Duitse minister onder vuur door afluisterschandaal Dood Freddie Cray: zes agenten aangeklaagd BUITENLAND 11 hulporganisatie en laat zich 'thuis' weinig meer zien. Uit de schaduw van David doemt er voor Ed Miliband een nieuw probleem op. Hij mag volgens zijn aanhangers dan 'menselijker' zijn en 'minder uit de hoogte', maar veel Britten vinden hem vooral een nerd. En een treuze laar. Niet geschikt voor het pre mierschap. Als hij bij Poetin op bezoek gaat, krijgt hij al een trap onder zijn kont voordat hij op zijn stoel zit, zeggen critici la chend. Dat Ed Miliband van wiskunde houdt, is geen geheim. Geef hem een Rubiks kubus en hij heeft die met één hand en binnen 90 secon den, op orde. Daarentegen kost het hem moeite om zichzelf uit te venten. Kiezers willen niet alleen ideeën. Ze willen uitstraling, vast beradenheid. Milibands spindoctors halen hem door de 'politieke wasstraat'. Hij presenteert zich als een tegenpool van de huidige premier David Ca meron, die 'zich laat leiden door pr-gedoe en een gevoelloze politi cus is geworden'. Milibands afkomst is minder een voudig dan Labour wil doen gelo ven. De broers Miliband zaten in derdaad op een volksschool in Noord-Londen, maar hun jeugd was veel kleurrijker en intellectue- ler dan die van veel andere leerlin gen. Hun joodse ouders, Ralph en Ma rion, vluchtten in 1940 naar Enge land. Ralph was een toonaange- vende marxist, Marion een toon aangevend lid van Labour. Hun huis in de wijk Primrose Hill zat altijd vol met gasten voor stevige politieke discussies. „Ik kom uit een academisch ge zin, maar ik ben niet zo'n studie- bol, ik ben meer een activist die mensen wil mobiliseren", geeft Ed toe. „Iedereen die denkt dat po litiek draait om een mooie foto moet ook niet op me stemmen." had in zijn werk veel te maken met Clemens de Maizière. Dit was een scrupuleuze oud-nazi die na de oorlog voor de communis ten werkte - onder meer als infor mant voor de Stasi, de gehate staatsveiligheidsdienst van de Oost-Duitse communistische par tij. Clemens' zoon Lothar werd in 1990 premier van de laatste DDR-regering, die tot de Duitse eenheid dat jaar in functie was. Premier Lothar, die later net als zijn vader als Stasi-informant werd ontmaskerd, stelde de jonge natuurkundige Angela Merkel aan als regeringswoordvoerder. De familie De Maizière had niet alleen een tak in de DDR, maar ook prominente vertegenwoordi gers in de Bondsrepubliek. Zo was generaal Ulrich de Maizière in de jaren '60 de hoogste militair van West-Duitsland - én het lij dend voorwerp van spionage door nota bene zijn eigen broer Clemens, de Stasi-informant. De nu zo door schandalen geplaagde minister Thomas is weer de zoon van Ulrich, de militair. In 1990 trad hij vanuit West-Berlijn als ad viseur toe tot de DDR-regering van zijn neef Lothar. De familiebanden tussen de Mer kels en de De Maizières bestaan dus al vele jaren. Er zijn zwart-witfoto's te zien met daar op een zeer jeugdige Angela en Thomas, toen al in politiek be raad. Alleen door die langjarige vriendschap is het te verklaren, menen Duitse media, dat de man aan wie zo veel schandalen kle ven nog altijd op z'n stoel zit. De oppositie eist het ontslag van de minister die het parlement fout zou hebben geïnformeerd. De Maizière ontkende immers dat de BND voor de NSA zou heb ben gespioneerd. Als leider van het Kanzleramt was de christende mocraat tussen 2005 en 2009 ver antwoordelijk voor het toezicht op de veiligheidsdiensten. Daarna werd hij minister van Defensie. In die positie liep zijn imago ook al een kras op door een schandaal rond de aanschaf van een dure drone. De Euro-Hawk mocht in Europa niet vliegen. Bovendien bleek onlangs dat De Maizière niet ingreep toen duidelijk werd dat de G36, het standaardgeweer van de Bundeswehr, onbetrouw baar is bij hogere temperaturen. De minister geldt, samen met powervrouw Ursula von der Leyen, de huidige baas van Defen sie, als mogelijke opvolger van Merkel. Maar die status bladdert nu in hoog tempo