Portaal naar andere locatie r Jongeren te motiveren Heel ?u)dd®rpe Opslagcentrum groene met acties op werkvloer brandweerkorps stroom in Sloegebied 32 ZEEUWS-VLAANDEREN REÜNIE BRUINE PATER De Bruine Pater was een begrip in Hulst. Vanavond is er een reünie in cafés 't Anker en 't Raedthuys. 0 voor behoud van Henk Siersema van het Portaal: „Op de langere termijn zouden we het centrum mogelijk kunnen vestigen op de Kop van de Noord straat, bij het kantoor van haven bedrijf Zeeland Seaports of onder het amfitheater aan de Buitenha ven, maar dat zijn mogelijkheden die eerst verder moeten worden onderzocht. Daarom kiezen we nu voor zo'n semi-permanente oplossing." Het Portaal is nu nog gevestigd in een gebouw van Rijkswaterstaat vlakbij de huidige zeesluis, maar dat hele gebied wordt straks ont ruimd voor de bouw van de Nieu we Sluis. We willen uiterlijk volgend voorjaar in een tijdelijke huisvesting Het stichtingsbestuur praat op korte termijn met de gemeente, de provincie en de projectgroep Nieuwe Sluis van de Vlaams-Ne derlandse Scheldecommissie (VN- SC) over de nieuwe huisvesting. Siersema: „We willen uiterlijk vol gend voorjaar zijn verhuisd naar de nieuwe tijdelijke locatie. Mo menteel praten we met de VNSC over de mogelijkheid een exposi tie in te richten over de bouw van de Nieuwe Sluis, maar er zijn nog geen knopen doorgehakt. Het zou natuurlijk een mooie combinatie zijn." De stichting Portaal van Vlaande ren probeert in de toekomst na drukkelijker op eigen benen te staan. De exploitatie moet wor den opgekrikt, zodat het centrum zich grotendeels zelf kan bedrui pen. De Vliegende Hollander (Flying Dutchman) zou daarbij kunnen helpen. Bij het centrum zou het wrak van het spookschip moeten worden gelegd en de hore cafunctie kan worden uitgebreid. Het streven is de exploitatie rond te krijgen met bijdragen van het bedrijfsleven. Het informatiecentrum opende gisteren het seizoen met een open dag. Op de Markt stond een informatiestand, bevolkt door ka pitein Willem van der Decke. De tientallen bezoekers werden met een treintje naar het Portaal ver voerd. HULST - Wie het fotoboek van het Hulster café De Bruine Pater openslaat, belandt als vanzelf in de jaren negentig. De tijd van snorren en schoudervullingen, na veltruitjes, uitlopende heupbroe ken en oversized sweaters in neonkleuren. Het tijdperk waarin Nintendo de Gameboy introdu ceerde en Nirvana, Britney Spears en Take That voor het eerst van zich lieten horen. Ruud Lubbers en Wim Kok bestuurden afwisse lend het land en het Nederlands elftal had net daarvoor nog een Europees Kampioenschap gewon nen. Ach, de jaren negentig: het kon allemaal niet op... Het was de tijd van café De Brui ne Pater aan de Lange Nieuwst- raat in Hulst. Herta en Ben Pica- vet kochten het pand in 1987. Het was een mooie aanvulling op de etablissementen die het echtpaar door de jaren heen had opgezet: Oud-Antwerpen, Pimm's Pub en De Schuur in Hulst, Stippie op Koewacht. Met carnaval dat jaar ging De Bruine Pater met de nodi ge improvisaties open. „Veertig meter diep met drie bars erin," zegt Ben Picavet. „De carnavals vierders hebben 't er nog over. Ide aal voor de polonaise. Tja, het stak niet op een meter." De naam kwamen ze tegen in een magazine en moest vooral 'gezel ligheid' uitstralen. Het bijpassen de beeldje van de pater - dat met de biechtstoel en de preekstoel ja ren de uitspanning karakteriseer de - volgde later. Herta en Ben konden er geen afscheid van ne men. Na de sluiting van De Brui ne Pater in 2000 hebben ze het meegenomen naar café 't Raedt huys, dat ze later kochten. Anders dan de naam wellicht doet vermoeden, was De Bruine Pater geen bruin café. Verre van. „Nee, het was een restaurant en dancing", zegt Ben. ,,'t Was eigen lijk wel een chique tent. Tot 22.00 uur kon je er eten. Na die tijd haal den we de tafels en stoelen weg en was er opeens een dansvloer." Ben nam dan zelf plaats achter de draaitafels. Iedere week ging hij naar Antwerpen om bij de import winkel zijn platen te kopen. Het tijdperk Barry White werd afge sloten en maakte plaats voor trends en house. „Ik was grootge bruiker van platen, ook vanwege de andere kroegen die we had den. Van de US A-importwinkel heb ik een gouden plaat gekregen op het moment dat ik er 25.000 platen had gekocht." De