk heid. In de jaren '80 pronkte Lodz nog als de tweede stad van Polen, achter hoofdstad Warschau met bijna 900.000 inwoners. Sinds dien zijn liefst 200.000 inwoners vertrokken. Door de abrupte slui ting van de textielfabrieken in de jaren '90 raakten hele gezinnen in één klap hun inkomen kwijt. Ter- En als ze al naar Polen zouden terugkeren, dan in ieder geval niet naar Lodz wijl andere steden profiteerden van economische voorspoed, werd en wordt Lodz genegeerd. Joanna Ufnalska (31), een geboren en getogen Lodzianinka en vice- voorzitter van Stichting Topogra fie die het cultureel erfgoed van de stad promoot, heeft veel ken- We zien juist een stijging van inwoners tussen de 20 en 29 jaar nissen naar het buitenland zien vertrekken. „En als ze al naar Po len zouden terugkeren, dan in ie der geval niet naar Lodz", zegt ze. Zelfs de centrale ligging, slechts 130 kilometer van hoofdstad War schau, helpt weinig, verzucht Uf nalska. „Jonge mensen zien hier gewoon geen toekomst." De laat ste jaren probeert de stad het met extra investeringen. Grote delen van het centrum zijn al een tijd bouwput. De wegen en het stads centrum worden gerestaureerd en er wordt een nieuw centraal sta tion gebouwd. Net als bij het voetbalstadion klinkt de vraag of het allemaal nog op tijd komt. Tomasz Jaku biec, die als directeur van het stra tegisch bureau van de gemeente verantwoordelijk is voor stadsont wikkeling, kan niet anders dan zeggen dat 'de weg omhoog is in gezet'. In 2012 was de werkloosheid vol gens hem nog ruim 12 procent, maar wel dalend. Het gemiddelde maandloon is gestegen. Dat jonge ren nog massaal naar Warschau vertrekken, valt ook wel mee, vindt Jakubiec. Sterker, het is 'een mythe'. „Dankzij de universitei ten en nieuwe bedrijven zien we juist een stijging van 450 tot 500 inwoners tussen de 20 en 29 jaar", zegt hij. Het imago van de stad is niette min beroerd. Lodz is onder Polen bekender om zijn verwaarloosde panden in het centrum en de vele zwervers op straat dan om cultu rele activiteiten of architectuur, laat staan investeringen. Tot 2050, zo schat het Poolse cen trale bureau voor statistiek GUS, gaat Lodz nog eens 200.000 men sen verliezen. Wat betreft afha kers is Lodz nog koploper. Maar wie wil dié prijs? Een veel grotere vakbonds betoging in de Griekse hoofdstad verliep wel rustig. Er waren zo'n 13.000 betogers op de been voor de protestactie te gen het bezuinigingsbeleid en voor de terugkeer van het mini mumloon. Veel betogers droegen vlaggen van de linksradicale rege ringspartij Syriza, die de verkie zingen won met de belofte op te houden met bezuinigen. De Griekse minister van Financi ën Yanis Varoufakis was een op vallende aanwezige bij dat pro test. Varoufakis' positie is onder mijnd door zijn halsstarrige ver zet tegen bezuinigingen en her vormingen die de Europese geld schieters eisen. Premier Alexis Tsipras van Syriza heeft zich van de week zelf als on derhandelaar naar voren gescho ven omdat volgens de geldschie ters met Varoufakis geen land te bezeilen valt. Varoufakis heeft donderdag nog bezworen dat hij 'de toon nog steeds aangeeft' in de onderhandelingen. De wereld is Kras 100% vertrekgarantie 4 dagen al v.a. ZATERDAG 2 MEI 2015 door onze correspondent Michiel van Blommestein LODZ - Het gaat niet slecht met de Poolse economie. Behalve met de stad Lodz, dat vrolijk nieuwe voet balstadions bouwt maar ondertus sen zucht onder een leegloop van de bevolking. Joanna Ufnalska, Lodzianinka Tomasz Jakubiec, ambtenaar ATHENE - Een klein groepje beto gers heeft in Athene voor proble men gezorgd bij een 1 mei demonstratie. Zo'n veertig anar chisten staken gisteren vuilnisbak ken in brand en gooiden met molo tovcocktails naar de politie, aldus het Griekse medium Ekathimerini. Busreizen Voordeelreis Berlijn Weekend shoppen sightseeing in deze bruisende wereldstad én de nabijgelegen barokstad Potsdam. Klantbeoordeling 8,5 Voordelige excursies inclusief diner mogelijk Hotel Van der Valk**** Zie: Kras.nl/39044 Treis-Karden a/d Moezel 4 dagen v.a. Cultuur, natuur, gezelligheid én bourgondisch genieten! Met o.a. het wijnstadje Cochem, Trier en boottocht over de Rijn. Klantbeoordeling 8,2 Schlosshotel Petry**** met goede keuken Zie: Kras.nl/39435 5 dagen v.a. Hartje Tirol Tirol staat voor machtige bergen, groene alpenweiden, typische bergdorpjes en bovenal gezelligheid! Met excursies naar o.a. de Achensee en Innsbruck Klantbeoordeling 7,9 Hotel Linde*** Zie: Kras.nl/39347 8 dagen v.a. Lourdes Pyreneeën Het bedevaartoord Lourdes trekt mensen uit alle delen van de wereld. Reis mee en woon tal van plechtig- heden bij. Oók dagtocht door de Pyreneeën. Klantbeoordeling 7,5 Hotel des Pays-Bas*** I Zie: Kras.nl/39359 Toscane, Elba, Cinque Terre Romantic Highland Railways Combinatie van kust, natuur en cultuur in het hart van Italië. Met o.a. de kleurrijke dorpen van de Cinque Terre, Siena, Elba en Pisa Klantbeoordeling 7,9 Hotel*** aan het strand in Marina di Pietrasanta Zie: Kras.nl/39399 10 dagen v.a. Bijzondere reis door Schotland! Aan boord van diverse stoomtreinen rijden we door een spectaculair landschap. Oók bezoek aan Edinburgh. Extra data ingekocht Balavil Hotel*** Zie: Kras.nl/39508 7 dagen v.a. Bernina Glacier Express Engeland, Ierland Wales Reis in het spoor van deze legendarische treinen door de bergwereld van Zwitserland, langs meren, i gletsjers en watervallen. Oók excursie Matterhorn. Klantbeoordeling 8,6 Incl. treinritten a 115 Zie: Kras.nl/39353 9 dagen v.a. Unieke reis met o.a. de ruige natuur van de Ring of Kerry en Snowdonia Park, folklore, kastelen en bekende steden als Dublin, Oxford en Cambridge. Klantbeoordeling 8,4 3-/4-sterren hotels Zie: Kras.nl/39358 13 dagen v.a. Daarom boekt u uw busvakantie bij Kras: Reizen met vertrekgarantie Altijd per Comfort Class touringcar Zeer ervaren chauffeurs Garante opstapplaatsen in heel Nederland Gewoon het beste aanbod busreizen Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds Straatbeeld van de verarmde Poolse stad Lodz. foto Erik van 't Woud/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13