Bevelanden en Tholen herdenken de doden Franzel was meer dan 'tussenpaus' Jack Sparrow en Syl naar zee 34 BEVELANDEN en THOLEN Debatavond voor jongeren onder motto 'Borsele draait door' Ondanks onzekerheid over subsidie strikt Jacques Boonman Youp van't Hek, Ali B en Pieter Derks voor seizoen 2015-2016. Voor en na de herdenking is er in De Stenge in Heinkenszand mu ziek van Euterpe en de A-Capella zanggroep Straatruis, afgewisseld met voordrachten van basisschool leerlingen van De Regenboog uit Nieuwdorp en de Reiger uit Hein kenszand. De herdenking vindt plaats bij de herinneringsplaquet te op het Van der Biltplein in Heinkenszand. Muziekvereniging Con Affezione verzorgt hierbij ko- raalmuziek. In de gemeente Goes vindt in el ke dorpskern een herdenking plaats. In de Grote of Maria Mag- dalenakerk van Goes zijn diverse voordrachten en gedichten die uit gesproken worden. Net voor ach ten worden kransen gelegd door onder meer Jong Veteranen Nieuw-Guinea 1960-1962. In de dorpskernen worden geno digden en belangstellenden ont vangen in de dorpshuizen of ker ken. Daarna volgt in iedere ge meenschap een programma met diverse toespraken en voordrach ten. Er worden ook gedichten voorgedragen. In Kattendijke ver trekt de stoet naar de algemene begraafplaats voor de herdenking. In Kloetinge, Wolphaartsdijk, 's-Heer Arendskerke en 's-Heer Hendrikskinderen vinden de her denkingen plaats bij lokale monu menten. Na twee minuten van stilte zijn er informele bijeenkom sten georganiseerd waar genodig den en belangstellenden een kop je koffie wordt aangeboden. In Hansweert zal Scheldegalm iets voor achten enkele hymnes ten gehore brengen. In Krabben- dijke wordt een stille tocht gehou den naar het monument Noord- dijk. Ook in Kruiningen, Yerseke en Waarde zullen herdenkingen plaatsvinden. NOORD-BEVELAND De ceremonie in Colijnsplaat be gint om tien voor half acht met een korte herdenking in de Protes tantse Kerk. De basisschoolkinde ren krijgen na afloop een oorkon de uitgereikt in de ontmoetings ruimte van de kerk. Na het luiden van de klok worden kransen ge legd bij het herdenkingsmonu ment aan de muurdoor leerlingen van groep 7/8 van o.b.s. Stelleplan- kier en oud-strijders van de Prin ses Irene Brigade, De plechtigheid in Tholen-stad wordt gehouden in het wandel park nabij de Vosmeersepoort. In Sint-Annaland houdt de Dorpsge meenschap een speciale bijeen komst met medewerking van diver se verenigingen en vrijwilligers in de Hervormde Kerk aan de Ring. RILLAND - Achteraf gezien is hij 'heel blij' met de 31 voorstellingen die hij voor seizoen 2015-2016 kan presenteren. Maar volgens pro grammeur Jacques Boonman van Podium Reimerswaal hebben de onzekerheid en de rechtszaken over de subsidie van de gemeente voor flinke vertraging gezorgd. „Ik kon pas laat beginnen waar- Ali B. door ik try-outs van een aantal grote namen heb gemist." Deson danks prijkt toch een flink aantal topnamen op het programma, waaronder de try-outs van Youp van 't Hek, Ali B, Pieter Derks, Ka- tinka Polderman, Peter Panne- koek en Lenette van Dongen. „De Kast komt zelfs met de voor première naar Rilland. Vorig jaar trad zanger Syb van der Ploeg al op met Gé Reinders. Hij had het hartstikke naar z'n zin, vandaar dat ik hem gevraagd of hij met de jubileumtoernee van De Kast hier naar toe zou willen komen." Om de kosten te beperken, zijn de meeste voorstellingen weer in dorpshuis Luctor et Emergo in Rilland. Een uitzondering vormt het optreden van het Russische Don KosakenChor in de Hervorm de kerk in Yerseke. Dit koor doet wereldwijd grote concertzalen aan en is door een extra bijdrage van lokale sponsoren mogelijk ge maakt, vertelt Boonman. ZEEHONDEN VRIJ WISSENKERKE - Het was voor alle partijen op Noord-Beveland wen nen geblazen, maar na vijf maan den met waarnemend burgemees ter Marcel Franzel te hebben ge deald, waren gemeenteraad en col lege het over één ding roerend eens. Franzel heeft meer gedaan dan alleen op de winkel gepast.