Bruine Pater trok zo zijn eigen publiek. „We hadden geen jonge lui", zegt Herta. „Op een gegeven moment kwamen er wel veel ge scheiden mannen. En mensen die aan de tweede leg bezig waren. De laatste jaren hebben we 'hap py hour' gedaan. Daar kwam wel jongelui op af. Het was toen echt anders in Hulst. De uitgaande jeugd kwam vanuit Kieldrecht en omliggende dorpen naar Hulst. Dat is nu veel minder geworden." „En zeker met de nieuwe alcohol- regels, hè", vult Ben aan. „Als ze nog geen achttien zijn, mogen ze niet drinken. Over de grens mag het wel. Was ik zestien, dan stap te ik op m'n Zündapke en reed naar De Klinge." In 2000 hield De Bruine Pater op te bestaan. Loontjens Automaten Levin werkte bij een Albert Heijn met een franchisenemer als baas. De afspraken met de vakbonden over het uitbetalen van toeslagen voor avondwerk lapte hij aan zijn laars. De kantine was 'een kot' in het magazijn, met camera-toe- zicht op het personeel. Kortom, er was veel mis, tot Levin zich bij de FNV aansloot - op aanraden van zijn vader - en zijn mede-vakken vullers meekreeg. Ze voerden ac tie en wisten met hulp van FNV- bestuurders achterstallig loon uit betaald te krijgen. Levin, nu FNV-kaderlid, hekelde ook de vele tijdelijke arbeidscon tracten voor jongeren en het vol gens hem veel te lage minimum jeugdloon. Vakbonden zijn er, be toogde hij, om daar tegen in het geweer te komen, maar dat kan al leen als er genoeg leden zijn. Le vins boodschap viel in De Pit in goede aarde, alleen nu nog jonge ren zien te bereiken.R ZUIDDORPE - Zo succesvol zal een actie in Zuiddorpe zelden zijn ge weest. Meer dan vierhonderd on dertekende brieven haalde het lo kale brandweerkorps op. Met één doel: behoud van het korps. De Veiligheidsregio wil de post Zuiddorpe opheffen, terwijl er - in tegenstelling tot in andere dor pen - voldoende vrijwilligers zijn. De actiebrieven zijn vrijdag bij de gemeente Terneuzen bezorgd met het oog op een raadsbijeen- komst 13 mei over de brandweer. Zuiddorpe telt zo'n duizend inwo ners, goed voor rond de vierhon derd huishoudens. Vrijwel het he le dorp steunt het korps dus. Het bedrijf doet dat al op diverse continenten, maar zet nu voor het eerst voet aan wal op het Europe se vasteland. Zeeland wordt hier mee een voorhoedespeler in Euro pa wat betreft de opslag van groe ne energie. Tot nu toe zijn er wei nig systemen die de productie van met name windmolenparken kunnen opslaan. De groene ener gie moet direct het net op, waar door elektriciteitscentrales nodig zijn als achtervang. Tien mega- Watt zal in het complex opgesla gen kunnen worden. Het moet eind dit jaar klaar zijn. AES kent Zeeland door de deelna me in de Elsta-centrale, die onder meer Dow Terneuzen van stroom voorziet. De plannen voor twee windparken voor de Zeeuwse kust, de offshore-windenergie-ac tiviteiten in de havens en de aan wezigheid van een goed stroom- netwerk, hebben de keuze voor Zeeland bepaald, aldus vice-presi dent Steve Corwell. naar de De open dag op de eerste dag van het nieuwe seizoen van het haveninfor matiecentrum trok tientallen belangstellenden, foto Ronald den Dekker Terug door Wout Bareman TERNEUZEN - Het haveninformatie centrum Portaal van Vlaanderen moet weg van het sluizencomplex in Terneuzen. Het stichtingsbe stuur is op zoek naar een andere lo catie. Er zijn verschillende opties, maar alles duidt erop dat het een semipermanent gebouw aan de Bin- nenvaartweg wordt, vlakbij de Bin- nenvaartsluis. Henk Siersema, Portaal door Peter van den Assem De bezoekers van toen kunnen terecht in twee cafés. De reünie kan door gaan tot de kleine uurtjes. Herta Picavet met de platencollectie van 'toen'. Nadat ze 25.000 platen ge kocht hadden, kregen ze zelf een gouden plaat, foto Ronald den Dekker TERNEUZEN - Jongeren waren er nauwelijks, vrijdagavond op de 1 mei-viering in poppodium De Pit in Terneuzen, wel enkele tientallen 'oudere jongeren'. Eén jongere die sprak, Levin Zühlke (23), student psychologie, had wel een verhaal waaraan bijvoorbeeld vakkenvul lers in winkels iets hebben. door Frank Balkenende VLISSINGEN - Het Amerikaanse be drijf AES bouwt dit jaar in het Sloe gebied bij Vlissingen een fors com plex voor de opslag van groene stroom van windmolens en zonne panelen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 120