12 BUITENLAND JEMEN Bombardement op woonwijk in Sana'a De Jemenitische hoofdstad Sana'a lijdt onder bombardementen. Onze correspondent hield tien dagen een dagboek bij. SANA'A - Vliegtuigen van een in ternationale coalitie onder leiding van Saudi-Arabië hebben in de nacht van donderdag op vrijdag aanvallen uitgevoerd op een woonwijk in de Jemenitische hoofdstad Sana'a. Daarbij zouden volgens bewoners tien doden zijn gevallen. Volgens andere bronnen zouden twintig bewoners zijn omgeko men en zouden vijftig gewonden zijn gevallen. De aanvallen kwa men daags nadat coalitievliegtui gen de landing hadden verhin derd van een Iraans hulpvliegtuig op de luchthaven van Sana'a. Saudi-Arabië is van mening dat de rebellerende Houthi's een ver lengstuk zijn van Iran, de grote ri vaal in de regio. De Houthi's zijn een sjiitische stam uit het noor den van het land en al jaren in een machtsstrijd verwikkeld met de soennieten die de steun heb ben van Saudi-Arabië. Sinds sep tember vorig jaar zijn de Houthi's, die beweren het corrup te regime te willen verjagen, aan de winnende hand, dankzij steun van de geloofsgenoten in Iran. Ruim 300.000 mensen zijn inmid dels op de vlucht voor het geweld in Jemen, meldden de Verenigde Naties dinsdag. Sana'a 'Dood aan de familie Sa'ud' is de nieuwste leuze op de muren in het straatbeeld van Sa na'a. Het geeft uiting aan een breed gedragen gevoel onder Je menitische burgers. Erger nog dan de bommen en raketten is de land-, zee-, en luchtblokkade die de Arabische coalitie onder lei ding van Saudi-Arabië het land heeft opgelegd. Het openbare le ven ligt nagenoeg stil na 36 dagen oorlog. Faj Attan, een berg midden in de hoofdstad Sana'a wordt getroffen door een uitzonderlijk verwoes tende bom. Doel was de militaire basis, maar ook de woonwijken er omheen voelen de klap. In het internetcafé waar ik werk, wor den bezoekers bijna van hun stoe len geblazen. „Ik heb de dood in de ogen gekeken. Ik droom er nog elke nacht van", zegt Mohammed (18), een van de honderden ge wonden, een paar dagen later. Er worden veertig burgerdoden ge teld en tientallen families zijn nu dakloos. Saudi-Arabië kondigt aan de luchtaanvallen te stoppen. Bur gers reageren sceptisch: want wat is er dan bereikt met de bombar dementen, behalve dood en ver derf? Waarom juist nu? „Ze probe ren hun gezicht te redden", we ten mensen op straat. Zeker na de zware bombardementen op Faj At tan. Hoewel het in het Sana'aniti- sche luchtruim eventjes rustig blijft, worden dezelfde dag nog bombardementen uitgevoerd op Aden en Taiz. De 'operatie' gaat dus gewoon door maar onder een andere naam. Het brandstoftekort is zo nijpend dat ook ziekenhuizen willen slui ten. Enkele kranten worden niet meer gedrukt. Gefrustreerde auto mobilisten zien langere rijen bij overigens dichte tankstations. „Er gaat veertien liter in mijn tank", zegt een motorrijder. Hij wacht al elf dagen tot hij kan tanken. Je vraagt je af of er een geduldiger volk bestaat dan de Jemenieten. De elektriciteitsvoorziening geeft na acht dagen weer tekens van le ven: 1 of 2 uur per dag is er stroom. Mensen demonstreren te gen de oorlog. Maar wie luistert? Luchtaanvallen op Sana'a worden hervat. We zijn terug bij af. De nacht in Sana'a is vol van luchtafweergeschut. Ik tel vijf explosies die de gitzwarte lucht verlichten. Historische locaties worden niet gespaard: een fort in al-Dhaleh, een oude moskee in Sanhan, en een ruim 2.500 jaar oude tempel in Sirwah (nabij Ma- rib) worden geheel of gedeeltelijk verwoest. Historici en archeolo gen zijn ontsteld. Er duikt een voorraadje meel op voor de ver koop. De mensen die dit het hardst nodig hebben, kunnen de woekerprijzen niet betalen. De motorrijder wacht nog steeds. Er is nog altijd geen druppel ben zine of diesel de stad binnengeko men. De radio meldt dat binnen enkele dagen de telefoon- en in ternetservice zullen uitvallen om dat ook het telecombedrijf bijna door zijn dieselvoorraad heen is. „Dit is extreem", zegt iemand. „Zelfs in het jaren door oorlog ge teisterde Somalië en Afghanistan, was er altijd brandstof." De vlieg velden van Sana'a en al-Hudeidah zijn zo beschadigd dat toestellen met medische hulpgoederen voor de volle ziekenhuizen niet kun nen landen. De prijs van drinkwater is explo sief gestegen en burgers vullen jerrycans bij de gratis stadspom- pen. Met kruiwagens vol in nog rijdende busjes of het water op het hoofd dragend, gaan ze door de stad. Het nieuws meldt dat al ruim vierduizend huizen zijn ver woest. De radio kondigt aan dat er geen elektriciteit meer zal zijn. Niet dat het veel verschil zal maken, maar toch. Het ministerie van onderwijs be sluit scholen 'tot nader order' te sluiten. De bevolking wordt opge roepen morgen massaal te demon streren tegen de blokkade. Vlak voor zonsopgang laten ten minste tien vrouwen en twee kin deren het leven en raken 57 ande ren gewond bij een bombarde ment op een woonwijk in Sana'a. Er gaan geruchten over een ko mende landinvasie. „Laat ze maar komen", zegt Ali (45), die zonder inkomsten zit omdat de fabriek waar hij werkt dicht is door het brandstoftekort. „We zullen ze stuk voor stuk afmaken." door onze buitenlandredactie alles Burgers wachten, op door onze correspondent Sarah Rijziger MAANDAG 20 APRIL DINSDAG 21 APRIL WOENSDAG 22 APRIL Bewoners van Faj Attan, een berg midden in de hoofdstad Sana'a, zoeken wanhopig in het puin na de verwoestende bom. foto EPA VRIJDAG 24 APRIL ZONDAG 26 APRIL DINSDAG 28 APRIL DONDERDAG 30 APRIL VRIJDAG 1 MEI Jemenitische burgers inspecteren hun huizen die werden verwoest bij een luchtaanval geleid door Saudi-Arabië. Volgens berichten zijn hierbij ten minste tien mensen gedood en vijftig gewonden gevallen. Ruim 300.000 mensen zijn inmiddels op de vlucht geslagen voor het geweld in Jemen, foto EPA if

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12