„Je wilde ook wat voor de gemeente betekenen", aldus Joop de Nooijer (CDA) die Franzel na afloop van de laatste besluitvormende raad die hij voorzat namens de raadsle den toesprak. „Als raad moesten we aan je wennen. De teugels hier in de raad werden aangetrok ken", verwees De Nooijer naar de strikte werkwijze die Franzel voorstond tijdens bijvoorbeeld discussies. Een man van de punt jes op de i, gaf ook wethouder Piet de Putter (WD) namens het college aan. De snelle benoeming van Franzel zorgde aanvankelijk voor wat scepsis bij het college, maar de samenwerking viel in de praktijk 'alleszins mee'. „Zo je bent, doe je je ook voor. Je hebt geen kapsones en je bent, on danks dat je dat op een heel ande re manier deed dan je voorganger, absoluut benaderbaar voor deze of gene." De Putter roemde Franzels enorme inzet, onder meer voor het dossier brandweer zorg. Op zakelijk én persoonlijk niveau. Franzel heeft in de 164 da gen dat hij op Noord-Beveland ac tief was college, raad en ambtena ren als 'zeer nabij en betrokken' ervaren. Hij adviseerde de coalitie partijen kritischer te zijn richting college. „Dit college kan een stoot je hebben." De oppositie daarente gen zou in een eerder stadium moeten proberen een breed draag vlak te vinden voor aanpassingen op collegevoorstellen. HEINKENSZAND - Jongeren uit de gemeente Borsele kunnen op dins dagavond 19 mei hun mening kwijt tijdens de debatavond 'Bor sele draait door'. De bijeenkomst is georganiseerd door de Jongeren- Raad Borsele, die bestaat uit jon geren van van 13 tot 24 jaar. De raad schrijft haar eerste magazi ne, een advies in nieuwe stijl aan het college van burgemeester en wethouders. „Wij presenteren op 19 mei dit magazine en debatte ren over onderwerpen uit het ma gazine zoals social media, wat jon geren willen in de gemeente Bor sele en over de stem van jonge ren", aldus de Jongerenraad. De debatavond begint om 19.30 uur in jeugdsoos Achter de Stenge in Heinkenszand. Aanmelden via niels@jongerenraadborsele.nl ■AfOr| jj bi 0 J LJ fg J111L) J f"P a Topnamen op het podium in Rilland GOES - Ook op de Bevelanden en Tholen worden op 4 mei de Neder landers herdacht die in de Tweede Wereldoorlog en daarna als gevolg van krijgsgeweld en bij vredesope raties zijn gevallen. BORSELE GOES REIMERSWAAL THOLEN door Joeri Wisse Pieter Derks Het programma is vanaf 12 mei te raadplegen op podiumreimerswaal.nl. Dan is ook het programmaboekje ver spreid start de kaartverkoop. Youp van 't Hek RENESSE - Jack Sparrow en Syl (foto) heten ze, de twee zeehonden die giste ren op het strand van Renesse hun vrijheid terugkregen. Het tweetal is enkele maanden verzorgd bij de stichting A Seal in Stellendam. Gistermiddag zwom men ze naar hun soortgenoten in de Voordelta. A Seal heeft momenteel nog acht zeehonden in de opvang, foto Marieke Mandemaker door Esme Soesman JM| li De heer M.J.A. (Marcel) Delhez MSc wordt op dinsdag 12 mei 2015 geïnstalleerd als nieuwe burgemeester van gemeente Noord-Beveland. Wij nodigen u van harte uit voor zijn openbare kennismakings receptie op dinsdag 12 mei aanstaande van 16.30 uur tot 18.00 uur. Deze receptie vindt plaats in het gemeentehuis van Noord-Beveland, Voorstraat 31 in Wissenkerke. U bent allen van harte welkom. Met vriendelijke groet, het gemeentebestuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 113