af. Overigens zal Merkel De Maizière, een voor aanstaande telg uit een adellijk ge slacht van Hugenoten, niet snel la ten vallen. Zij trekken al jaren sa men op in de politiek. Merkels politieke loopbaan kwam rond de val van de Muur voor een belangrijk deel van de grond dank zij haar contacten met de uitge breide en invloedrijke familie van Thomas. Merkels vader, Horst Kas- ner, was dominee in de DDR en Hoofdaanklager Marilyn J. Mosby van Baltimore, een stad in het oos ten van de Verenigde Staten, heeft dat gisteren bekendge maakt. Alle agenten waren betrok ken bij de arrestatie van de 25-jari ge Freddie Gray, die daarbij fatale verwondingen aan een nekwervel opliep. Mosby zei dat uit onderzoek is ge bleken dat de agenten Gray's han den en enkels vastbonden en hem op zijn buik op de vloer van een politiewagen lieten liggen zonder hem vast te maken, ter wijl zij door het westen van Balti more reden. Zij trokken zich niets aan van zijn herhaalde verzoeken om medische hulp en bleven met hem doorrijden. Toen zij het poli tiebureau bereikten, ademde Gray niet meer en had hij een hartstil stand. Een week later stierf hij. Volgens bronnen die betrokken waren bij het onderzoek naar de dood, is Gray gestorven aan ver wondingen die hij in de politiewa gen opliep. Hij zou zijn nek heb ben gebroken toen hij tegen de achterkant van de auto klapte. Ook liep hij een hoofdwond op die te herleiden is naar een bout in de wagen. De menigte die zich had verza meld om naar de verklaring van Mosby te luisteren, applaudisseer de luid. Sommigen riepen 'gerech tigheid', 'gerechtigheid voor Fred die' en 'dank u, mevrouw Mosby'. De dood van de zwarte Gray leid de tot gewelddadige rellen in Baltimore. Voor het eerst sinds 1968, toen Martin Luther King Jr. vermoord werd, werden troepen van de National Guard ingezet om de rust te doen weerkeren. De garde moest een avondklok af dwingen nadat maandag rellen waren uitgebroken na Freddie Gray's begrafenis. Het stadsbe stuur kondigde een avondklok af om het geweld te bestrijden. Ook in andere steden gingen mensen de straat op om tegen het optre den van de agenten tegen Gray te protesteren. Amerikaanse agenten zijn de laat ste tijd vaker van racisme beschul digd. Het bekendste voorbeeld is Ferguson, een voorstad van St. Louis. Daar werd vorig jaar zomer een ongewapende zwarte tiener doodgeschoten door een blanke agent. De politieman werd daar voor uiteindelijk niet vervolgd. De politievakbond van Baltimore heeft het gisteren opgenomen voor de agenten die zijn aange klaagd voor de dood van Gray. „Hoe tragisch de situatie ook is, geen agent was verantwoordelijk voor de dood van Gray. Integen deel, de agenten hebben de hele tijd nauwgezet het midden ge zocht tussen hun verplichtingen om Gray te beschermen en hun plicht om het publiek te bescher men", schreef de Baltimore City Lodge van de Fraternal Order of Police in een open brief. ZATERDAG 2 MEI 2015 David Cameron Aanhangers van de Conservatieve Partij verwachten bij de verkiezin gen van 7 mei een coalitieregering van SNP en Labour, zo blijkt uit hun maskers van Nicola Sturgeon (SNP), de eerste minister van Schotland, en hun 'LabouE-span- doek. foto AFP door onze correspondent Wierd Duk BERLIJN - De Duitse minister van Binnenlandse Zaken, Thomas de Maizière (61, CDU), ligt onder vuur. Als toenmalig hoofd van de Rijkskanselarij in Berlijn was hij er van op de hoogte dat de Duitse bui tenlandse veiligheidsdienst BND ja renlang, samen met de Amerikaan se inlichtingendienst NSA, Europe se politici, instellingen en onderne mingen bespioneerde. De Duitse minister van Binnenlandse Zaken, Tho mas de Maizière. foto John Macdougall/AFP door onze redactie buitenland BALTIMORE - Zes agenten van de politie in Baltimore zijn aange klaagd voor onder meer doodslag en ongepast gedrag in hun functie. Voor het eerst sinds 1968 werden troepen van de Na tional Guard ingezet om de rust te doen weerkeren

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11